Komiksy Barksa inspiracją Rosy cz. 6

Koniec roku minął pod znakiem gigantycznej ilości premier. Z tego powodu nie udało się wówczas opublikować tekstu poświęconego szóstemu tomowi Kaczogrodu Carla Barksa - W krainie Wielkich Jezior. Nic jednak straconego, ponieważ każdy moment jest dobry, by napisać coś o komiksach Rosy nawiązujących do klasyków Barksa. Tym bardziej, że w szóstym tomie Kaczogrodu Barksa pojawiło się sporo historii ważnych dla kaczego uniwersum, w tym pierwszy komiks z Sknerusem jako kapitanem parostatku.
Wcześniejsze teksty o nawiązaniach do komiksów Barksa w historiach Rosy znajdziecie na blogu: pierwsza, druga, trzecia, czwarta i piąta część.

W krainie Wielkich Jezior i inne historie z lat 1956-1957
W krainie Wielkich Jezior
Komiks rozpoczynający szósty tom kolekcji Barksa opowiada o podróży Sknerusa i jego rodziny do krainy wielkich jezior, w której Sknerus chce odpocząć, ale szybko zauważa jej wielki potencjał zarobkowy. Kaczory spotykają Indian-liliputów, którzy zamieszkują tę krainę i nie chcą by cokolwiek zaburzyło ich spokojne życie zgodnie z przyrodą. Praktycznie podobnie opisać fabułę komiksu Rosy, w którym pojawiają się ponownie mali Indianie, czyli Na wojennej ścieżce. W nim jednak czytelnik poznaje ciąg dalszy historii, a Indianie nie walczą bezpośrednio z Sknerusem, lecz z szefem jego papierni. Oba komiksy zawierają także silne proekologiczne przesłanie.
Choć fabuła oryginalnej historii jak i jej sequela jest dość podobna, to ciężko wyszczególnić w nich podobne fragmenty. W oryginalnej opowieści kaczki i Indianie spotkali się dopiero pod koniec historii. Jednak w dialogach powracają pojedyncze motywy typu fajka pokoju czy król jesiotrów. Także przypatrując się tłom poszczególnych kadrów, można zauważyć w obu komiksach podobne zwierzęta.
Co ciekawe, historie o Indianach-liliputach miały ogromne szczęście do publikacji w Polsce. Pierwszy naz W krainie Wielkich Jezior ukazało się w ramach Kaczora Donalda 2009-16-17, natomiast Na wojennej ścieżce 2 miesiące później w numerze 2009-23-24. Tym razem będzie podobnie, ponieważ sequel pojawi się już za parę miesięcy w ramach trzeciego tomu kolekcji Rosy. Nawiązanie do przygodowej historii Barksa można znaleźć także w innym komiksie Rosy, w wydanym w pierwszym tomie kolekcji Pieniądz robi pieniądz, który jest pełen drobnych nawiązań do Barksa. W historii ponownie pojawia się nazwa agencji, w której Sknerus kupił jeziora.

Szlachetne intencje
Podczas swojej kariery Barks stworzył niewiarygodną ilość ten-pagerów opowiadających o przygodach Donalda. Z tego powodu zauważanie każdego, pojedynczego nawiązania w komiksach Rosy jest praktycznie niemożliwe. Przypadkowo jednak się stało, że Szlachetne intencje, komiks w którym mieszkańcy rywalizują na śnieżne pomniki, jak i Jedynie dynie Rosy, gdzie odbywa się podobna rywalizacja, ale dotycząca rzeźb dyniowych, zostały po polsku wydane jednocześnie. Dzięki temu okazało się, że komiksy nie tylko mają podobną fabułę, ale także parę kadrów z nich zawiera praktycznie identyczne dialogi. 

Kula wśród lodów
Brutopia przewijała się w paru komiksach Barksa i była odpowiednikiem bloku komunistycznego w kaczych komiksach. Po raz pierwszy pojawiła się w Kuli wśród lodów, w której konsul Brutopii, dziwnie przypominający Nikitę Chruszczowa, walczy z Sknerusem o bombalit. Ten sam charakterystyczny reprezentant Brutopii pojawia się raz w komiksach Rosy, w jednym z kadrów Powrotu do Równiny Okropności.

Handel wymienny
Choć Handel wymienny jest 10-stronicową historyjką, która pierwotnie miała trafić do Walt Disney's Comics and Stories, to bardziej przypomina krótki komiks przygodowy. W historyjce Sknerus szuka złota z kopalni Pegleg i wspomina, że lata temu powiedział mu o niej jeden poszukiwacz. Rosa oczywiście wykorzystał ten fakt w Życiu i czasach Sknerusa McKwacza i na początku Stróża prawa Pizen Bluff pokazuje spotkanie z poszukiwaczem
W tym samym komiksie, a nawet na tej samej stronie, jeden z siostrzeńców Donalda wspomina o kopalni Holendra. Rosa w Stróżu prawa Pizen Bluff połączył oba wątki. Sknerus dostaje nie tylko mapę do kopalni Pegleg, lecz dwie mapy, a poszukiwaczem okazuje się być Jacob Waltz zwany przez wszystkich Holendrem. O poszukiwaniu skarbu Holendra powstała osobna historia pod tytułem Skarb Holendra.

Zakazana dolina
W latach 50. Barks czasami tworzył komiksy będące remake'ami historii stworzonych na początku kariery. Głównie dotyczyło to ten-pagerów, ale nie tylko, ponieważ przygodowa Zakazana dolina kopiuje pomysł z Darkest Africa, w którym Donald musiał się zmierzyć ze złoczyńcą wspieranym przez tubylców. Tutaj fabuła jest podobna, lecz został dodany całkowicie nowy element - dolina pełna dinozaurów. Don Rosa powrócił do niej pod koniec lat 90., w szczycie ponownej popularności dinozaurów, w ramach historii Ucieczka z przeklętej doliny. Wówczas dinozaury po raz pierwszy widzi na własne oczy Sknerus McKwacz, który chce uratować Donalda z rąk Indian Kijwoko.
Na początku historii Rosy (dokładnie na 4. i 6. stronie) zostało powtórzonych w ramach retrospekcji parę kadrów z oryginalnego komiksu Barksa. Z wypowiedzi autora wynika, że zostały one dodane na życzenie Egmontu, a nie było ich w początkowym scenariuszu. Prawdopodobnie wydawnictwo chciało by komiks był zrozumiały także dla osób, które nie kojarzą wcześniej historii z zakazaną doliną. Rosa starał się przerysować dość wiernie oryginalne kadry, ale uważny czytelnik zauważy różnice.
Poza doliną oraz zamieszkującymi w jej okolicy Indianami, w komiksie Rosy powraca także Vista Pascuda, czyli miejscowość, w której bohaterowie zatrzymali się przed udaniem się do doliny.

Wielki rzeczny wyścig
Drugi rozdział ŻiCSM - Władca Missisipi, jest w dużej części oparty na dwóch komiksach Barksa. Postacie Bulaja McKwacza oraz Porkera Hogga, którzy odgrywają istotną rolę w pierwszej części historii, zostały zapożyczone z Nie najwspanialszych parostatków (komiks wydany w 4. Kaczogrodzie Barksa). Natomiast cała reszta została wzięta z Wielkiego rzeczego wyścigu, komiksu o rywalizacji Sknerusa i Newtoniusza z Brutalnym Benkiem na Missisipi. Jedynej historii Barksa, który jest praktycznie w całości retrospekcją. To w nim po raz pierwszy pojawili się Brutalny Benek czy Newtoniusz, a Sknerus został przedstawiony jako kapitan statku.
Władcę Missisipi można nawet nazwać sequelem komiksu Barksa, ponieważ kontynuuje on wątki w nim zaczęte. Barks skończył opowieść na dotarciu statku na przylądek Bernikli i podjęciu złota z banku, natomiast Rosa w końcówce II rozdziału ŻICSM opowiada o tym jak Sknerus regularnie dostarcza złoto z Weevil City.
W komiksie Rosy powraca wiele wątków z historii Barksa. W jednym z kadrów Sknerus pyta Newtoniusza, czy znowu używał kotła do wypieku ciasta. Dla czytelnika nieobeznanego z historią Barksa może się to pytanie brzmieć dziwne, ale w Wielkim rzecznym wyścigu Newtoniusz rzeczywiście piekł ciasto w kotle parostatku.
Zarówno w komiksie Barksa jak i Rosy istotną rolę odgrywają Brutalny Benek oraz jego synowie. To właśnie z powodu porażki doznanej w Wielkim rzecznym wyścigu chcą się zemścić na Sknerusie i jego parostatku.
Rosa do komiksu o Sknerusie pływającym po Missisipi nawiązywał także we wcześniejszych komiksach. W Płynnej gotówce (wydanej ostatnio w 1. tomie kolekcji Rosy) Sknerus wymienia wiele swoich wcześniejszych osiągnięć, w tym także te związane z Missisipi.

Już w tym miesiącu, a dokładnie 26 lutego, do sprzedaży trafi siódmy tom kolekcji Barksa - Miasto złotych dachów, a w nim pojawi się co najmniej jeden niezwykle istotny komiks dla całego uniwersum - The Money Well, pierwsza historia z udziałem Dziadka Be. Jeżeli jeszcze nie macie wcześniejszego tomu kolekcji, to warto się śpieszyć, ponieważ W krainie Wielkich Jezior powoli zaczyna znikać z księgarń.

Źródło ilustracji: materiały własne

Komentarze

  1. Jakoś ten tom czytało mi się wyjątkowo dobrze. Masa świetnych komiksów- część czytanych przeze mnie 1 raz np: W krainie wielkich jezior, Kula wśród lodów, Zakazana dolina, Wielki rzeczny wyscig czy 10-stronnnicowki przywołujące wspomnienia z dzieciństwa z KD z 97 i 98r kiedy to zaczynałem przygodę z Kaczorem: Szlachetne intencje, Strażnik jeden z wielu, Rycerski rycerz, Kosmiczne wielkosci, Z karmą wśród zwierząt czy Zaklinacz deszczu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru