Komiksowe premiery - wrzesień 2022 - trzy Giganty, Idefiks, Feliks i Makary oraz Witch

Wrzesień, miesiąc Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, to zwykle miesiąc pełen premier komiksowych i nie inaczej jest w tym roku. Do sprzedaży trafi naprawdę wiele ciekawych tytułów, a po krótkiej sierpniowej przerwie, nie zabraknie też wielu disnejowskich wydań.

KOMIKSY DISNEYA W POLSCE

 • 7 września - Gigant Poleca 239:  Sto tysięcy mil podmorskiej żeglugi- 16,99 zł - SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Jedno z najciekawszych wydań Giganta w ostatnim czasie, w którym znajdą się dwa długie i wysoko ocenione komiksy - opowieść Artibaniego i Pastrovicchio będąca humorystyczną reinterpretacją 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi Juliusza Verne'a,, a także historia Nucciego i Cavazzano o Kwakerfellerze, która wgłębia się w postać drugiego najbogatszego kaczora na świecie. Z krótszych historii pozytywnie mogą zaskoczyć komiks Mastantuono o Rychu i całkiem nowa historia o Superkwęku. Cały skład tomu znajdziecie tu, a komiks w przedsprzedaży jest dostępny na Egmont.pl.   
 • 7 września - Czarodziejki W.I.T.C.H.: Księga szósta - 99,99 zł - POLECAMY!
  Szósty tom nowego wydania serii o czarodziejkach zamyka trzeci cykl - Królestwo Arkhanta.  W środku wydania znajdzie się pięć opowieści opublikowanych oryginalnie w Polsce w 2005 roku, od Gru pozorów do Zbuntowanych dusz. Jak zwykle nie zabraknie także dodatkowych ilustracji, a tom otworzą ciekawostki z życia włoskiej redakcji magazynu o młodych dziewczynach posiadających moce. Więcej informacji o tomie znajdziecie w osobnym tekście, a następny tom serii pojawi się w listopadzie.
 • 9 września - Gigant Mamut 36: Nadchodzą wikingowie - 25,99 zł - POLECAMY!
  W zawierającym ponad pół tysiąca stron komiksów tomie nie zabraknie interesujących historii. Pojawią się m.in. historia Secchiego i Guerriniego, w której powracają Sylwester Shackal i indianie-lilupici, a także klasyczny komiks Martiny i Scarpy o rywalizacji Sknerusa z Kwakerfellerem. Nie zabraknie też ciekawych historii, które kiedyś już były wydane w Polsce, jak choćby Reformy podatkowe Roty . Pełne informacje znajdziecie tu, a komiks w przedsprzedaży jest dostępny na Egmont.pl.   
 • 16 września - Kaczor Donald 2022-05 - 11,99 zł
  Na ten moment nie są znane jakiekolwiek szczegółowe informacje dotyczące kolejnego numeru Kaczora Donalda. Wiadomo jedynie, że pismo będzie liczyło 52 strony i zawierać plastikowy gadżet. Szczegółowe informacje pojawią się wkrótce na blogu.
 • 21 września - Gigant Poleca Extra 2022-04: Agenci i detektywi IV: Wielki włam - 19,99 zł -  POLECAMY!
  Wyjątkowo ciut słabiej zapowiadający się tom kryminalnej miniserii, ale zawierający kilka interesujących komiksów. Szczególnie interesująco zapowiadają się dwie historie napisane przez Faraciego, w Topolino e Gambadilegno in la lunga fuga narysowanym przez Gervasio głównymi bohaterami są Miki i Piotruś, natomiast Agente Gambadilegno, il caso è tuo!  z rysunkami Celoniego to historia o policjantach. Nie zabraknie też komiksy z cykli, które przewijają się przez wszystkie tomy Agentów i detektywów, czyli KAWA i Komisarz Miklet. Więcej informacji o wydaniu jest dostępnych tutaj.

KOMIKSY DISNEYA W USA

Na wrzesień nie są planowane jakiekolwiek wydania komiksów Disneya w USA. 

KOMIKSY DLA WSZYSTKICH

 • 7 września - Frnck 3: Poświęcenie - 34,99 zł
  Cykl o 13-letnim sierocie, który trafia do prehistorii, gdzie musi zmagać się z masą dziwnych kreatur oraz z czyhającymi gdzieniegdzie jaskiniowcami, został stworzony przez Oliviera Bocqueta i Brice'a Cossui i na ten moment składa się z 8 albumów. Recenzję pierwszego tomu znajdziecie na blogu.
 • 7 września - Przygody wielkiego wezyra Izngouda 6 - 119,99 zł
  Seria o wezyrze chcącym zostać kalifem w miejscu kalifa ma dość skomplikowaną chronologię, która powoduje, że w szóstym tomie obok Pułapki syreny, komiksu stworzonego przez Tabary'ego na początku lat 90., pojawią się też dwa albumy Koszmarów Iznoguda składające się ze zdecydowanie starszych 1-stronicowych historyjek od Goscinny'ego i Tabary'ego, a także Powroty Iznoguda, czyli dość nietypowy album. 
 • 7 września -  Światła Północy 4: Wyprawa do królestwa trolli - 49,99 zł - POLECAMY!
  Malin Falch, która kilka miesięcy temu odwiedziła Polskę, przedstawię historię o Sonii, która trafia do magicznej krainy Jotundale. W czwartym tomie Sonja zamierza się spotkać z królem trolli. Seria cały czas jest rozwijana, a kilka miesięcy temu w Norwegii został wydany piąty tom. 
 • 7 września - Toska z lasu 2:  Spiski, ucieczki, tajemnice i porwania - 34,99 zł - POLECAMY!
  Drugi tom opowieści rozgrywającej się w średniowiecznej Toskanii i przedstawiająca losy dwójki sierot oraz córki diuka Castel Guelfo. Autorami cyklu są Teresa Radice i Stefano Turconi, czyli twórcy paru świetnych disnejowskich komiksów jak i Zakazanego portu od Mandioki
 • 7 września - Yakari 14: Lot kruków - 29,99 zł
  Kolejny tom klasycznej serii Joba i Deriba o małym Indianinie. Lot kruków to już czternasty album cyklu, który przy okazji przygody Yakariego ukazuje indiańskie wierzenie, że kruki są jednymi z najmądrzejszych stworzeń na Ziemi.
 • 14 września - Batpig 2: Świnka wysokich lotów - 39,90 zł
  Drugi tom powieści graficznej Roba Harrella opowiadającej o superprosiaku, który nieustannie walczy o sprawiedliwość.
 • 26 września - Feliks i Makary 1: Mijanie się z celem - 35,00 zł - SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Opowieść o dwóch szczurach, kumplach, którzy w kółko wpakowują się w kłopoty, autorstwa Radosława Sołtysiaka i Krzysztofa Leszczewskiego. Autorzy, którzy swego czasu zawitali na łamy Kaczej Agencji Informacyjnej, są wielkimi fanami komiksów choćby Dona Rosy, Carla Barksa czy Billa Wattersona. Kacza Agencja Informacyjna jest patronem medialnym komiksu. 
 • 28 września - Adaptacje literatury: 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi - 34,99 zł
 • 28 września - Adaptacje literatury: Trzej muszkieterowie - 34,99 zł
  Dwa albumy z serii
  prezentującej adaptacje klasycznych dzieł literatury. Na początek do sprzedaży trafią komiks Fabrizio Lo Bianco i Francesco Lo Scorto adaptujący powieść science-fiction Juliusza Verne'a oraz album Fabrizio Lo Bianco i Andresa José Mossy przekładający na komiks powieść Aleksandra Dumasa. Zgodnie z pierwotnymi planami, w tym roku miały pojawić się jeszcze adaptacje Przygód Tomka Sawyera Marka Twaina i Ivanhoe Waltera Scotta.
 • 28 września - Delisie 2: Mniam, mniam, mniam - 34,99 zł
  - POLECAMY! Seria opowiada o humorystycznych perypetiach dziewczynek, które są uosobieniem różnorakich potraw. Komiks stworzony przez Magdalenę Kanię i Macieja Kura pierwotnie ukazuje się w Kanadzie, a już teraz wiadomo, że są planowane kolejne albumy.
 • 28 września - Idefiks i Nieugięci 1: W tej dzielnicy żadnej łaciny! - 27,99 zł - POLECAMY!
  W pierwszym tomie komiksu opowiadających o przygodach Idefiksa w Lutecji znajdzie się kilka historii, a za rysunki odpowiadał m.in. Jean Bastide. Komiks jest związany z serialem o Idefiksie, który w tym roku pojawi się na TVP ABC.
 • 28 września - Kajko i Kokosz: Opowieści z Mirmiłowa 1: Obłęd Hegemona - 29,99 zł
 • 28 września - Kajko i Kokosz: Opowieści z Mirmiłowa 2: Lamignat Straszliwy - 29,99 zł
  Przedruk ze zmienioną okładką dwóch pierwszych tomów Nowych przygód. Postanowiono, że dla przejrzystości w ramach cyklu Nowe przygody pozostaną tylko pełnometrażowe albumy, natomiast Opowieści z Mirmiłowa będą cyklem zawierającym wszystkie tomy z krótkimi historiami.
 • 28 września - Kajko i Kokosz: Opowieści z Mirmiłowa 3: Rozróby i romanse - 29,99 zł -
  POLECAMY!
  Album zawierający całkiem nowe opowieści ze świata Kajka i Kokosza, w których głównymi bohaterami będą
  Łamignat, Zbójcerze, woj Wit czy Mirmił. W nim pojawią się historie stworzone przez Piotra Bednarczyka, Mieczysława Fijała, Sławomira Kiełbusa, Macieja Kura i Tomasza Samojlika, a także, po raz pierwszy, Tomasza Leśniaka oraz Magdaleny "Meago" Kanii.
 • 28 września - Kajtek i Koko: Londyński kryminał - 49,99 zł - POLECAMY!
  Kolejny tom kolorowej edycji klasycznej serii Janusza Christy. Tym razem pojawi się komiks, kóry
  swoją premierę miał w Wieczorze Wybrzeża w latach 1967–1968, a później doczekał się też albumowego wydania. Teraz w końcu klasyczna historia pojawi się w całości i w kolorze z wcześniej pominiętym paskiem. 
 • 28 września - Kransolud Nap 5: To nie czas na podróże w czasie - 24,99 zł - POLECAMY!
  W nowym tomie serii fantasy Macieja Jasińskiego i Krzysztofa Trystuły Lord Dartor wymyśla nowy genialny plan, jak zemścić się na Krasnoludzie Napie i gadającym psie Azie, jednak bohaterowie w ten sposób trafiają na... w przyszłość do 2022 roku na konwent komiksowy w Łodzi.
 • 28 września - Malutki Lisek i Wielki Dzik 8:  Trzy słowo - 34,99 zł
  Do sprzedaży trafi też nowy tom serii Bereniki Kołomyckiej, która powoli podbija nie tylko Polskę, ale też kolejne kraje na świecie. Przeurocza opowieść, która w ramach historii o zwierzętach przekazuje ważne wartości jest wydawana od roku już od siedmiu lat.
 • 28 września - Maja i Minizaury 4: I kto to gada? - 29,99 zł
  Kontynuowany też jest cykl Kajetana Wykurza opowiadający o nastolatce Mai oraz o trzech dinozaurach z kosmosu, które trafiają na planetę Ziemię. W czwartym tomie bohaterowie  ruszają na ratunek szeregowemu Velo, który został porwany i umieszczony w tajnym laboratorium.
 • 28 września - Ptyś i Bill: Nie ma jak leniuchowanie - 49,99 zł
  Kolejne wydanie komiksu o chłopcu i jego spanielu
  będzie zaweirało klasyczne albumy Jeana Roby. Tym razem w tomie pojawią się Psoty Billa, Nie ma jak leniuchowanie! oraz Tata, mama, Ptyś..., czyli albumy 12-14.
 • 30 września - Bezdomne wampiry o zmroku - 89,99 zł - POLECAMY!
  Nowe pełne wydanie klasyki polskiego komiksu, przygód Szlurpa i Burpa, wampirów stworzonych przez Tadeusza Baranowskiego. W wydaniu opublikowanym w powiększonym formacie pojawią się także nigdy wcześniej niewydane zbiorczo historie, a także komiksy, które dotąd nie ujrzały światła dziennego.

Jeżeli kojarzycie, że we wrześniu zostanie wydany komiks pasujący do jednej z powyższych kategorii, a nie został on wymieniony - napiszcie o nim w komentarzu. 

Polskie komiksy kupicie m.in. w gildia.pl, aros.pl, empik.com, taniaksiazka.pl czy gandalf.com.pl. Natomiast amerykańskie komiksy kupicie m.in. w atomcomics.pl (zeszytówki), bookdepository.com (wydania zbiorcze).

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska, Kurc, Kultura Gniewu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru