PRIMA APRILIS: Hachette (przynajmniej na razie) nie ruszyło z kolekcją Gottfredsona

Jak większość z was się domyśliła, news o kolekcji Gottredsona był żartem primaaprilisowym. W ten sposób chcieliśmy jednak zwrócić uwagę was na twórczość tego nie do końca docenianego w Polsce autora, a także na jedyną w swoim rodzaju włoską kolekcję, czyli Gli anni d'oro di Topolino, która prezentuje paski Gottfredsona w całości w kolorze.

Dla niewtajemniczonych krótkie przypomnienie: Floyd Gottfredson stworzył lub współtworzył takie postaci jak Fantomen, Ele-Mele, Komisarz O'Hara, Aspirant Glina, Bysio, Mordek i Ferdek, Kapitan Doberman czy profesor Enigm, a na łamach rysowanych przez niego historii zadebiutowała cała paleta postaci z kreskówek, z Goofym na czele. Pracował nad paskami gazetowymi z Mikim przez 45 lat - od 1930 do 1975 roku. W tym czasie stworzył wiele historii, które do dziś są uważane za najlepsze komiksy z Mikim.

Polski czytelnik praktycznie nie miał kontaktu z czarno-białymi historiami z Mikim, dlatego uważamy, że najlepszą opcją na wydanie historii Gottfredsona po polsku jest wspominana wcześniej włoska kolorowa edycja. Zarówno kolorowanie jak i artykuły prezentują w niej bardzo wysoki poziom, a pod względem edytorskim nie odstaje od czarno-białej amerykańskiej edycji. Nie należy się jednak przerażać liczbą tomów w oryginale - 38, ponieważ prawie połowa z nich prezentuje paski z lat 1955-1975, czyli znacznie słabsze i mniej ciekawe gagowe historie z Mikim, Najważniejszy okres w karierze zamyka się w ok. 20 tomach.

Liczymy, że wcześniej lub później twórczość Gottfredsona szerzej zawita do Polski, ponieważ są to historie nie mniej dobre i nie mniej istotne co wydawane obecnie przez Egmont komiksy Barksa i Rosy.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar