Komiksy Barksa inspiracją Rosy cz. 4

W maju do sprzedaży trafił czwarty tom Kaczogrodu Carla Barksa pod tytułem Kamień filozoficzny. Wydanie wyróżnia się nie tylko tym, że zawiera aż 5 długich, cenionych przez czytelników z całego świata, opowieści, ale też publikacją wielu komiksów, które zainspirowały późniejszą twórczość Dona Rosy, w tym kilka rozdziałów Życia i czasów Sknerusa McKwacza.
Wcześniejsze teksty o nawiązaniach do komiksów Barksa w historiach Rosy znajdziecie na blogu: pierwsza, druga i trzecia część.

IV tom - Kamień filozoficzny i inne historie z lat 1955-1956
Kamień filozoficzny
Choć Barks, w przeciwieństwie do Rosy, aż tak często nie zagłębiał się w historię czy literaturę, to czasami zdarzało mu się tworzyć tego typu opowieści. Kamień filozoficzny przedstawia opowieść o poszukiwaniach tytułowego kamienia, w które wtrąca się Maurice d'Naturat z Międzynarodowej Rady Pieniężnej. Don Rosa przywrócił postać niskiego dżentelmena w Koronie krzyżowców, w której zatrudniająca go organizacja odgrywa istotną rolę.
Komiks można częściowo nazwać sequelem historii Barksa, ponieważ w rozpoczynającej go scenie Sknerus rozpacza po utracie kamienia filozoficznego i przywołuje zakończenie klasycznej historii. W opowieści Rosy istotną rolę ogrywa też korona Czyngis-Chana znana z The Lost Crown of Genghis Khan!, który pojawi się w piątym tomie kolekcji, oraz z Siedmiu dni w Tybecie. W ten sposób Rosa nawiązuje jednocześnie do swojego komiksu jak i do dwóch historii stworzonych przez Barksa w podobnym okresie.
Sam kamień filozoficzny pojawił się natomiast w jednym z kadrów pierwszej historii Dona Rosy - Syna Słońca, w innym z kadrów komiksu można zauważyć pochodzący z tej samej opowieści skarb króla Minosa (w polskim tłumaczeniu - Midasa).

Tworząc Życie i czasy Sknerusa McKwacza Rosa często wykorzystywał drobne szczegóły z komiksów Barksa. Podobnie jest w przypadku zegarka Sknerusa, który po raz pierwszy pojawił się w 6-stronicowej Rodzinnej pamiątce. Rosa w pierwszym rozdziale ŻiCSM pokazuje jak przyszły miliarder dostał zegarek, a w kolejnych rozdziałach cyklu urządzenie przekazywane w rodzinie McKwaczów od pokoleń pojawia się jeszcze nie raz. W historii Barksa po raz pierwszy zostaje także wspomniany jeden z przodków Sknerusa - Kwasimir McKwacz, który prawie 40 lat później pojawił się na drzewie genealogicznym.

To dość ciekawe, że obok Klondike najlepiej omówionym okresem z historii Sknerusa w komiksach Barksa są czasy, gdy przyszły miliarder pływał na wodach Missisipi. Don Rosa tworząc drugi rozdział ŻiCSM połączył pomysły z dwóch historii - z Nie najwspanialszych parostatków oraz z The Fantastic River Race, który pojawi się w szóstym tomie kolekcji. Nie najwspanialsze parostatki zawierają retrospekcję opowiadającą o wyścigu pomiędzy Bulajem McKwaczem a Porkerem Hoggiem, która stała się zaczątkiem fabuły Władcy Missisipi rozgrywającego się 10 lat po pamiętnych regatach.

Choć mitologiczne harpie są jednymi z najpopularniejszych postaci z komiksów Barksa, pojawiły się na przykład w obu Kaczych Opowieściach, to Rosa nigdy ich nie wykorzystał w żadnej swojej historyjce. Z długiej historii Barksa została natomiast wykorzystana informacja o tym, że Sknerus kupił swój surdut na kiermaszu w 1902 roku w Szkocji. Scenę kupna Rosa przedstawił w Miliarderze z ponurych wzgórz, 9. rozdziale ŻiCSM.
Podobnie jak w przypadku kamienia filozoficznego, tytułowe złote runo Jazona pojawiło się w jednym z kadrów pierwszej historii Dona Rosy.

Tylko czytając ten tekst możecie zauważyć, że kolejne dwa tomy kolekcji - O kawałek sznurka i W krainie wielkich jezior też będą zawierać komiksy, które mocno odcisnęły swe piętno na twórczości Rosy. Mam nadzieję, że, bez dodatkowych opóźnień, kolejne odcinki cyklu pojawią się w październiku i grudniu.
Źródło ilustracji: materiały własne

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar