Egmont zapowiedział kolekcję Giorgio Cavazzano!

Jak co roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi zaprezentowano zapowiedzi Egmontu na przyszły rok, wśród których znalazły się również te disnejowskie. W tym roku ten segment przerósł najśmielsze oczekiwania. Było wiele ciekawych zapowiedzi, ale najpierw skupimy się na najciekawszej z nich, dookoła której jest jeszcze wiele znaków zapytania.

W przyszłym roku Egmont zamierza wystartować z kolekcją komiksów Giorgio Cavazzano, włoskiego mistrza komiksów Disneya. Tomasz Kołodziejczak, redaktor działu komiksowego, podkreślił, że Cavazzano stworzył tak dużo materiału, że zamierzają wydać jedynie najlepsze, wybrane historie. Zaprezentowano okładkę jednej z włoskich edycji - 50 capolavori di Giorgio Cavazzano, ale podkreślono, że jest to tylko poglądowa ilustracja i polskie wydanie nie będzie przeniesieniem tej edycji 1:1. Włoska seria składa się z 6 tomów liczących po 196 stron, w której poza komiksami można znaleźć wiele ciekawych artykułów. Jednocześnie ze względu na stosunkową niewielką objętość wiele bardzo ciekawych historii jest pominiętych.

Jednak Tomasz Kołodziejczak poinformował, że nad inną kolekcją dzieł Cavazzano pracuje obecnie niemiecki Egmont, ale na razie nie zapadły ostateczne decyzje, co dokładnie wyjdzie w Polsce. Wydawnictwo będzie informowało w najbliższych miesiącach, jakie ostatecznie decyzje zapadną. Na pewno na łamach Kaczej Agencji Informacyjnej także nie zabraknie najnowszych informacji. Nie podano także informacji o formacie wydania, ale można spodziewać się, że będzie on podobny jak ostatnio wydanych Czarodziejów i ich dziejów lub ciut większy. Biorąc pod uwagę, że pracę nad serią są na bardzo wczesnym etapie, prawdopodobnie pojawi się dopiero pod koniec 2023 roku.

Chyba nikt nie spodziewał tak genialnej zapowiedzi i możemy zapewnić, że to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy wybór Egmontu. Cavazzano to jeden z najsłynniejszych twórców komiksów Disneya w Polsce, w naszym kraju pojawiło się ponad ćwierć tysiąca jego historii, a jego historie należą od dawna do ścisłego topu najlepszych opowieści z kaczkami, nie tylko ze względu na doskonałe rysunki, ale także dzięki scenariuszom pisanych przez najlepszych włoskich twórców.

źródło ilustracji: Disney Publishing Worldwide

Komentarze

 1. Szkoda, ze znow w Polsce okrojone będzie. 6 tomow we Włoszech, a u nas ile?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie też 6 tomów. No zobaczymy. Jakoś mnie nie zachwyca Cavazzano. Ale jeśli to będzie wybór co lepszych jego komisków, to może nie będzie źle

   Usuń
  2. Oby to była jakaś nowa niemiecka kolekcja, bo ta sześciotomowa włoska średnio jest pod polski rynek - mnóstwo reprintów, a nie wydano wielu genialnych komiksów tego autora

   Usuń
  3. U mnie Cavazzano jest w topie disneyowskich twórców

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Z jednej strony to źle, bo dużo jego historii było naprawdę dobrych, a z drugiej- dobrze, bo, jak zauważył już dawno autor bloga, to, co wyróżniało się na tle KD, przy Barksie, Cavazzano czy nawet Rosie jest po prostu średnie. Wydawać 70, 80 czy nawet 90 zł na przeciętne komiksy na siłę wrzucone w ekskluzywne ramy, twardą okładkę itp to lekka przesada. Oczywiście, co kto lubi, ale po prostu uważam, że większość ludzi będzie skłonna o wiele bardziej wydawać tę prawie stówę na Cavazzano niż Vicara.

   Usuń
  2. Świetne wieści. Osobiście wolałbym Vicara ale jak zwykle "łykam" wszystko!. Myślę że 6 tomów to ilość w sam raz. Może potem przyjdzie czas na kolejnych twórców. Wydaje mi się że Cavazzano będzie niejako testem.(ewentualnie przed Scarpaą, Rotą, Vicarem itp). Barks i Rosa- wiadomo sprzedaż dobra ale inni? Kupować i tyle!

   Usuń
 3. Jedno słowo- wreszcie... czekałem na kolekcję włoskich komiksów, choć mnie osobiście bardziej zadowoliłby Bottaro, ale wiadomo- jest mniej znany, po drugie nie jestem jedynym odbiorcą komiksów Disneya w Polsce. Więc jestem z tego zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie wiem. Stałe wydają nam włoskie komiksy w postaci Gigantów. Trochę za dużo się tego robi. A co lepsze komiksy Cavazzano już i tak u nas wydano. Zapowiada się średniawo (choć wiele zależy o wybiorą a co nie)... Za to za słone ceny.

   Usuń
 4. Tylko niech im nie przyjdzie do głowy w imię spójności powtarzać format "Czarodziejów"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie to w imię spójności mogą powtórzyć format kolekcji Barksa/Rosy

   Usuń
 5. Fajnie. I z tego co widzę, w końcu doczekamy się jakiś detektywistycznych przygód Mikiego w twardej oprawie. Czekałem na to od dawna !

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru