Komiksy Barksa inspiracją Rosy cz. 7

Barks, Rosa, Barks, Rosa - w ciągu ostatnich czterech miesięcy czytelnicy dostali aż cztery ekskluzywne tomy z kaczymi komiksami. W lutym do sprzedaży trafił siódmy tom Kaczogrodu Carla Barksa - Miasto złotych dachów, w którym jak zwykle nie brakuje istotnych dla uniwersum komiksów, do których później nawiązywał Rosa w swoich historiach. 
Wcześniejsze teksty o nawiązaniach do komiksów Barksa w historiach Rosy znajdziecie na blogu: pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta i szósta część.

Miasto złotych dachów i inne historie z lat 1957-1958
Nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni w cyklu artykułów zostanie wspomniany XI rozdział Życia i czasów Sknerusa McKwacza - Kapitalista z Kalisoty. Historia w skrócie opowiadająca o dekadach życia Sknerusa jest wypchana do granic możliwości nawiązaniami do komiksów Barksa. Znalazły w niej się także dwa nawiązania do Miasta złotych dachów. Na początku klasycznej historii Sknerus wspomina o tym jak sprzedawał harmonie carskiej kawalerii. W komiksie Rosy nie widzimy tego wydarzenia, lecz miliarder wspomina o tym carowi Mikołajowi II.
Podobnie jest z innym wydarzeniem wspomnianym w komiksie Barksa. Sknerus sięga pamięcią do 1904 roku, kiedy sprzedawał na wystawie światowej w St. Louis nagrania. U Rosy sytuacja ta zostaje wspomniana na samym początku rozdziału sagi o życiu Sknerusa. Do pozostałej części historii Barksa, związanej z rywalizacją z Donaldem oraz miastem pełnym złota, Rosa w żadnej historyjce nie nawiązał (choć w paru ilustracjach tak). 
W XI rozdziale ŻICSM można też znaleźć parę nawiązań do innego przygodowego komiksu wydanego w najnowszym tomie kolekcji Barksa, czyli historii o poszukiwaniach słynnych kopalń króla Salomona. Zarówno w historii Barksa jak i Rosy zostaje wspomniane, że Sknerus sprzedawał kosiarki na Saharze.
Da się zauważyć także dziwne podobieństwo pomiędzy karawaną zbójców w Kopalniach króla Salomona, a tą, która pojawiła się w jednej ze scen w Kapitalisty z Kalisoty. Nigdzie Rosa wprost nie wspominał o tej inspiracji, ale wygląd obu karawan jest zaskakująco podobny.
O zaginionych kopalniach króla Salomona wspomina także Hortensja McKwacz w jednym z kadrów opowieści. Jak się miało okazać, Sknerus na znalezienie kopalń musiał jeszcze poczekać dobre kilkadziesiąt lat. 
A jak już je znalazł te kopalnie, to się nimi chwalił. Piasek wydobyty z nich można znaleźć w pierwszej historii Rosy, czyli Synu Słońca. Pojawiają się one także w tle innych opowieści Rosy, np. Siedmiu dni w Tybecie, ale pewnie można je znaleźć w kilku innych.

W jednej z wczesnych historii Rosy - Jedynie dynie (dostępnej w pierwszym tomie jego kolekcji) Donald zakłada kostium dziwnie przypominający strój Sknerusa znany z klasycznego ten-pagera Barksa. Choć można dostrzec parę różnic pomiędzy historiami, to ciężko nie zauważyć wielkiego podobieństwa.

Historia o Sknerusie przenoszącym cały swój majątek na działkę poza Kaczogrodem zapisała się w pamięci czytelników i do dziś jest uważana za jeden z najlepszych komiksów Barksa. Także nawiązań do tego komiksu w dziełach Rosy jest sporo. Ważnym elementem opowieści są okulary Sknerusa, które, jak wspomina, kupił w Szkocji w 1885 roku. Rosa opowiada o tym w V rozdziale ŻICSM - Nowy pan na zamku
W Kopalni pieniędzy po raz pierwszy pojawia się wzmianka, że skarbiec został wybudowany na fundamentach Fortu Kaczogród. W komiksie Barksa nie widzimy go, pokazany zostaje jedynie w myślach Hyzia, Dyzia i Zyzia, Czytelnicy na ukazanie fortu w pełnej krasie musieli czekać kilkadziesiąt lat, aż Rosa odtworzył go na potrzeby Króla Sknerusa Pierwszego. Twórca oddał go z niewiarygodną wręcz uwagą do szczegółów, na rysunkach można zauważyć nawet kamienie wspomniane jako fundamenty w klasyku Barksa.
Król Sknerus Pierwszy, który, co warto zaznaczyć, został niedawno wydany w drugim tomie kolekcji Rosy, jest często uznawany za kontynuację Kopalni pieniędzy, ponieważ nie tylko rozwija wątek Fortu Kaczogród, ale można w nim znaleźć nawiązań do klasyka Barksa. W jednej ze scen żołnierze używają tunelu, z którego wiele wieków później korzystali Sknerus i jego rodzina. 
Fort Kaczogród pojawia się też w innej historii Rosy, X rozdziale Życia i czasów Sknerusa McKwacza - Najeźdźca z Kaczogrodu. W komiksie jednak można znaleźć inne, ciekawsze nawiązanie do Kopalni pieniędzy, czyli opowieści, w której zadebiutował Dziadek Be (był to także jedyny komiks stworzony przez Barksa, w którym się pojawił), a także należąca do niego chatka. Rosa dość wiernie ją kopiuje w swoim komiksie, umieszcza nawet słupek przy rzece będący istotnym elementem oryginalnej opowieści Barksa.

Na kolejny tom kolekcji poczekamy co najmniej do czerwca. W Latającym Holendrze nie znajdzie się co prawda żaden komiks, który można zaliczyć do najsłynniejszych historii Barksa, ale nie zabraknie wielu długich i bardzo dobrze ocenianych opowieści. 
Źródła ilustracji: Egmont, Disney Publishing Worldwide,

Komentarze

 1. Z ciekawości - czy Barks wypowiedział się kiedyś co sądzi o komiksach Rosy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co pamiętam - ogólnie cenił jego historie, choć wolał, żeby tworzył bardziej autorskie opowieści (nie powodowało to, że nie chwalił tego typu historii, np. spodobało mu się "Siedem dni w Tybecie").

   Usuń
 2. Podobny strój do tego z ,,Wszystko dla gościa" i ,,Jedynie dynie" pojawił się w ,,Różnicy w cenie" z drugiego Kaczogrodu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar