Egmont wyda kolekcję z komiksami Giorgio Cavazzano!

Komiksowy dział Egmontu dzisiaj opublikował katalog z zapowiedziami na cały rok, i jak zapowiadano jakiś czas temu, w tym roku wystartuje kolekcja z komiksami Giorgio Cavazzano - Włoski skarbiec - najlepsze komiksy Giorgio Cavazzano. Znajdzie się w niej 50 komiksów stworzonych przez włoskiego mistrza, który od kilkudziesięciu lat tworzy doskonałe historie z kaczkami i myszami. Niestety nie będzie to żadna specjalna edycja, jak pierwotnie obiecywano, lecz przedruk włoskiej serii sprzed paru lat, która nie jest najgorsza, ale pod wieloma względami zawodzi.

Zgodnie z informacjami podanymi w katalogu, pierwszy tom serii z komiksami Cavazzano pojawi się w październiku, a drugi w grudniu. Łącznie pojawi się sześć tomów liczących po 196 stron, które będą przedrukiem włoskiej serii 50 capolavori di Giorgio Cavazzano. Cyklu, który składa się z 50 historii pochodzących z różnych etapów kariery Cavazzano oraz okraszających ich dodatków. Niestety nie zostały podane jakiekolwiek informacje o szczegółach technicznych wydania, więc nie wiemy, w jakiej cenie i formacie pojawią się tomy.

Głównym problemem serii jest to, że trudno ująć karierę Cavazzano w ramach tomów liczących łącznie niewiele ponad 1000 stron. Z tego powodu edycja jest bardzo wybiórcza, a redaktorzy nie zawsze kierowali się jakością i kompletnością historii, lecz chcieli zaprezentować jak najbardziej różnorodne opowieści. Dlatego nie znajdziemy tu wielu komiksów napisanych przez Pezzina czy Cimino, z którymi Cavazzano tworzył dziesiątki fantastycznych historii, ale za to pojawiają się choćby takie ciekawostki jak adaptacja Wielkiego mysiego detektywa czy wyrwany ze środka serii rozdział Doubleducka. I być może we Włoszech, gdzie wydano wszystkie najlepsze komiksy Cavazzano, ma to sens, ale w Polsce nie do końca.

Trzeba jednak podkreślić, że Cavazzano to jeden z najsłynniejszych twórców komiksów Disneya w Polsce, w naszym kraju pojawiło się ponad ćwierć tysiąca jego historii, a jego komiksy należą od dawna do ścisłego topu najlepszych opowieści z kaczkami. Dlatego nie można powiedzieć, że Włoski skarbiec - najlepsze komiksy Giorgio Cavazzano będzie złą serią. Na pewno będzie dobrą, ale tak samo dobre komiksy Cavazzano, a czasem nawet lepsze, znajdziecie w dużo tańszych wydaniach prasowych. Zresztą - warto wspomnieć, że włoska edycja właśnie była komiksem prasowym, sprzedawanym za 6,90 euro, a u nas pewnie cena okładkowa będzie wyższa, co nie pomoże w sprzedaży.

W pierwszym tomie, który pojawi się w październiku, pojawią się historie z lat 70. i początku 80. - niegdyś wydany w Polsce pierwszy komiks z Reginellą - Paperino e l'avventura sottomarina, długa przygodowa historia ze Sknerusem -  Zio Paperone e l' "Operazione Galeone",  komiks z Donaldem i Dziobasem od Pezzina -  Paperoga e il peso della gloria, debiut H. Bogarto - Zio Paperone e la moneta disco volante i francuska historia - Le rendez-vous du Vésuve. Bardzo dobry tom, ale z wieloma "ale", brakuje w nim chociażby debiutu Kwaka O'Keja czy zaliczanych do najlepszych historii Cavazzano kolejnych historii z Reginellą, 

Natomiast w drugim tomie, który jest planowany na grudzień, pojawią się komiksy z lat 80. i początku 90. - Basil détective privé, czyli adaptację Wielkiego mysiego detektywa, średniowieczną historię z Mikim -  Topolino e la spada invincibile, wydany rok temu po polsku detektywistyczny komiks Mezzavilli - Topolino e il mistero della voce spezzata, wydaną niegdyś po polsku parodię La Strady - Topolino presenta "La strada" i historię z uniwersum Kaczych opowieści - Mrs. Beakley's Secret Love. Problem z tym tomem jest podobny jak z wieloma kolejnymi - najciekawsze historie już były w Polsce, pominięto wiele innych świetnych komiksów z tego okresu, a zamiast tego dano ciekawostki historyczne w postaci historii nawiązujących do filmów i seriali.

Jeżeli Egmont będzie dalej szedł w taką stronę, czyli zamiast naprawdę porządnych wydań, będziemy dostawać różnej jakości przedruki, często nie do końca dostosowane do polskiego czytelnika, to długo na popularności kaczych bohaterów nie pociągnie, a sprzedaż będzie spadać, i spadać. Ale z drugiej strony nie możemy narzekać, ponieważ wewnętrzna konkurencja w postaci coraz to ciekawszych wydań Gigantowych przygotowywanych przez dział prasowy gwarantuje, że coś interesującego dla kaczkofana zawsze się znajdzie. Jak nie kolekcja Cavazzano, to kolejny Gigant Poleca Extra.

źródło ilustracji: Disney Publishing Worldwide / materiały prasowe - Egmont

Komentarze

 1. No to tym razem sobie daruję :/ dostałbym pierdolca od fragmebtów wyjętych z cyklu, no go dla mnie xd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby co - poza Doubleduckiem, to tu nie ma jakiś szczególnie urwanych komiksów.
   Nie zmienia faktu, że jest jeden komiks z Reginellą, jeden komiks z Eustazją, jeden komiks z serii o teatrze, jeden komiks z KAWĄ.
   Ogólnie - wszystkiego po trochu.

   Usuń
  2. Oo, komiks z Reginellą to dobra wiadomość - jedna z najbardziej tajemniczych postaci z kaczego uniwersum, więc komiks z nią to ogromny plus.

   No i skończyły się spekulacje, który autor będzie następny do wydania po Rosie i Barksie - teraz temat został zamknięty :)

   Usuń
  3. Tak. Tylko to ten jeden komiks, który już był u nas wydany i tylko wprowadza postać.
   A taka seria pewnie na dekady blokuje zbiorcze wydanie komiksów z Reginellą (były takie w paru krajach).

   Usuń
  4. Poza tym - to że Cavazzano będzie w jakiś sposób wydany wiedzieliśmy od roku. Ale nie można tego nazwać kolejnym autorem, który będzie wydany po Barksie i Rosie. Ponieważ jest to seria tak powierzchowna, że można ją porównać do wydawanych prawie 20 lat temu "Kaczogrodów". Tzn. polski czytelnik, poza dodatkami, w ten sposób nie pozna lepiej twórczości Cavazzano, niż miał to możliwość przez dekady. I jest to kolekcja, w przeciwieństwie do Barksa i Rosy, która nic nie zamknie, a kolejne rzeczy rozdziobie.

   Usuń
 2. Wg mnie sukces tej serii ależy od ceny, jeśli wydadzą to w takim formacie i cenie co "Czarodzieje i ich dzieje" to może być klapa, za to jak będzie w konwencji GP Extra to sądzę że może wyjść super.
  Co by nie mówić, to "Czarodzieje..." są naprawdę drogą serią, i Cavazzano w Polsce został bardzo powydawany i obawiam się dużej ilości reprintów, co w połączaniu z wysoką ceną nie wróży dobrze, za to gdyby to wydać w gigantowyn stylu, w przystępnej cenie, to mógłby być hit (ja na pewno bym kupował)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest zapowiedź komiksowego działu, więc to na pewno Gigant nie będzie.
   Szykujcie się na cenę okł. od 40 do 80 zł, w zależności od formatu i oprawy.

   Usuń
 3. Oj, faktycznie szkoda, że to taka "ciekawostkowa" seria. Jak dla mnie drukowanie w kolekcji danego autora adaptacji filmu nie ma dużego sensu, bo znając oficjalne komiksy na podstawie bajek Disneya, to fabularnie będzie tam dokładnie to samo, co w animacji, scena w scenę. Ale mówi się trudno, i tak fajnie, że dostaniemy tę serię - jestem bardzo ciekawa artykułów. Pozostaje tylko mieć nadzieję na znośna cenę. PS. Proszę nie obraź się, ale zawsze mentalnie zgrzytam zębami, kiedy stale widzę w Twoich wpisach "z środka" czy "z Sknerusem" - przed słowami na ś, s czy z piszemy "ze". Wystarczy spróbować wymówić na głos takie konstrukcje, żeby usłyszeć, jak dziwnie brzmiałoby tam "z". Tutaj artykulik: https://poradnia-jezykowa.uni.lodz.pl/faq/z-czy-ze-2/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS: Niestety jestem straconym przypadkiem. Normalnie używam mówiąc takich konstrukcji jak "z Sknerusem" i nie jest to dla mnie w ogóle dziwne. Ale może to przez wpływy czeskiego, w którym samogłosek jest często dużo mniej niż w polskim.

   Usuń
 4. Ja na pewno kupię, lubię serie w twardej okładce, komiksy Cavazzano jak najbardziej na tak, może będą kolejne tomy

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie cieszy ta wiadomosc. 👍

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie też cieszy i na pewno kupię. Ale może dla "dobra" sprzedaży niech wydadzą w podobnej formie (miękka okładka) jak niegdyś np Władcy smoków Cavazzano.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno kupię, cavazzano to jeden z moich ulubionych twórców. Fajnie że co chwila jakieś nowe serię tworzą a nie jadą cały czas na gigantach

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela