Kaczogród Carla Barksa 23-24 - przegląd zawartości

W pierwszej połowie tego roku Egmont opublikuje dwa tomy kolekcji Carla Barksa, które będą zawierać komiksy z początku lat 60,, w tym pierwsze historie z Magiką de Czar, Matyldą Stempel i Kwakerfellerem. A to tylko jedne z wielu atrakcji, ponieważ jest to okres, w którym Barks powrócił do pisania praktycznie wszystkich rysowanych przez siebie historii.

Podobne artykuły poświęcone tomom 1-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-14, 15-18, 19-20 i 21-22 znajdziecie w ramach archiwum bloga. Cała seria ma się składać z 30 tomów zawierających wszystkie komiksy Barksa - najsłynniejszego autora kaczych historii, twórcę takich postaci jak Sknerus, Goguś, Diodak, Magika De Czar czy Granit Frosant. Kolejne wydania są publikowane co około kwartał. Więcej informacji jest dostępnych na liście wszystkich tomów

XXIII TOM - Dotyk Midasa i inne historie z lat 1961-1962
Premiera: 31 stycznia 2024, Liczba stron: 248, Stron komiksów: 218 (w tym 67 premierowych)

 • Dodatki:
 • Furie i kusicielki - damy Kaczogrodu - 4 strony - artykuł
 • Kto jest kim w Kaczogrodzie: Z kartoteki policyjnej - 2 strony - artykuł
 • Jaskinia Ali Baby - obraz
 • Niebezpieczne odkrycie - obraz
 • Gruba zwierzyna - szkic
 • +12 okładek

Tom pełen debiutów słynnych postaci. Tytułowy komiks, w którym zadebiutowały Magika de Czar i Panna Stempel, to niejedyna ciekawa atrakcja, wydanie zamiera także kilka innych ciekawych dłuższych historii - Mity i kity o dziwnym spotkaniu z kosmicznymi przybyszami, Jaskinia Ali Baby z poszukiwaniami jaskini ze skarbami i Złoty statek, w którym Sknerus mierzy się z Gogusiem w konkursie szukania złota. Wszystko to uzupełniają gagowe historie z Donaldem, w tym ta dość wyjątkowa, nigdy wcześniej niewydana w Polsce, w której zadebiutował Kwakerfeller. Dodatkowo: jeden z najsłynniejszych obrazów Barksa.

  XXIV TOM - Walka o status i inne historie z lat 1962-1963
  Premiera: kwiecień 2024, Liczba stron: 240, Stron komiksów: 223,5 (w tym 116,5 premierowych)

  • Dodatki:
  • Er Skrue en snobb? - 3 strony - artykuł
  • Hvem er hvem i Andeby - og hvem er det som er noe - 1 strona - artykuł
  • +6 okładek

  Magika de Czar powraca i to nie raz! Wydanie zawiera dwa długie komiksy z jej udziałem, The Unsafe Safe, historię o niezniszczalnym skarbcu, jedną z najlepiej ocenianych opowieści Barksa z lat 60., oraz Oddball Odyssey. Jednak równie ciekawym elementem tomu jest tytułowy komiks, w którym po raz pierwszy pojawił się pasiasty rubin. Tom uzupełnia solidna porcja krótszych historii z Donaldem, większość z nich już wcześniej pojawiła się w Polsce, ale Log Jockey, komiks z debiutem Kaczora "Krzywodzioba" Fiskata, kuzyna Donalda, nie. Ponadto: dwa dziwne komiksy z kwadratowymi dymkami.

  W drugiej połowie roku powinny do sprzedaży trafić dwa tomy zagłębiające się w okres, który jest najmniej znany polskim fanom komiksów Barksa - lata 1963-1964. Były to ostatnie lata, gdy Barks regularnie tworzył ten-pagery z Donaldem, i aż 8 z nich nigdy wcześniej nie pojawiło się w Polsce. Tom, który najpewniej pojawi się na koniec roku, będzie wydaniem zawierającym najwięcej premierowych komiksów ze wszystkich 30 tomów kolekcji.

  Źródło ilustracji: Disney Publishing Worldwide, materiały prasowe - Egmont Polska

  Komentarze

  1. Czy Dotyk Midasa będzie już w empiku w dniu premiery?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Mi już dziś Empik wysłał Dotyk Midasa. Więc pewnie będą mieć i w punktach

    Usuń
   2. Z bonito przyszło do mnie już w poniedziałek

    Usuń
   3. Gość pyta o Empik a nie o Egmont czy Bonito. Czytajcie ze zrozumieniem zanim napiszecie odpowiedź…

    Usuń
  2. egmont mi podeslal juz przed weekendem. bylem dla odmiany pozytywnie zaskoczony :)

   OdpowiedzUsuń

  Prześlij komentarz

  Popularne posty z tego bloga

  Nasz wielki Donald - przykładowe strony

  Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela