Zapowiedzi Egmontu na 2021: Disney, Muminki, Kid Lucky, Iznogud, Usagi i wiele więcej

W poprzedni weekend Tomasz Kołodziejczak, redaktor komiksowego działu Egmontu, ogłosił plany dotyczące 2021 roku. O disnejowskich zapowiedziach pisaliśmy już wcześniej, teraz warto przyjrzeć się innym zapowiedzianym tytułom. A trzeba przyznać, że wiele ciekawych komiksów zostało zapowiedzianych na kolejne miesiące i lata.

W przyszłym roku Egmont zamierza dalej kontynuować wydawanie Smerfów, a ze względu na premierę nowego serialu animowanego można liczyć na większą liczbę albumów. W styczniu pojawi się jeden z klasycznych albumów autorstwa Peyo - Smerfetka, natomiast w późniejszym terminie ukaże się kolejny album spin-offu Smerfy i wioska dziewczyn - Nowy początek.

Do oferty związanej z niebieskimi ludzikami dołączy nowa seria - Smerfy i świat emocji. Jest to tytuł dla młodszego czytelnika, a każdy komiks będzie zawierał posłowie od psychologa. Zaprezentowano okładki dwóch tomów, a we Francji wydano na razie cztery albumy serii. Seria jest pisana przez  Thierriego Culliforda i Falzara, a za rysunki odpowiada Antonello Dalena, autor znany m.in. z Ernesta i Rebeki, W.I.T.C.H. czy też komiksów z kaczkami.

Na przełomie marca i kwietnia 2021 roku do oferty Egmontu dołączy hiszpańska seria opowiadająca o słynnych naukowcach. Na razie wydawnictwo zamierza opublikować cztery komiksy autorstwa Jordiego Bayarriego i Daniego Seijasa poświęcone Einsteinowi, Curie, Darwinowi i Arystotelesowi. Każdy z komiksów w przyjazny dla młodego czytelnika komediowy sposób przybliża postać historyczną.

Zostały także podane szczegóły o Muminkach, których zapowiedź pojawiła się kilka tygodni temu. Egmont zamierza wydać komiksowe przygody muminków w czterech tomach publikowanych co kwartał. Każdy z nich będzie liczył ok. 250 stron, dwa pierwsze będą zawierać komiksy stworzone przez Tove Jansson, dwa kolejne przez brata, Larsa. Komiksy ukażą się w wersji czarno-białej na żółtym papierze.

Tradycyjnie, jak zawsze co dwa lata, w przyszłym roku ma się pojawić nowy album Asteriksa. Na razie nie są znane jakiekolwiek informacje o albumie, te pojawią się bliżej premiery.

Egmont będzie także kontynuować także publikację Lucky Luke'a, ale w wolniejszym tempie niż do tej pory, ponieważ wiele albumów już jest na rynku. Została zaprezentowana okładka Gór Czarnych, które najpewniej pojawią się w najbliższym czasie w ramach nowego wydania. Poza tym w ramach serii będą także publikowane albumy z Kid Luckym, o którym serial wkrótce pojawi się na TVP ABC. Nie wiadomo w jakiej kolejności będą wydawane, ponieważ na prezentacji został pokazany czwarty tom serii -  Suivez la flèche.

W przyszłym roku kontynuowane będzie także wydawanie Yakariego, serii o młodym Indianinie Joba i Deriba. Podczas prezentacji została pokazana okładka dziesiątego albumu -  Le grand terrier, który najpewniej pojawi się na początku przyszłego roku. W kinach ma się pojawić film o Yakarim, ale trudno powiedzieć jak na to wpłynie pandemia koronawirusa.

O czym pisaliśmy już wcześniej, Egmont zamierza ponownie wydawać adaptacje komiksowe filmów kinowych Disneya. Ponownie, ponieważ kiedyś już były one wydawane w ramach Komiksu filmowego. Prawdopodobnie będą to te same adaptacje, które znane są z tej serii lub też z Disney Komiks od Deagostini. Są to 46-stronicowe komiksy, które w skrócie przybliżają fabułę filmów Disneya. Podczas prezentacji zaprezentowano okładki Śpiącej królewny, Iniemamocnych i Króla Lwa, nie podano natomiast szczegółowych informacji o formie wydań.

W pierwszej połowie przyszłego roku wystartuje także nowa edycja włoskiego komiksu Disneya W.I.T.C.H.. Jak się jednak okazało, wydanie nie będzie bazować na edycji Yen Press, lecz będzie się od niego trochę różnić. W amerykańskiej edycji każdy cykl był podzielony na trzy tomy, natomiast w polskiej będzie podzielony na dwa, przez co każde z wydań będzie liczyć ok. 350 stron. W pierwszym tomie najprawdopodobniej pojawi się pierwsze sześć komiksów z cyklu, od Halloween do Złudzeń i kłamstw. Seria będzie wydawana w twardej oprawie, nie wiadomo jednak w jakim formacie.

Egmont zamierza także kontynuować dotychczas wydawane kolekcje Carla Barksa i Dona Rosy. Przy okazji zostały zaprezentowane okładki dwóch wydań planowanych na początek przyszłego roku: Rozpuszczalnika uniwersalnego i Na dalekiej północy, o których więcej dowiecie się z osobnych tekstów. Przy okazji Tomasz Kołodziejczak zdradził, że w 2021 roku ukaże się pięć tomów kolekcji Rosy, tak by całość pojawiła się przed końcem roku. Natomiast na 2022 rok jest planowane rozpoczęcie wydawania innej kaczej kolekcji.

Tomasz Kołodziejczak ogłosił także, że Egmont jesienią przyszłego roku powraca do ekskluzywnej linii Disney by Glenat. W 2021 roku pojawią się trzy tomy, w tym Mickey's Craziest Adventures Trondheima i Keramidasa oraz Horrifikland Trondheima i Nesme, ale z wypowiedzi redaktora wynika, że Egmont planuje kontynuować publikację serii w 2022 roku. Biorąc pod uwagę informacje napływające z Niemiec, prawdopodobnie komiksy zostaną wydane w mniej ekskluzywnym wydaniu, ale na razie nie zostały podane szczegóły.

W przyszłym roku na polskim rynku pojawi się też nowa frankofońska seria komiksowa - Małe mity (Les petits Mythos). Jest to komiks napisany przez Christophe'a Cazenove, znanego m.in. z serii Sisters, a zilustrowany przez Philippe'a Larbiera. Seria składa się z gagów związanych z grecką mitologią. Komiks w Polsce będzie wydawany w formie zwykłych albumów w A4 i cenie okładkowej 24,99 zł.

Nie zabraknie także kontynuacji dotychczas wydawanych serii: Minecrafta, Cliftona, Sisters, Śledztw Enoli Holmes i Pamiętników Wisienki. Przy okazji Tomasz Kołodziejczak dodał, że komiksy ze świata Minecraftu sprzedają się nadspodziewanie dobrze.

Pojawią się też nowe serie w twardych oprawach - najprawdopodobniej w pierwszym półroczu, choć któraś z serii może przesunąć się na początek drugiego półrocza. Wśród nich będą Siostry Niezapominajki (Les sœurs Grémillet), całkowicie nowa seria od Giovaniego Di Gregorio i Alessandro Barbucciego, włoskich twórców, którzy niegdyś pracowali także nad komiksami Disneya. Pojawi się też Nordlys, komiks fantasy będący hitem skandynawskich oddziałów Egmontu. Seria Malin Falch liczy oryginalnie już trzy tomy. Wydany zostanie także komiks La boîte à musique autorstwa Carbone'a i Gijé, którego we Francji właśnie ukazał się czwarty album.

Do sprzedaży trafią też kolejne albumy serii z linii Komiksy są super, których ostatnie tomy zostały wydane wiele miesięcy temu - Studio tańca, Ernest i Rebeka oraz Kasia i jej kot. Długie przerwy pomiędzy kolejnymi tomami wynikają z tego, że Egmont zrównał się z oryginałami, a kolejne albumy są tworzone dość wolno. Poza tym pojawią się także nowe tomy Ptysia i Billa.

Po przerwie wraca także Garfield. Ze względu na zmianę licencjodawcy nastąpiła przerwa w publikacji kolejnych tomów, ale już w styczniu pojawi się ósmy Tłusty koci trójpak. Warto zauważyć, że od tego tomu na okładkach będzie widniało inne, nowe logo serii. W grudniu natomiast do sprzedaży ma trafić dodruk pierwszego tomu.

W przyszłym roku pojawią się także kolejne tomy Iznoguda, tym razem zawierające albumy wydane oryginalnie przez innego wydawcę. Nadal seria będzie wydania w formie integrali składających się z czterech albumów każdy w tempie 3 tomy na 2 lata. Egmont zamierza zarówno opublikować komiksy napisane przez Goscinny'ego, jak i te, które stworzył w całości Tabary, a także najnowsze stworzone przez syna Tabary'ego.

Egmont w połowie przyszłego roku zamierza także wydać kolejny, czwarty tom Kajko i Kokosz: Nowe przygody - Zaćmienie o zmierzchu. Za komiks ponownie będzie odpowiedzialny tercet Maciej Kur (scenariusz), Sławomir Kiełbus (rysunki) i Piotr Bednarczyk (kolory), a z albumu została zaprezentowana plansza.

Pojawią się także albumy serii nagrodzonych w konkursie im. Janusza Christy. Planowana jest premiera drugiego tomu Pikapiduli Agnieszki Surmy pod tytułem Jupijajej, a także pierwszego albumu komiksu Łukasza Auguścika - Niesamowity Szerlock Worms i niebieskie monstrum. Oba komiksy powinny trafić do sprzedaży w połowie przyszłego roku.,

Nie zabraknie także kolejnych tomów Gwiezdnego zamku Alexa Alice'a. Egmont zapowiedział wydanie piątego tomu głównej serii, który otwiera dyptyk Wenus. Po polsku pojawi się także spin-off serii pod tytułem Chimery Wenus (Les Chimères de Vénus), który stworzą Alain Ayroles i Etienne Jung.

Egmont zamierza także kontynuować wydawanie Usagiego Yojimbo Stana Sakai. W przyszłym roku pojawią się zarówno kolejne tomy Sagi, w tym tom Legend zawierający poboczne serie o Usagim, jak i zostaną wydrukowane nowe przygody oryginalnie publikowane przez IDW.  Nowe tomy będą wydawane w formacie Sagi, ale w kolorze. Prawdopodobnie dwa albumy nowej serii pojawią się po polsku w przyszłym roku.

W ofercie Egmontu na przyszły rok pojawią się także kolejne tomy Czwórki z Baker Street czy Papieży w historii  oraz, wspominane wcześniej na blogu, albumy z serii DC Ink, komiksów superbohaterskich skierowanych do ciut młodszych czytelników. Wśród akcentów disnejowskich warto zwrócić uwagę na zapowiedź serii Młodość Blueberry'ego (La Jeunesse de Blueberry), którą od wielu lat pisze François Corteggiani, twórca znany czy to z wielu włoskich komiksów Disneya z kaczkami, czy z opowieści Daana Jippesa z Goofym.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont

Komentarze

 1. Kiedy tekst o Kaczogrodach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tekst o Kaczogrodach pojawi się jak powstanie.

   Usuń
  2. Ja myślałem iż pojawi się zanim się pojawi :)

   Usuń
 2. Ciekawe jak długo będą wydawać Barksa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli zachowają kwartalny tryb wydawania, to pod koniec 2025 roku.
   Aczkolwiek moim zdaniem po Rosie mogliby zmienić na dwumiesięcznik.

   Usuń
  2. P.S. bo jeśli od 2022 Barks wydawany byłby jako dwumiesięcznik, to skończyliby w okolicach lipca 2024, czyli jakieś 1,5 roku wcześniej.

   Usuń
  3. Raczej nie zmienią częstotliwości wydań, bo na miejsce Rosy wpadnie inna kolekcja. Nie będą chcieli gwałtownych zmian robić, gdy obecny układ się sprzedaje.

   Usuń
  4. Ja bym nie był pewien, że rozpoczną nową serię. Jeszcze w 2018 mówili, że nie wydadzą albumów od Glenatu. Kiedyś mówili, że nie wydają komiksów Barksa, bo są cyrki, teraz wydają pełną kolekcję jego dzieł. A słynna sprawa z ,,Wizzards of Mickey" (w
   przy okazji- wciąż czekamy na sierpień!)?
   Moim zdaniem możliwe są trzy opcje:
   1. Faktycznie ruszą z jakąś serią
   2. Nic nie zrobią w tym kierunku
   3. Jako ta kolejna wydadzą następne albumy od Glenatu

   Usuń
  5. "Natomiast na 2022 rok jest planowane rozpoczęcie wydawania innej kaczej kolekcji. " -> taktuję to po prostu jako zapowiedź ;) Zobaczymy co przyniesie przyszłość, do 2022 jeszcze szmat czasu.

   Usuń
  6. No nie wiem. Z Egmontem nigdy nic nie wiadomo.

   Usuń
 3. Co oznacza zmiana licencjonodawcy dla komiksów? Mamy się czegoś obawiać w przypadku Garfielda? Spadku jakości, zmian w ekipie (w tym tłumaczeń), zmiany cen, dystrybucji, formatu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce? Nie, bo nadal będzie wydawał Egmont.
   Zmiana głównie objawi się (o czym pisałem w tekście) w nowym logu serii, które będzie na okładkach od 8. tomu.

   Usuń
 4. Witch uwielbiałam jako dziecko i chętnie do nich wrócę ;-) ciekawa jaka będzie cena tych komiksów

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka