Ujawniamy plany Egmontu - powrót "Cedryka", "Komiksy są super" dla chłopców? [Komiksy dla wszystkich]

Wszystko wskazuje na to, że Egmont wybrał się na naprawdę bogate zakupy i nabył licencje na wiele ciekawych frankofońskich serii, w tym na klasyczny komiks, który już niegdyś był obecny w Polsce, jak i serię stworzoną przez duet znany z historii z kaczkami i myszami. Prawdopodobnie wydawnictwo szykuje też odnogę linii Komiksy są super, acz skierowaną głównie do chłopców.

Wszelkie informacje w tekście pochodzą ze strony Mediatoon, czyli firmy zajmującej się sprzedażą licencji na sporą część frankofońskich komiksów czy seriali animowanych. Nie pierwszy raz na witrynie licencjodawcy pojawiają się tego typu przecieki, parę miesięcy temu to właśnie na stronie Mediatoon została udostępniona informacja o zakupie Kida Lucky'ego i Przygód Tintina przez TVP ABC zanim została ona potwierdzona przez nadawcę. W tym wypadku oznacza to, że niżej wymienione tytuły pojawią się w ofercie Egmontu w ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy.

Cedryk (tyt. org. Cédric) - 34 albumy
Klasyczna seria o zabawnych perypetiach kilkuletniego chłopca i jego zwariowanej rodziny została stworzona przez Raoula Cauvina (autora także Niebieskich mundurów, Kupidyna oraz scenarzystę kilku komiksów ze Sprycjanem) i Laudeca w połowie lat 80., a przez ostatnie dekady podbiła serca wielu czytelników. Niegdyś trzy pierwsze albumy zostały wydane po polsku przez wydawnictwo Twój Komiks, natomiast na antenie TVP emitowana była animowana adaptacja serii.
Biorąc pod uwagę długość serii, ciężko stwierdzić w jaki sposób Egmont będzie ją wydawać, a także czy wydawnictwo zamierza rozpocząć od starszych przygód, czy, jak to było z Ptysiem i Billem czy Smerfami, najpierw wydać nowsze albumy.


Tosca des Bois - 3 albumy
Opowieść rozgrywająca się w średniowiecznej Toskanii i przedstawiająca losy dwójki sierot, które po śmierci rodziców, zaczęły zamieszkiwać las, oraz o ich przyjaciółce Lucilli, córce diuka Castel Guelfo. Seria została stworzona przez Teresę Radice i Stefano Turconiego, czyli małżeństwo doskonale znane z komiksów Disneya, choćby z mysiej wersji Wyspy skarbów jak i Zakazanego portu od Mandioki.

Emma et Capucine - 5 albumów
Seria o dwóch siostrach, które dzielą to samo marzenie: chcą zostać przyjęte do najbardziej prestiżowej szkoły tańca. Komiks został stworzony przez Jérôme'a Hamona (znanego w Polsce m.in. z serii Green Class) oraz Lenę Sayaphoum. Biorąc pod uwagę tematykę, prawdopodobnie komiks jest duchowym następcą wydawanego przez Egmont od kilku lat Studia tańca.

Rodzina Rabatków (tyt. org. La Famille Passiflore) - 2+1+1 albumy
Komiksowa adaptacja serii książek dziecięcych opowiadających o ekscytujących przygodach króliczej rodziny mieszkającej na szczycie wzgórza. Za oprawę graficzną (a także scenariusz dwóch pierwszych albumów) odpowiada jednak Loïc Jouannigot, twórca rysunków do książeczek o rodzinie Rabatków, a dwa kolejne albumy napisał Michel Plessix. Dekadę temu animacja będąca adaptacją serii książkowej była emitowana w TVP w ramach Wieczorynki.

Jak borsuk z lisem (tyt. org. Monsieur Blaireau et Madame Renarde) - 6 albumów
Seria opowiadająca o nietypowej rodzinie składającej się z bobrów jak i lisów. Tego typu układ prowadzi do wielu nietypowych sytuacji, a także problemów, jednak rodzina trzyma się razem. Komiks stworzyły Brigitte Luciani i Eve Tharlet. Seria doczekała się animowanej adaptacji, która obecnie jest emitowana na TVP ABC.

KOMIKSY SĄ SUPER DLA CHŁOPCÓW?

Do tej pory wydawana przez Egmont linia Komiksy są super, czyli frankofońskich serii wydawanych w mniejszym formacie i po 3 albumów w jednym wydaniu, składała się z tytułów przeznaczonych głównie dla dziewczyn lub uniwersalnych. Natomiast cztery serie zakupione przez Egmont, z których każda liczy już po kilka albumów, sugerują, że być może są plany na podobny cykl, ale skierowany bardziej do męskiej części czytelników. Nie jest to na razie nic pewnego.

FRNCK - 7 albumów
Humorystyczna-fantastyczna opowieść o 13-letnim sierocie, który podczas poszukiwań swoich rodziców trafia ostatecznie w prehistorycznych czasach, bez żadnych współczesnych wynalazków i z masą dziwnych i strasznych kreatur oraz z czyhającymi gdzieniegdzie jaskiniowcami. Autorami komiksu są Olivier Bocquet i Brice Cossu.

Louca - 8 albumów
Humorystyczny komiks z elementami fantasy o Louce, nastolatku, który jest leniem i nie radzi sobie w kontaktach z dziewczynami. Wszystko się jednak zmienia po tym jak spotyka Nathana, jednak nie jest on zwykłym gościem, lecz duchem. Autorem serii jest Bruno Dequier.

Magic 7 - 9 albumów
Seria fantasy o siódemce nastolatków z potężnymi mocami, która może uratować świat lub go zniszczyć, jest to jednak jedynie element znacznie większego planu. Komiks został stworzony przez Kida Toussainta i Giuseppe Quattrocchiego, jednak przy serii pomagało także wiele innych twórców, co ciekawe 9 tomów zostało wydanych w ciągu jedynie 4 lat.

Seuls - 12 albumów
Fantastyczno-przygodowy komiks w klimatach postkapitalistycznych opowiadający o pięciorgu dzieci, które z dnia na dzień znalazły się w świecie niby wyglądającym tak jak nasz, ale pozbawionym wszystkich dorosłych. Seria została stworzona przez Fabiena Vehlmanna, znanego też z serii Sprycjan i Fantazjusz, i Bruno Gazzottiego. Komiks doczekał się także aktorskiej adaptacji parę lat temu, a także dwukrotnie został nagrodzony na festiwalu w Angoulême.

Poza tym na stronie Mediatoon można znaleźć kilka innych komiksów zakupionych przez Egmont, jednak są to tytuły skierowane do dorosłych czytelników. Są to m.in. Renaissance, seria fantasy od Duvala i Emema, która zbiera bardzo dobre opinie we Francji, Retour sur Aldébaran, czyli kolejny komiks ze światów Aldebarana od Leo oraz album od Charyna i Bocq - New York Cannibals

Współpraca: Krzysztof Leszczewski

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Mediatoon

Komentarze

  1. Seria fantasy ''o siódemce nastolatków'' - NAPISAŁEŚ TO DWA RAZY - o siódemce nastolatków z potężnymi mocami, która może uratować świat lub go zniszczyć, jest to jednak jedynie element znacznie większego planu. Komiks został stworzony przez Kida Toussainta i Giuseppe Quattrocchiego, jednak przy serii pomagało także wiele innych twórców, co ciekawe 9 tomów zostało wydanych w ciągu jedynie 4 lat.
    Ciekawe informacje aczkolwiek nie przepadam za tego typu rzeczami, no może Cedrica kupię jak będzie wydawany.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar