Kaczogród Carla Barksa 15-18 - przegląd zawartości

W tym roku wydawnictwo Egmont zamierza wydać cztery tomy kolekcji Barksa, ale tym razem będą to wydania z różnych epok. W ramach serii Kaczogród. Carl Barks pojawią się dwa tomy prezentujące komiksy z przełomu lat 50. i 60., a także prawdopodobnie dwa tomy prezentujące najstarsze historie Barksa. Pierwszy z nich już trafił do sprzedaży, drugi będzie miał premierę w przyszłym tygodniu, a na pozostałe dwa trzeba poczekać do drugiej połowy roku.

Podobne artykuły poświęcone tomom 1-4, 5-6, 7-8, 9-10 i 11-14 znajdziecie w ramach archiwum bloga. Cała seria ma się składać z 30 tomów zawierających wszystkie komiksy Barksa - najsłynniejszego autora kaczych historii, twórcę takich postaci jak Sknerus, Goguś, Diodak, Magika De Czar czy Granit Frosant. Kolejne wydania są publikowane co ok. kwartał. Więcej informacji jest dostępnych na liście wszystkich tomów.

XV TOM - Skarb Pizarra i inne historie z lat 1958-1959
Premiera: 9 lutego 2022, Liczba stron: 232, Stron komiksów: 216 (w tym 104 premierowe) 

 • Dodatki:
 • Inspirujące poszukiwania skarbów - 3 strony - artykuł
 • Kto jest kim w Kaczogrodzie: Producenci i reżyserzy filmowi - 1 strona - artykuł
 • +6 okładek

Klasyczna opowieść o poszukiwaniach skarbu i wiele krótszych historyjek. Skarb Pizarra to jeden z kilku komiksów Barksa, który zainspirował twórców Poszukiwaczy zaginionej arki, a także po prostu świetna historia o Sknerusie. Jest to jednak tom, który wyjątkowo zawiera niewiele długich komiksów, za to można znaleźć wiele krótszych, w tym oczywiście klasyczne ten-pagery z Donaldem w roli głównej czy krótsze komiksy z Sknerusem i Diodakiem, z których najciekawiej prezentuje się Miasteczko duchów, opowieść, która zainspirowała Dona Rosę do wątku z miasteczkiem Pizen Bluff. Dodatkowo: kilka historii z Babcią Kaczką napisanych przez Vica Lockmana, nie są to być może najlepsze opowieści, ale prezentują trochę inny zakamarek Kalisoty.


XVI TOM - Pierścień mumii i inne historie z lat 1942-1944
Premiera: 27 kwietnia 2022, Liczba stron: 248, Stron komiksów: 226 (w tym 136 premierowe)

Powrót do przeszłości, czyli najstarsze komiksy Carla Barksa. Wśród nich można znaleźć najdłuższą historię nad którą kiedykolwiek pracował Barks, czyli Złoto piratów, a także dwa inne długie komiksy - tytułowy Pierścień mumii, pierwszy komiks napisany przez Barksa będący przygodową opowieścią, a także Była sobie małpa. Nie brakuje też najstarszych ten-pagerów, w tym pierwszego z nich, czyli Kaczki i kruki, ale też dwóch, w których zadebiutowali Jonesowie. W pierwszym, czyli Skutki dobrych uczynków, debiutuje protoplasta Jonesa, postać nosząca to imię, ale wyglądająca zupełnie inaczej, natomiast Po sąsiedzku to już debiut Jonesa w wyglądzie znanym do dziś. Na dodatek: materiały bonusowe, w tym obrazy i artykuły o początkach kariery Barksa.

 

XVII TOM - Ogromna maszyna i inne historie z lat 1959–1960
Premiera: lipiec 2022, Liczba stron: 240, Stron komiksów: 218 (w tym 104 premierowe)

 • Dodatki:
 • B-gjengen! Den fryktelige B-gjengen! - 2 strony - artykuł
 • Kto jest kim w Kaczogrodzie - 2 strony - artykuł 
 • +11 okładek

Kolejny pojedynek Sknerusa z Granitem Forsantem i wiele wizyt u Diodaka, Daisy i Babci Kaczki. W tytułowym komiksie Sknerus ponownie mierzy się z Braćmi Be, ale kaczogrodzcy bandyci to zaledwie przystawka przed potyczką z drugim najbogatszym kaczorem świata w słynnej historii The Money Champ, gdzie miliarderzy kontynuują swój pojedynek z O kawałek sznurka. Większość tomu jednak stanowią zdecydowanie krótsze historie, jednak są one niezwykle różnorodne, obok ten-pagerów z Donaldem znajdują się komiksy z Diodakiem (napisane przez Barksa), opowieści o Babci Kaczce i jej gospodarstwie (scen. Vic Lockman) oraz kilka historii z cyklu Z pamiętnika Daisy (scen. Bob Gregory). Na deser: klasyczna świąteczna historia o Donaldzie i konkursie cza-czy.

XVIII TOM  - Stworki z bagien i inne historie z lat 1944–1945
Premiera: IV kwartał 2022, Liczba stron: 248, Stron komiksów: 235 (w tym 60 premierowych)

 • Dodatki:
 • Et bra recept - Historierna som blev så bra att de kunde återanvendas - 3 strony - artykuł
 • Frozen Gold - 1 strona - okładka
 • Kto jest kim w Kaczogrodzie - 3 strony - artykuł 

Jedyny komiks Carla Barksa z Myszką Miki oraz potężna dawka ten-pagerów. Barks, choć kojarzony jest z kaczymi historiami, to na początku kariery zdarzało mu się tworzyć różne inne komiksy. Wśród nich była Dziewczyna w czerwonym kapeluszu, czyli jedyny mysi komiks w jego karierze. Jest to jednak bardziej ciekawostka, bo prawdziwymi gwiazdami tomu są dwa rewelacyjne komiksy przygodowe, jeden z nich zabiera kaczych bohaterów na bagna, a drugi do Jukonu, oraz prawie 20 klasycznych 10-stronicowych komiksów o Donaldzie, wśród których zdecydowana większość była wydana w Polsce, ale ćwierć wieku temu w Kaczorze Donaldzie. Dodatkowo: dwa komiksy, które niby mają 8 stron, ale de facto są skompresowanymi ten-pagerami

Ten rok może się wydawać dla fanów komiksów Barksa nie najlepszy, ponieważ pojawi się niewiele historii należących do najwybitniejszych i najsławniejszych opowieści, ale jest niezwykle różnorodny. Z jednej strony pojawią się najstarsze komiksy Carla Barksa, w których kształtował się jego styl, a z drugiej strony wiele historii z Babcią Kaczką, Daisy czy Diodakiem w rolach głównych, często pisanych do scenariuszy innych autorów, co Barksowi się nie zdarzało często. Nie zabraknie jednak przygodowych opowieści - zarówno poszukiwań skarbów, potyczek z Braćmi Be i Granitem oraz wypraw do Egiptu czy Jukonu.

Źródło ilustracji: Disney Publishing Worldwide, materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

 1. Gdzie znalazłeś zdjęcie tomu Ogromna Maszyna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziękowanie dla Tadeusza Tadli, a pochodzi ono z nowego tomu kolekcji Barksa, który powoli już pojawia się w księgarniach.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka