W których tomach znajdziecie komiksy Gervasio, Turconiego i Radice?

O czym informowaliśmy parę razy w ostatnim czasie, festiwal Komiksowa Warszawa organizowany w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odwiedzą trzej twórcy związani z kaczymi i mysimi komiksami - Marco Gervasio oraz Stefano Turconi i Teresa Radice. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tu, natomiast my odpowiadamy na wielokrotnie zadawane pytanie - w których tomach można znaleźć komiksy odwiedzających Polskę autorów?

Choć trójka twórców, które odwiedzi Warszawę, należy do czołówki najpopularniejszych autorów włoskich komiksów Disneya z ostatnich lat, a na świecie, głównie po włosku, niemiecku i francusku, wydano wiele publikacji poświęconych ich komiksom, to po polsku na razie żadnej zbiorczej edycji nie doczekaliśmy. Za to wiele ciekawych historii pojawiło się w różnych tomach z serii Gigant Poleca.

W Polsce pojawiły się aż 93 komiksy disnejowskie stworzone przez Marco Gervasio, a także 6 ilustracji, pełną listę znajdziecie tutaj. Historie Gervasio pojawiły się w ok. setce tomów wydanych w ciągu ostatnich 25 lat, ale warto szczególną uwagę zwrócić na parę publikacji. Gervasio w ostatnim czasie zasłynął głównie serią o Kwantomasie, którą zarówno pisze i rysuje, pierwszy komiks z serii pojawił się w Gigancie Poleca 168, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na dwa wydania - 224. Giganta Poleca i 247., ponieważ w nich ilustracje Gervasio zdobią okładkę i strony tytułowe.

Dużo starsze ilustracje Gervasio zdobiły też okładki 114. Giganta Poleca, 135. i 138., ale są to rysunki z dość wczesnego etapu kariery, gdy rysunki Gervasio nie były aż tak rozpoznawalne.  Najdłuższym komiksem w pełni narysowanym przez Gervasio, który pojawił się w Polsce, jest Źródło młodości z 131. Giganta Poleca, Gervasio pracował też nad pierwszym komiksem z cyklu Czarodzieje i ich dzieje, który doczekał się zbiorczego wydania 2 lata temu, ale w przypadku tamtej historii, pracował jedynie nad 2 rozdziałami. Komiks Gervasio pojawił się także w wydanym tydzień temu tomie Giganta Mamuta.

Turconi i Radice początkowo pracowali nad komiksami innych autorów, ale za najlepsze uznaje się historie, które stworzyli razem. W Polsce wydano 8 komiksów disnejowskich stworzonych wspólnie przez Turconiego i Radice, z czego jeden to historia z serii W.I.T.C.H., pełną listę znajdziecie tutaj. Z długich opowieści przez nich stworzonych po polsku wydano tylko Wyspę skarbów w 205. Gigancie Poleca, ale warto wspomnieć też o Wielkim Morzu Piasku z 183. tomu, a także o dwóch ostatnio wydanych komiksach - w Gigancie Poleca 250. i w zeszłorocznym wakacyjnym wydaniu Giganta Poleca Extra.

W Polsce pojawiło się też 15 innych komiksów z kaczkami i myszami narysowanych przez Turconiego, tutaj pełna lista, a także 7 innych historii z kaczkami i myszami napisanych przez Radice, tu znajdziecie o nich informacje. Obecnie duet pracuje nad komiksami spoza uniwersum Disneya, wydawnictwo Mandioka wydało dwa stworzone przez nich albumy - Zakazany port i Ziemia, niebo, kruki, a na ten miesiąc zapowiedziało kolejny album - Dziewczyny z Pillaru. Odpowiadali także za wydany przez Egmont komiks młodzieżowy - Toska z Lasu.

Jeżeli jeszcze macie jakieś pytania odnośnie komiksów wyżej wymienionych autorów - śmiało zadawajcie je w komentarzach. Z kim się zobaczymy w Warszawie?

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

 1. Mam pytanie czy autograf od Marco Gervasio będzie można zdobyć na spotkaniu z okazji 90 lat Kaczora Donalda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może uda się złapać go po spotkaniu, żeby podpisał coś na szybko, ale znacznie lepiej próbować zdobyć autograf podczas specjalnie przeznaczonych na to punktów programu: w piątek od 15.00 do 17.00 na stoisku Egmontu (namiot O) oraz w sobotę od 10.00 do 11.00 w strefie autografów (namiot P). Wtedy zapewne można będzie uzyskać nie tylko autograf, ale i rysunek.

   Usuń
 2. Kolejny świetny artykuł. Mam wszystkie Giganty, to coś się wybierze. Wreszcie też na coś przyda się Gigant Extra.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy Turconi będzie tylko w piątek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teresa Radice i Stefano Turconi będą na Targach w piątek, sobotę i niedzielę - w piątek mają prelekcję od 18.00 do 19.00, a oprócz tego w piątek, sobotę i niedzielę rozdają autografy (dokładne godziny można znaleźć tu: http://www.komiksowawarszawa.pl/autografy/ .

   Usuń
 4. według komiksu Dona rosy Wujek Sknerus i Kaczor Donald ,,Rozpuszczalnik Uniwersalny'' (nr 6) na stronie 16 i według drzewa genealogicznego w komiksie Dona Rosy Wujek Sknerus i Kaczor Donald ,,Najbogatszy kaczor Świata'' (nr 5) na stronie 104. okazuje się ze Wujek kaczora Kwaczymona Koguton Kwaczak jest jego wujkiem i kuzynem naraz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koguton Kwaczak jest kuzynem Kaczora Kwaczymona, a dokładniej - jego bratem wujecznym, bo matka Kwaczymona (Babcia Kaczka) i ojciec Kogutona (Kwakier Kwaczak) są rodzeństwem. A dlaczego Koguton miałby być wujkiem Kwaczymona?

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela