Komiksy Barksa inspiracją Rosy cz. 2 [Czas na Barksa]

Obstawiam, że spora część osób podczas lektury Kaczogrodu Carla Barksa będzie miała uczucie déjà vu. Wynika to z tego, że do historyjek stworzonych przez Barksa wielokrotnie nawiązywał Don Rosa w swoich komiksach. Często są to komiksy, które od wielu lat były znane polskim czytelnikom. Dziś chciałbym wskazać kilka komiksów zawartych w pierwszych dwóch tomach kolekcji Barksa, do których nawiązywał Don Rosa w swoich historiach z Donaldem czy Sknerusem.
Przy okazji przypominam, że rok temu pojawił się podobny artykuł, lecz poświęcony najważniejszym historyjkom Barksa w kontekście Życia i czasów Sknerusa McKwacza. Tym razem w tekście nie będę skupiał się tylko na sadze o Sknerusie, lecz także pojawią się nawiązania z innych historyjek Rosy.

I tom - Powrót do Klondike i inne historie
Powrót do Klondike
Chyba najważniejszym komiksem Barksa dla Rosy jest Powrót do Klondike, czyli historyjka w której zadebiutowała Złotka. Jest to także pierwszy komiks w którym w tak szeroki sposób został poruszony wątek poszukiwania złota przez Sknerusa w Klondike, a stało się to w 4-stronicowej retrospekcji o kradzieży Gęsiego Jaja przez Złotkę, która została usunięta z pierwszego wydania. Rosa wątki z historii Barksa wykorzystał w wielu swoich komiksach, a najbardziej w Życiu i czasach Sknerusa McKwacza. To tam pokazał co zdarzyło się przed czasem akcji retrospekcji (przybycie do Klondike i wydobycie Gęsiego Jaja w rozdziale 8.), znacząco rozwija historię pobytu Złotki u Sknerusa (rozdział 8B), a także pokazuje ich dalsze losy (rozdział 8C).
Sam Rosa przed stworzeniem sagi narysował Ostatnią podróż do Dawson, która jest kontynuacją Powrotu do Klondike. Komiks opowiada o kolejnym powrocie Sknerusa w miejsce gorączki złota oraz pokazuje dalsze losy Złotki. Złotka pojawiła także dwa razy w komiksach Rosy kompletnie oderwanych od ŻiCSM - w A Little Something Special  i Dawnych wspomnień czar. W rocznicowej historii pojawia się na chwilę pod koniec komiksu, natomiast w Dawnych wspomnień czar jest przywołany fragment retrospekcji z historii Barksa.

Cukierek albo psikus
W jednym z komiksów Rosy pojawiło się też nawiązanie do halloweenowej historii Barksa o potyczce Donalda z Wiedźmą Hazel. W Jedynie dynie, jedynym halloweenowym komiksie Rosy, pojawia się kostium wyglądający jak Srogismrod, troll stworzony przez wiedźmę.
W pierwszym rozdziale Życia i czasów Sknerusa McKwacza pojawia się retrospekcja z udziałem Zgryzika McKwacza, kapitana, który zawarł niekorzystny kontrakt z Szwindlem McFajfusem na dostawę chrzanu, przez co stracił cały swój majątek poza zębami. Zgryzik jak i cały wątek z chrzanem pochodzi z Do chrzanu!, komiksu Barksa opowiadającego o potyczce Sknerusa z McFajfusem, ostatnim z rodu McFajfusów.
W historii Barksa też pojawiła się wzmianka o tym, że Sknerus sprzedał złote zęby Zgryzika by kupić strój poszukiwacza. Rosa przedstawia scenę ze wspomnienia w czwartym rozdziale ŻiCSM. Natomiast sam McFajfus pojawia się na moment w Powrocie do Równiny Okropności Rosy.

II tom - Moja snów dolina i inne historie
Moja snów dolina
Historia Barksa o podróży Sknerusa do doliny nieznającej wartości pieniądza jest jednym z najsłynniejszych kaczych komiksów. Z tego powodu nie można się dziwić, że Rosa stworzył sequel tej historii pt. Siedem dni w Tybecie. W niej kaczki powracają do Trala-La, przez co w komiksie jest kontynuowanych wiele wątków z opowieści Barksa, pojawia się ponownie władca doliny, powraca parę mieszkańców doliny, a także człowiek z turbanem, którego Siostrzeńcy zapytali o drogę do doliny. W sequelu Rosa łączy wątki z Moja snów dolina z elementami z innego komiksu Barksa, The Lost Crown of Genghis Khan!, który pojawi się w Polsce w czwartym tomie kolekcji.

Wymiana pieniędzy
Na koniec tekstu - trochę innego rodzaju nawiązanie. Rosa tworząc pierwsze komiksy kopiował często pozy czy całe kadry z historii Barksa. Poniżej zobaczycie porównanie kadru z Syna słońca (pierwszego komiksu Disneya narysowanego przez Rosę) z panelem z Wymiany pieniędzy.

Natomiast w styczniu oczekujcie kolejnej odsłony cyklu, w której przeanalizuję nawiązania w komiksach Rosy do historii z  trzeciego tomu Kaczogrodu Carla Barksa.
 Źródło ilustracji: materiały własne, cbarks.dk (zdjęcie)

Komentarze

  1. Wiadomo już co będzie na grzbietach giganta w 2019. Chodzi o panoramę którą widnije na półce po ich ułożeniu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru