Komiksy Barksa inspiracją Rosy cz.9

We wrześniu do sprzedaży trafił kolejny tom Kaczogród. Carl Barks - Tajemnica starego zamczyska. Tytułowa historia to jeden z najsłynniejszych komiksów Barksa, którego wpływ na pierwsze rozdziały Życia i czasów Sknerusa McKwacza był niezwykle duży, czasem nawet większy niż wynikałoby to z tekstów pisanych przez Rosę. Okazja na porównanie dzieł obu twórców jest wyjątkowa, ponieważ już wkrótce historie o młodości Sknerusa pojawią się w ramach kolekcji Rosy.
Wcześniejsze teksty o wpływie komiksów Barksa na historie Rosy znajdziecie na blogu: pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta, szósta, siódma i ósma część.

Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948

Czytelnicy nieznający klasycznej opowieści Barksa, w której po raz pierwszy Sknerus udał się do Szkocji, mogą pomyśleć, że zamek wykreowany na kartach pierwszego rozdziału Życia i czasów Sknerusa McKwacza, czyli Ostatniego z klanu McKwaczów, jest tworem wymyślonym przez Rosę. Nie jest to prawdą, a w przypadku siedziby rodu McKwaczów nawiązania do dzieł Barksa nie ograniczają się tylko do ciekawostek w dialogach, ale skopiowany został cały styl graficzny. Oczywiście, w komiksie Rosy zamek jest narysowany bardziej szczegółowo, ale nie sposób zauważyć gigantycznych podobieństw pomiędzy stylem obu opowieści, choćby pojawiającej się w obu przypadkach mgle.

W momencie, gdy w klasyku Barksa kaczory docierają do posiadłości McKwaczów, wita ich Scottie McTerrier, którego Rosa zaprezentował pół wieku później i o pół wieku młodszego w dziewiątym rozdziale ŻiCSM, czyli Miliarderze z Ponurych Wzgórz. W tym komiksie Rosa pokazał także w jaki sposób Scottie został dozorcą posiadłości.


Jednak prawdopodobnie elementem, który najbardziej łączy komiks Barksa z Życiem i czasami Sknerusa McKwacza są zbroje przodków i ciekawostki im towarzyszące. To w klasyku Barksa po raz pierwszy wspomniano pokazanych w Ostatnim z klanu McKwaczów Sir Rusztyfona i Sir Kwaksteriera, to tam też powiedziano w jaki sposób zginęli przodkowie Sknerusa. Także słynny skarb Kwaksteriera i historia z nim związana została wymyślona przez Barksa na potrzeby Tajemnicy starego zamczyska.

Skoro mowa o skarbie, to wypukły mur, w którym został zamurowany Kwaksterier, także pochodzi z klasycznego komiksu Barksa. Rosa w Ostatnim z klanu McKwaczów wiernie oddał wygląd znany z klasycznej historii. W klasyku pojawia się także informacja o duchu Sir Kwaksteriera, który straszy osoby odwiedzające zamek. Do tego też na swój sposób nawiązał Rosa.

Także odnaleziony przez bohaterów skarb Kwaksteriera został wykorzystany w rozdziale rozpoczynającym Życie i czasy Sknerusa McKwacza. Z komiksu Barksa pochodzi także informacja o tym, że skarb został zamurowany XI wieku, Rosa jednak dodał trochę więcej kontekstu historycznego.

Sam skarb pojawił się wielokrotnie w komiksach Rosy, czy to w Synu Słońca, na jednym z kadrów z Muzeum Kaczorowego, jak i w tle m.in. Siedmiu dni w Tybecie pośród wielu innych skarbów znanych z klasycznych opowieści Barksa.

Także postać Sir Eremitusa McKwacza po raz pierwszy została wspominana w Tajemnicy starego zamczyska. To tam po raz pierwszy pokazano zbroję, a także pojawiła się słynna historia o tym jak przodek Sknerusa w 1220 roku zamurował wejście do lochów. Wszystkie te informacje pojawiły się ponownie w Ostatnim z klanu McKwaczów.

Rozmaite zbroje z zamku McKwaczów pojawiły się ponownie także w jednej z wczesnych historii Barksa, czyli w Królu Sknerusie Pierwszym. Zbroje można zobaczyć w kadrach przedstawiających skarbiec Sknerusa po ogłoszeniu niepodległości McKwaczlandii.

Blanki na których (i pod nimi) rozgrywa się spora część piątego rozdziału Życia i czasów Sknerusa McKwacza - Nowy pan na zamku także po raz pierwszy pojawiły się klasycznym komiksie Barksa. W tym wypadku podobne są także sceny, w których bohaterowie trafiają na zewnątrz zamku.

Innym słynnym elementem kojarzonym z Życiami i czasami Sknerusa McKwacza, który zadebiutował w Tajemnicy starego zamczyska, jest cmentarz rodowy. Groby m.in. Sir Dulcyniana czy Kwarola Malutkiego przewijają się m.in. w pierwszym, piątym i dziewiątym rozdziale Życia i czasów Sknerusa McKwacza, choć sam cmentarz pełni ciut większą rolę w innym komiksie Rosy.

List z domu, a raczej należałoby teraz już powiedzieć Druga tajemnica starego zamczyska, to jeden z ostatnich komiksów Rosy, który w dużej części kontynuuje wątki znane z klasycznego komiksu Barksa i można go nazwać jego sequelem. Teoretycznie w tym momencie mógłbym powtórzyć większość przykładów, które wskazałem wcześniej, ale nie widzę sensu by kolejny raz mówić o zamku czy tych samych zbrojach. Warto jednak zauważyć, że to tam ponownie pojawia się grób Sir Eremitusa z tajnym przejściem i ponownie odgrywa ważną rolę. W polskiej wersji z 2005 roku Sir Eremitus nagle stał się Sir M. O'Lochem.

W tej samej historii Rosy ponownie kaczory trafiają do lochów zamku, a kadr przedstawiający je jest niezwykle podobny do tego znanego z komiksu Barksa. Trochę się różni kąt ujęcia, ale elementy pokazane na nim są identyczne.

Teoretycznie w tym momencie mógłbym podawać kolejne przykłady podobieństw pomiędzy historiami Barksa i Rosy, choćby analizować na ile mokradła w historiach obu twórców są podobne, ale nie widzę w tym większego sensu. Wniosek powinien być jeden - Rosa przepięknie pokazał zamek w swoich historiach, ale gigantyczna ilość elementów została zaczerpnięta z klasycznego komiksu Barksa, który mimo ponad 70 lat na karku, nie zestarzał się praktycznie wcale.

W dziewiątym tomie Kaczogród. Carl Barks pojawił się też inny komiks niezwykle istotny w kontekście epopei Rosy - pierwszy komiks z Sknerusem. Ostatni rozdział Życia i czasów Sknerusa McKwacza - Najbogatszy kaczor świata jest opowieścią rozgrywającą się pomiędzy 19. a 20. stroną Wielkiej niedźwiedzicy. Nie wszystkie elementy pomiędzy oboma komiksami się zgadzają, ale Rosa starał się jak najbardziej mógł, by połączyć obie fabuły. Na jednej z pierwszych stron wplątał do dialogów informację o tym, że poprzednią noc Donald i jego siostrzeńcy spędzili na Niedźwiedziej Górze, o czym opowiadał klasyk Barksa.

Słynny kadr z ostatniego rozdziału cyklu Życia i czasów, w którym czytelnik widzi Sknerusa siedzącego na fotelu w swojej rezydencji jest kopią kadru z klasyka Barksa, w którym po raz pierwszy pokazano słynnego miliardera. Warto zwrócić uwagę, że Rosa wręcz idealnie odtworzył szczegóły scenografii takie jak radio, meble, lampa czy statua.

W komiksie Rosy powracają także dwie postaci znane z pierwszego komiksu z Sknerusem - lokaj Cezar (nie mylić z bohaterem znanym z Kaczych opowieści) oraz szofer limuzyny James. Ich występ w obu komiksach jest niewielki, ale jest to jeden z elementów świadczących o niezwykłej szczegółowości Rosy.

Spora część Najbogatszego kaczora świata rozgrywa się w limuzynie Sknerusa, a w trakcie przebywania w niej słynny miliarder ma dość nietypowy strój. Jak można się domyślać, oba elementy pochodzą z klasycznego komiksu Barksa.

Kolejny tom kolekcji Barksa pojawi się na początku grudnia, a ponownie będzie on wypełniony komiksami zaliczanymi do najważniejszych w historii kaczego uniwersum, w tym tytułowymi Zagubionymi w Andach. W międzyczasie do sprzedaży trafią dwa tomy kolekcji zawierające wspominane w tekście rozdziały Życia i czasów  - Ostatni z klanu McKwaczów i Najbogatszy kaczor świata.

Źródła ilustracji: Egmont, Disney Publishing Worldwide,

Komentarze

 1. Kiedy komiksy Barksa inspiracją twórców innych niż Rosa?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś dotarł do mnie Don Rosa "Ostatni z klanu Mc Kwaczów".
  Zamówiony przedpremierowo na allegro, bodajże w Livro. Zabieram się zatem za czytanie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A KD musialam zamówić w Empiku online... I jutro powinien być. Bo przed chwilą dostalam info, ze przesyłka wysłana.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar