Fantagraphics zapowiada na 2023: stulecie Disneya, Silly Symphonies i pierwsze Barksy

 Z bardzo różnych przyczyn przez ostatnie miesiące nie pisaliśmy zbytnio o zapowiedziach amerykańskiego wydawnictwa Fantagraphics. Z tego powodu nadrabiamy zaległości i ten tekst jest nie tylko poświęcony zapowiedziom na koniec roku, ale też tytułom, które wydano w ciągu ostatnich tygodni lub pojawią się w najbliższym czasie. Trzeba powiedzieć, że oferta komiksów Disneya od Fantagraphics nie zwija się, a nawet się rozszerza.

Tradycyjnie w tym roku pojawią się dwa tomy kolekcji Barksa, jednak pewna informacja powinna ucieszyć czytelników zbierających serię. Na 20 czerwca jest zaplanowana premiera Uncle Scrooge: Cave of Ali Baba, czyli 28. chronologicznie tomu serii, w którym pojawią się takie komiksy z początku lat 60. jak np. tytułowy komiks, The Unsafe Safe czy A Spicy Tale, a także po raz pierwszy po angielsku - The Pied Piper of Duckburg w wersji Jippesa, czyli niedokończony komiks Barksa, na którym oparto dwie zupełnie różne historie, jedną z nich stworzył Jippes, a drugą Rosa.

Jednak zdecydowanie ważniejszą informacją jest to, że na 10 października została zaplanowana premiera Donald Duck: Maharajah Donald, czyli 4. chronologicznie tomu kolekcji. W końcu Fantagraphics wraca do początków kariery Barksa. W wydaniu poza tytułową historią pojawią się też m.in. Santa's Stormy Visit czy Donald Duck’s Atom Bomb, a także wiele ten-pagerów z Donaldem. Także na październik zapowiedziano premierę kolejnego pakietu, w Uncle Scrooge Gift Box Set: The Twenty-four Carat Moon & Island in the Sky znajdą się 22. i 24. tom kolekcji.

W tym roku w ofercie Fantagraphics pojawiła się pewna nowość, która nie jest do końca nowością, chodzi o tomy zbierające paski z serii Silly Symphonies. Część czytelników od razu może zauważyć, że jest to po prostu nowe wydanie tomów, które parę lat temu wydało IDW. W tym roku zostaną przedrukowane dwa pierwsze wydanie, natomiast najpewniej w przyszłym pojawią się dwa pozostałe. Jedyną zmianą jest nowa oprawa graficzna tomów, zarówno okładek i jak w środku. Będą one wydane w podobnym formacie, zbliżonym do A4, każdy z nich będzie liczył ok. 200 stron i kosztował 39,99 $.

Pierwszy tom - Silly Symphonies 1932-1935: Starring Bucky Bug and Donald Duck, został już wydany i zawiera klasyczne paski z Żeliborem Żukiem, a także adaptacje kilku klasycznych krótkometrażówek z serii Silly Symphonies, w tym Mądrej kurki, czyli debiutu Donalda. Natomiast drugi tom - Silly Symphonies 1935-1939: Starring Donald Duck and the Big Bad Wolf, składający się w dużej części z pojedynczych pasków z Donaldem, ale też z różnych adaptacji animacji oraz historii z Wilkiem Bardzozłym i Świnkami, ma zostać wydany w grudniu.

Fantagraphics coraz częściej decyduje się też na one-shotowe wydanie, które podejmują daną tematykę. Do sprzedaży trafił już Mickey and Donald: For Whom the Doorbell Tolls and Other Tales Inspired by Hemingway, czyli 180-stronicowy tom, który zawiera komiksy z kaczkami i myszami inspirowane dziełami Hemingwaya. Jest to amerykański przedruk włoskiego tomu, który zawiera historie z cyklu Omaggio a Ernest Hemingway i dwie inne historie nawiązujące do dzieł amerykańskiego pisarza.

Na sierpień natomiast jest planowana publikacja zawierająca dwie klasyczne włoskie parodie znanych dzieł literackich stworzone przez Giovana Battistę Carpiego. Uncle Scrooge and Donald Duck in Les Misérables and War and Peace, na co wskazuje sam tytuł, będzie zawierało kaczą wersję Nędzników oraz Wojny i pokój, która zresztą swego czasu została wydana po polsku. Są to dwa komiksy, które są przez włoskich fanów komiksów Disneya, uznawane za jedne z najlepszych włoskich historyjek, jakie kiedykolwiek powstały.

Natomiast w listopadzie ma się pojawić Mickey and Donald Fantastic Futures: Classic Tales with a 22nd Century Twist, 256-stronicowe wydanie kosztujące 34,99 $, w którym pojawią się stworzone z okazji 100-lecia Disneya futurystyczne reinterpretacje klasycznych krótkometrażówek. Dwa komiksy z tej serii zostały już wydane we Włoszech i zbierają bardzo dobre opinie. Biorąc jednak pod uwagę, że we wrześniu w Niemczech pojawi się tom zawierający komiksy z tej serii, nie jest wykluczone, że może się pojawić też w Polsce.

Fantagraphics kontynuuje też wydawanie cyklu The Disney Afternoon Adventures zawierającego komiksy z bohaterami kreskówek Disneya z przełomu lat 80. i 90.  W trzecim tomie zapowiedzianym na lipiec pod tytułem Chip 'n Dale Rescue Rangers: The Count Roquefort Case pojawi się tytułowa historia z Brygadą RR, długa opowieść z bohaterami Kaczych opowieści - The Curse of Flabbergé, The Kitty Kat Kaper z Agentem Kuperem, a także historie z Gumisiami czy Super Baloo.

Natomiast Scrooge McDuck: The Dragon of Glasgow to kolejny album oryginalnie wydany przez francuskie wydawnictwo Glénat, który pojawi się na amerykańskim rynku. Zaplanowany także na lipiec 56-stronicowy album został stworzony przez Jorisa Chambalaina, autora m.in. Pamięników Wisienki, i Fabrizio Petrossiego. Oryginalnie został wydany w poprzednim roku z okazji 75. urodzin kaczego miliardera i przedstawia historię kilkuletniego Sknerusa.

Na ten rok Fantagraphics zapowiedziało także dwa tomy Disney Masters, oba będą poświęcone włoskim twórcom. Na lipiec zaplanowano 22. tom - Uncle Scrooge: Operation Galleon Grab, w którym pojawią się komiksy stworzone przez Giorgio Cavazzano, w tym tytułowa historia o rywalizacji Sknerusa i Kwakerfellera o skarb, There's No Fool like An Old Fool z Donaldem, Here Today, Gone Apollo z Super Goofym i Brother From Another Earth z Sknerusem w roli głównej.

Natomiast w grudniu ma się pojawić Mickey Mouse: The Riddle of Brigaboom, czyli kolejny tom poświęcony komiksom Romano Scarpy. Tytułowa historia to długi detektywistyczny komiks z Mikim i Elusiem w roli głównej, poza tym pojawią się Remotely Impossible, krótki gagowy komiks z kaczkami, The Unsinkable Kildare Coot, czyli historia w której zadebiutował Fisio, a także The Famed Jumping Frog of Queen Zenobia, drugi komiks z Zenobią, kontynuacja komiksu, który pojawił się w jednym z poprzednich tomów kolekcji. Natomiast we wrześniu Fantagraphics ma wydać pakiety z tomami 17-18 i 19-20 Disney Masters.

Niestety w najbliższym czasie swoje działanie zakończy księgarnia Book Depository, co jeszcze utrudni dostęp do amerykańskich wydań komiksów Disneya. Cały czas komiksy Fantagraphics kupicie m.in. na Amazonie czy w Atom Comics.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Fantagraphics 

Komentarze

  1. Z tą dostępnością u Atom Comics chyba nie do końca, bo ostatnio jak pytałem o Disney Afternoon 2 to nie byli w stanie tego zamówić jako powód podając ograniczenia licencyjne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taaaak... Barksy, Rosy czy inne klasyczne tomy są normalnie dostępne, ale niestety w przypadku komiksów opartych na serialach, to są problemy.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru