Zmarł Albert Uderzo, twórca "Asteriksa"

Dziś Asteriks stracił drugiego ze swoich ojców. Albert Uderzo, twórca i wieloletni rysownik oraz scenarzysta Asteriksa, zmarł dziś, 24 marca, w wieku 92 lat na zawał serca.
Uderzo przez pół wieku tworzył serię o przygodach Asteriksa i Obeliksa, dzielnych Galów, która podbiła nie tylko frankofoński rynek komiksowy, ale też całą Europę, jeżeli nie świat. Żaden inny europejski komiks nie przebił się w aż takim stopniu do światowej popkultury. W ciągu dekad sprzedano ponad 350 milionów egzemplarzy Asteriksa, a seria doczekała się wielu ekranizacji filmowych, gier, gadżetów czy nawet parku tematycznego.
Asteriks początkowo była tworzony wspólnie przez Alberta Uderzo z Rene Goscinnym. Od 1977 roku, po śmierci scenarzysty, Uderzo przez wiele lat sam pisał i rysował opowieści o Galach. Od kilku lat kolejne historie o przygodach Asteriksa i Obeliksa tworzy nowy duet twórców - Jean-Yves Ferri i Didier Conrad.
Uderzo był także autorem rysunków do kilku innych, mniej znanych serii. Polscy czytelnicy mogą kojarzyć dwie z nich - Janko Pistoleta i Umpa-Pa.

Źródło ilustracji: Wikipedia/Twitter

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Kolekcja Dona Rosy 6 "Rozpuszczalnik uniwersalny" - data premiery

Egmont wraca do albumów z Mikim od Glenatu!

Kaczogród Carla Barksa 11 "Na dalekiej północy" - okładka