Komiksowe premiery - listopad 2021 - święta z Barksem i Gigantem, Caballeros i steampunkowy Miki

Listopad to zawsze miesiąc, w którym pojawia się wiele nowości, ponieważ wydawnictwa właśnie wtedy prezentują największe przedświąteczne nowości, tak aby mogły spokojnie dotrzeć do księgarń przed świątecznym szałem.Tym razem jednak szczególnie końcówka listopada będzie niezwykła dla fanów komiksów Disneya - w tydzień pojawi się sześć wydań.

KOMIKSY DISNEYA W POLSCE 

 • 17 listopada - Kaczor Donald 2021-06 - 9,99 zł
  W numerze pojawią się m.in. opowiadająca o poszukiwaniu obcych Geese Valley Midthuna, klasyczny komiks Vicara Back-Ache z Dziobasem i Sknerusem, a także The Cat Box, czyli debiut Wolframika od samego Barksa. Pełne informacje o piśmie znajdziecie w osobnym tekście, a wydanie można już zamówić z Egmont.pl.
 • 19 listopada -  Gigant Poleca Extra 4: Gwiazdkowy prezent - 19,99 zł - POLECAMY!
  Pierwszy świąteczny Gigant od lat! W środku tomu wydanego w powiększonym formacie znajdzie się ćwierć tysiąca stron bożenarodzeniowych komiksów Disneya, głównie świeżych włoskich historii, w tym m.in. Paperino e il Natale da saltare Pisapy o spotkaniu kaczej rodziny, Gamba e i lucciconi di Natale Zironiego o świętach Piotrusia w więzieniu czy Topolino e le piccole verità del Natale Nucciego i Petrossiego, w którym Miki zmierzy się z tajemniczym Misterem Vertigo. Więcej informacji o składzie, przedsprzedaż na Egmont.pl.
 • 24 listopada - Gigant Poleca 233: Polowanie na Mikiego - 15,99 zł
  Ostatni tegoroczny Gigant rozpocznie się od kaczo-mysiego crossoveru, czyli historii Koszmary i tajemnice autorstwa Jensena i Freccero, natomiast z późniejszych historii warto m.in. wyróżnić Nocny koncert, krótką horrorową opowieść narysowaną przez Celoniego, a także kolarski komiks Czar dwóch kółek napisany i narysowany przez Mottury. Cały skład tomu znajdziecie tu, a tom w przedsprzedaży jest dostępny na Egmont.pl.
 • 24 listopada - Kaczogród. Carl Barks 14: Stawiłem sobie pomnik i inne historie z roku 1952 - 69,99 zł -  SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Prawdopodobnie najlepszy tom kolekcji Barksa. Tom zawiera wiele genialnych historii, w tym cztery długie komiksy, z których każdy zapisał się złotymi zgłoskami w historii komiksów Disneya. Opowieść przedświąteczna to być może najpiękniejsza świąteczna historia z kaczkami w dziejach, Stary biedny kaczor to pierwszy komiks z Sknerusem w roli głównej,, fenomenalną historią poruszającą temat praw do posiadania Ameryki jest Złoty hełm, a Złoty człowiek to przygodowa opowieść posyłająca kaczki w zakamarki Gujany. Do tego dochodzą m.in. dwa pierwsze komiksy z Diodakiem, czy genialna tytułowa opowieść przedstawiającą Maharadżę Bredniostanu. Przykładowe strony są tutaj.
 • 24 listopada - Kolekcja Dona Rosy 9: Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Powrót trzech caballeros- 69,99 zł -  SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Największą atrakcją przedostatniego tomu kolekcji jest najpewniej tytułowa historia, czyli kontynuacja słynnego filmu Disneya z lat 40. opowiadającego o Donaldzie, Jose i Panchito. W środku pojawią się także m.in. kolejny rozdział sagi o życiu Sknerusa - Spryciarz z Panamy, komiks uznawany za jedną z najlepszych przygodowych historii Rosy - Korona Krzyżowców, czy krótka historia Dawnych wspomnień czar, której główną bohaterką jest moneta. Nie zabraknie też Pierwszego wynalazku, czyli kontynuacji Opowieści przedświątecznej oraz komiksu mocno nawiązującego do dwóch pierwszych historii z Diodakiem, czyli historii zaprezentowanych wydanych w zaprezentowanej akapit wyżej publikacji. Przykładowe strony z tomu są dostępne pod tym linkiem
 • 24 listopada - Myszka Miki: Miki i zaginiony ocean - 49,99 zł - POLECAMY!
  Kolejny album z serii oryginalnie wydawanej przez Glenat stworzyli Denis-Pierre Filippi i Silvio Camboni, czyli twórcy ostatnio wydanej Krainy Pradawnych. Tym razem francusko-włoski duet zabiera czytelników na bardziej steampunkową opowieść, jednak nadal w centrum przygody są Miki, Minnie i Goofy, a komiks zachwyca przepiękną warstwą wizualną. Przykładowe strony są już dostępne na blogu.

KOMIKSY DISNEYA W USA

 • 17 listopada - Donald Duck and Uncle Scrooge: World of the Dragonlords - 29,99$
  Wydanie w twardej okładce znanej także w Polsce serii fantasy Ericksona i Cavazzano Władcy Smoków. Co ciekawe, komiks po raz pierwszy w USA pojawił się w tym samym roku co w Polsce, czyli 2005, lecz wówczas cykl fantasy pojawiła się w bardziej budżetowej edycji.
 • 17 listopada - Donald Duck Balloonatics: The Complete Carl Barks Disney Library Vol. 25 - 29,99$
  Kolejny tom kolekcji Carla Barksa poświęcony będzie nie tylko opowieściom z Donaldem z początku lat 60., czego przykładem jest tytułowa historia z 1960 roku, ale co wynika z opisu, w tomie znajdą się także pierwsze historie o Młodych Skautach napisane przez Barksa na początku lat 70., a narysowane przez Jippesa w latach 90. 
 • 17 listopada - Uncle Scrooge Gift Box Set: The Lost Crown of Genghis Khan & the Mines of King Solomon - 59,99$
  Pakiet składający z tomów The Lost Crown of Genghis Khan i The Mines of King Salomon, w których znajduje się ponad 400 stron świetnych komiksów z kaczym miliarderem, w tym takich klasyków jak The Money Well, The Second-richest Duck z debiutem Granita czy Land of the Pygmy Indians
 • 17 listopada - The Complete Life and Times of Scrooge McDuck Deluxe Edition - 250,00$
  Ekskluzywne, opublikowane w gigantycznym formacie wydanie cyklu Życie i czasy Sknerusa McKwacza Dona Rosy. Tom będzie znajdował się w specjalnym
  pudełku i zostanie dołączona specjalna moneta niedostępna nigdzie indziej. Sam album ma liczyć 568 stron, czyli więcej niż jakiegokolwiek wydanie cyklu.
 • 24 listopada - Wizards of Mickey 6 - 16,00$
  Yen Press w szybkim tempie kontynuuje wydawanie serii Czarodzieje i ich dzieje, która, warto o tym przypomnieć, wkrótce pojawi się też w Polsce. W kolejnym tomie pojawią się jedne z ostatnich historii stworzonych przez duet Matteo Venerus i Roberto Marini, w tym Magicraft, Oberon i Arena.  

KOMIKSY DLA WSZYSTKICH

 • 10 listopada - Clifton 5 - 99,99 zł
  Piąty, ale drugi chronologicznie integral Cliftona, serii o byłym pułkowniku MI-5 zawiera albumy stworzone przez Grega, De Groota i Turka w latach 70. - Chichoczący złodziej, Pseudonim Lord X, Sir Jason i Ten drogi Wilkinson. W przyszłym roku do wydania pozostanie ostatni integral, który jest trzeci w chronologicznej kolejności.
 • 10 listopada - Lucky Luke 5: Lucky Luke kontra Pat Poker - 24,99 zł - POLECAMY!
  Piąty album serii o samotnym kowboju napisany i narysowany przez Morrisa, który zadebiutował oryginalnie w 1952 roku. Komiks, w którym kowboj musi zmierzyć się ze sprytnym i bezwzględnym mistrzem kart Patem Pokerem, nigdy wcześniej nie był wydany w Polsce, więc jest to prawdziwa gratka dla fanów serii.
 • 10 listopada - Pikapidula 2: Jupijajel! - 24,99 zł
  Drugi tom nagrodzonej w konkursie im. Janusza Christy serii
  Agnieszki Surmy, która opowiada o przygodach rezolutnej dziewczynki Ady
 • 10 listopada - Pan Borsuk i Pani Lisica 2: Rozgardiasz - 34,99 zł
  Komiks z cyklu przeznaczonego dla najmłodszych czytelników opowiada
  o nietypowej rodzinie składającej się z bobrów jak i lisów. Seria została stworzona przez Brigitte Luciani i Eve Tharlet i doczekała się animowanej adaptacji.
 • 17 listopada - Sonic the Hedgehog 1: Punkt zwrotny 1 - 49,80 zł
  Tworzona przez Iana Flynna dla wydawnictwa IDW seria o słynnym jeżu znanym z gier Segi, animacji i filmów zbiera bardzo dobre recenzje, ale niestety poszczególne tomy polskiego wydania będą liczyć zaledwie 48 stron. Oznacza to, że do tej pory wydane zeszyty musiałyby się ukazać w ramach kilkunastu tomów.
 • 20 listopada
  - Chłopiec z gór - 44,90 zł
  Niezwykła baśń o tym, czym jest rodzina, ludzkie korzenie, sztafeta pokoleń, która opowiada o wspólnej wędrówce dziadka i wnuczka. Album został stworzony przez Séverine Gauthier i Amélie Fléchais.
 • 20 listopada - Wielki zły lis: Trzeba ratować święta - cena nieznana SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Bohaterowie gorąco przyjętego komiksu Wielki zły lis powracają we specjalnej świątecznej przygodzie. Tym razem zwierzęta z gospodarstwa szykują się do zimy, ale też Świąt Bożego Narodzenia, jednak pojawia się pewien problem - Święty Mikołaj jest niezdolny do rozdawania prezentów.
 • 24 listopada - Kamila i konie 3: Na łonie przyrody - 39,99 zł
  Cykl humorystycznych gagów związanych z jeździectwem, w którego nowym tomie zostaną zamieszczone trzy najnowsze albumy . Za serię odpowiadają Lili Mesange i Stefano Turconi, a recenzję dwóch pierwszych tomów znajdziecie na blogu.

Jeżeli kojarzycie, że w listopadzie zostanie wydany komiks pasujący do jednej z powyższych kategorii, a nie został on wymieniony - napiszcie o nim w komentarzu.
Polskie komiksy kupicie m.in. w gildia.pl, aros.pl, empik.com, taniaksiazka.pl czy gandalf.com.pl. Natomiast amerykańskie komiksy kupicie m.in. w atomcomics.pl (zeszytówki), bookdepository.com (wydania zbiorcze).

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont, Yen Press, Kultura Gniewu i Ongrys

 

Komentarze

 1. "W środku tomu wydanego w powiększonym formacie znajdzie się ćwierć tysiąca bożanrodzeniowych komiksów Disneya" - aż tyle to nie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie tam pisze o stronach? Komiksy to komiksy.

   Usuń
 2. "Giganty" oraz Rosę kupię od razu, ale z lekturą wstrzymam się zapewne do czasu Świąt (brak czasu, jednak w ten sposób komiksy będą lepiej smakowały!). Cieszę się zwłaszcza ze świątecznego "Giganta" (w końcu komiksy Rosy znam z wcześniejszych wydań). Historyki z tomiku "Szybcy kontra wściekli" udowadniają, że nowe komiksy są całkiem niezłe, oby i tym razem się udało (acz i tak największym sentymentem, jeśli chodzi o tę tematykę, darzę opowieści Vicara).

  Spooky

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas na kontrowersyjną wypowiedź! Nie jestem fanem Barksa! Owszem, doceniam, mam kilka historyjek, które śmiało mogę określić jako wybitne (vide: "Dzielny zawiadowca"), ale kłopot w tym, że "KD" zacząłem czytać regularnie w 1999 r., tzn. w czasie, kiedy komiksy Barksa były wypierane przez historyjki Vicara. Nie ukształtowałem się na jego opowieściach... Kupowałem pierwsze "Kaczogrody" Barksa, ale po krótkim czasie stwierdziłem, że dam radę obejść się bez nich :)
   Oczywiście nie wykluczam, że "Kaczogrody" dokupię w późniejszym czasie.

   Natomiast Rosę kupię w każdym wydaniu. wszak to mój guru ;)

   Usuń
  2. A ja się nie zastanawiam i biorę wszystkie komiksy z kaczkami (i myszami) które i nas wydają.

   Trudno mi wartościować bo wszystko będzie super - i Barks i Rosa i świąteczny Gigant.. Chyba najniższy priorytet u mnie miałby "zagiony ocean" a ciut wyżej KG i "regularny" Gigant.

   Usuń
  3. Ja pewnie tradycyjnie kupię Giganta i Barksa no i świąteczny tom, rzecz jasna. Kolekcja Rosy mnie jakoś nie interesuję, a co do Zaginionego Oceanu się zastanowię.

   Usuń
 3. Szkoda tylko że Wielki Zły Lis nie ma dodruku, ale swiateczne wydanie kupie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Orientujecie się czy jak już dawno zamówiłem komiksy wychodzące 24.11 na Egmont.pl a teraz bym tylko dobrał Giganta świątecznego to mi go dorzucą do tej samej paczki? Chyba samemu zamówienia nie można edytować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powiem Ci na 100% ale chyba nie jest to możliwe.

   Usuń
  2. Tak jak przewidywałeś... Odpisali że brak możliwości edycji zamówienia. Trochę słabo w dzisiejszych czasach :-/ Chciałem domowic u nich a tak kupię w kiosku.

   Usuń
 5. Wreszcie zebrałem się i znalazłem czas na przeczytanie dwóch Glenatow.
  Niestety Horrifikland dla mnie słaby... Strona wizualna super ale zero historii. Z racji obecności Donalda myślałem ze będzie lepiej ale jak dla mnie słabe 6/10.
  Za to bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie "Kraina pradawnych". Oczywiście rysunki GENIALNE, ale sama historia też wciągająca. Tak jak Radek pisał mi też nieco brakowało rozwinięcia pewnych wątków. Jakby komiks był pisana pod określoną ilość stron i twórcy musieli się ze wszystkim wyrobić i niektóre sprawy potraktowali nieco pobieżnie. A może to jest furtka do ewewentualnej dalszej części? :) Z chęcią bym takową przygarnął! Mocne 8/10

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę ze Ocean może byc podobny do "Krainy pradawnych", ewentualnie nieco słabszy ale ok. Takie moje przeczucie :-D A co do Glenatow to mam podobne odczucia i obawy. Oby nie za dużo wszystkiego na raz i nie za często.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru