Pierwsze występy Sknerusa McKwacza w animacjach

Sknerus McKwacz jest jedną z najbardziej znanych postaci z komiksów Disneya. Zadebiutował w 1947 roku w komiksie Carla Barksa pod tytułem Wielka Niedźwiedzica.  Od 1987 roku, momentu debiutu oryginalnych Kaczych Opowieści, postać pojawiła się w wielu produkcjach animowanych, ale skąpy miliarder zanotował też wcześniej kilka kreskówkowych występów.  W niniejszym krótkim artykule przedstawię wam kilka przykładów produkcji z Sknerusem powstałych przed premierą najsłynniejszego serialu z kaczkami.

Sknerus swój debiut w animacji zanotował w czołówce The Mickey Mouse Club, programu emitowanego w latach 1955-1959 na ABC. Miliarder pojawia się w niej tylko na chwilę na głowie Wilka Bardzozłego.

Pierwszym większym występem Sknerusa w animacji był 20-minutowy film Scrooge McDuck and Money (Sknerus McKwacz i Pieniądze) z 1967 roku.
Obok Sknerusa w edukacyjnej produkcji o oszczędzaniu pojawiają się też Hyzio, Dyzio i Zyzio, a skąpego miliardera grał w oryginalnej wersji Bill Thomson. Co ciekawe, jest to jedna z ostatnich krótkometrażówek nad którą czuwał Walt Disney.
W Polsce film pojawił się w ramach 26. odcinka serii Myszka Miki i przyjaciele, gdzie Sknerusa zagrał Eugeniusz Robaczewski
    
Jednym ze słynniejszych animowanych występów Sknerusa jest rola Ebenezera Scrooge'a w filmie animowanym Mickey's Christmas Carol (Opowieść wigilijna Myszki Miki) z 1983 roku. 
Film dość swobodnie streszcza dzieło Karola Dickensa, a w produkcji występuje cała plejada postaci z uniwersum Disneya. Sknerusa w oryginalnej wersji po raz pierwszy zagrał Alan Young, który do 2016 dubbingował skąpca.
Polska wersja filmu, z Eugeniuszem Robaczewskim w roli głównej,  jest dostępna m.in. na DVD.

Tuż przed premierą Kaczych Opowieści Sknerus pojawił się w 20-minutowym kreskówce Sport Goofy in Soccermania (Piłka nożna). Film po raz pierwszy został wyemitowany 27 maja 1987 na NBC.
W produkcji występują inne postaci stworzone przez Barksa - Diodak i Bracia Be, a na chwilę pojawia się Babcia Kaczka. Z tego powodu wiele osób uznaje film za przymiarkę do produkcji Kaczych Opowieści. W roli Sknerusa jedyny raz pojawia się Will Ryan, a Russi Taylor pierwszy raz wciela się w Siostrzeńców, których dubbinguje do dziś.
Film pojawił się w Polsce na wydanym przez CD Projekt DVD Szalone igrzyska. Na płycie jest dostępny dubbing z Jerzym Złotnickim w roli Sknerusa.

Nie można zapomnieć też o innym, znacznie wcześniejszym filmie - The Spirit of '43 z 1943 roku. Zapewne teraz niektórzy z was złapali się za głowę i pomyśleli coś w stylu - przecież to niemożliwe by Sknerus w niej wystąpił. W sumie, nie wystąpił w nim, choć nie jest to do końca prawda.
W kreskówce mającej zachęcić Amerykanów do płacenia podatku dochodowego wspierającego armię amerykańską, pojawia się postać, która choć nie zostaje nazwana Sknerusem McKwaczem to wyglądem przypomina znanego nam miliardera. Gra ona dobrego ducha, kaczora w starszym wieku mówiącego ze szkockim akcentem, noszącego szkocki kilt i szkocką czapkę
Autorem fabuły kreskówki był nie kto inny jak Carl Barks.

Tym oto zaskakującym akcentem kończę tekst o najstarszych występach Sknerusa McKwacza w produkcjach animowanych. Jeżeli kojarzycie jeszcze jakiś inny udział szkockiego miliardera przed 1987 rokiem, to podzielcie się w nim komentarzach. Chętnie też poznam waszą opinię, czy chcielibyście przeczytać artykuł o późniejszych występach Sknerusa w animacjach.
Artykuł współtworzył Radosław Koch
Źródło ilustracji: Disney

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru