Kaczogród Carla Barksa 25-26 - przegląd zawartości

W drugiej połowie tego roku Egmont opublikuje dwa tomy kolekcji Carla Barksa, które będą skupiać się na komiksach z połowy lat 60., wśród nich pojawi się wiele długich historii z Sknerusem, w tym te, w których kaczy miliarder walczy z Magiką de Czar i Braćmi Be, a także kilka dotąd niewydanych w Polsce ten-pagerów z Donaldem. Ogólnie będzie to tomy prezentujące okres, który dotąd nie był za bardzo znany polskim czytelnikom.

Podobne artykuły poświęcone tomom 1-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-14, 15-18, 19-20, 21-22 i 23-24 znajdziecie w ramach archiwum bloga. Cała seria ma się składać z 30 tomów zawierających wszystkie komiksy Barksa - najsłynniejszego autora kaczych historii, twórcę takich postaci jak Sknerus, Goguś, Diodak, Magika De Czar czy Granit Frosant. Kolejne wydania są publikowane co około kwartał. Więcej informacji jest dostępnych na liście wszystkich tomów.  

XXV TOM - Korona Majów i inne historie z roku 1963
Premiera: lipiec 2024, Liczba stron: 232, Stron komiksów: 217 (w tym 167 premierowych) 

 • Dodatki:
 • Arkeologi som historieforteller - 1 strona - artykuł
 • Skrue besøker autentiske templer i Mexico - 2 strony - artykuł
 • Hvem er hvem i Andeby? - Eiendomsmeglere - 1 strona - artykuł
 • Banker's Salad - obraz
 • +4 okładki

Multum przygód z Sknerusem i Donaldem. Tom zawiera pięć długich komiksów, każdy z nich wcześniej niewydany po polsku, w tym tytułową opowieść, w której Sknerus i reszta bohaterów rusza w poszukiwania miasta, Lost Beneath the Seal, komiks o poszukiwaniu pierwszej dziesięciocentówki i dwie historie z Magiką - For Old Dime's Sake i Isle of Golden Geese.  Poza tym mocnym punktem wydania jest solidna porcja ten-pagerów, w tym komiks znany z pierwszego numeru Kaczora Donalda, jak i wiele nieznanych polskiemu czytelnikowi opowieści. Na deser: słynna historia, w której po raz pierwszy pokazano, że Sknerus był pucybutem.


XXVI TOM - Ogień olimpijski i inne historie z roku 1964
Premiera: październik 2024, Liczba stron: 248, Stron komiksów: 226 (w tym 196 premierowych)

 • Dodatki:
 • Donalds idrettskarriere - 3 strony - artykuł
 • Hvem er hvem i Andeby? - Idrettsfolk - 3 strony - artykuł
 • Banker's Salad - obraz
 • +10 okładek

Wydanie pełne premierowych historii. Cały tom, pomijając 3 ten-pagery, składa się z historii, które nigdy wcześniej nie zostały wydane w Polsce i jest to rekord dla całej kolekcji. A nie są to złe historie, ponieważ warto wymienić chociażby The Thrifty Spendthrift, świąteczny komiks z Sknerusem McKwaczem w roli głównej, The Loony Lunar Gold Rush, komiks o gorączce złota na Księżycu, How Green Was My Lettuce z kolejną potyczką z Braćmi Be i The Many Faces of Magica de Spell, w którym Sknerus mierzy się ponownie z Magiką de Czar. Jest to także tom zawierający ostatnie regularnie tworzone przez Barksa ten-pagery Ponadto: niewielki wtręt Jippesa w jednym z komiksów.


W przyszłym roku do sprzedaży powinny trafić 4 ostatnie tomy kolekcji Barksa. Wśród nich będą  dwa tomy zawierające ostatnie komiksy napisane i narysowane przez Barksa, w tym słynną historię o gigantycznych robotach, arabską przygodę Sknerusa McKwacza, debiut Śliskiego Kręta, komiks o skarbach Marco Polo czy opowieść z Mikrokaczkami, a także dwa tomy składające się z komiksów napisanych przez Barksa, głównie będą historie z Młodymi Skautami, ale nie tylko

Źródło ilustracji: Disney Publishing Worldwide, materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen