Egmont zapowiada na 2022: Idefiks, Luc Junior, Shibi Usagi i klasyki literatury [Komiksy dla wszystkich]

Dwa tygodnie temu pojawił się katalog Egmontu, szybką relację z zapowiedzi mogliście znaleźć na fanpage'u Centrum Komiksów, na blogu natomiast pojawiły się posty poświęcone kolekcji Barksa, Czarodziejom i ich dziejom, albumom z Mikim i W.I.T.C.H..  

Teraz jednak warto na spokojnie przyjrzeć się, jakie komiksy zostały w nim zapowiedziane, a sporo ich jest, choć zbyt dużych niespodzianek raczej nie ma. Żeby nie rozciągać niepotrzebnie tekstu, skrótowo omówione zostaną serie, których zapowiedzi pojawiły się w samplerach Egmontu, więc gorąco polecamy wcześniejsze omówienie.

Egmont w związku z 50-leciem serii Kajko i Kokosz na ten rok zaplanował wiele publikacji związanych ze słynną serią o dzielnych wojach Janusza Christy. Jeżeli nie nastąpią jakiekolwiek opóźnienia, to do końca roku w całości zostanie wydana Złota kolekcja, czyli wydanie cyklu w twardej oprawie i z dodatkami. Kolejne tomy pojawią się w lipcu, październiku i grudniu i będą zawierać wszystkie historie z serii o Kajku i Kokoszu, które Janusza Christa stworzył po rozpoczęciu pracy dla Świata Młodych do początku lat 90. Wśród nich znajdzie się oczywiście Szkoła latania, lektura szkolna, ale też wszystkie komiksy o Milusiu, czy kończący serię Mirmił w opałach. Nie zabraknie też krótkich komiksów oraz historii z kalendarzy.

Jednak większym zaskoczeniem są zapowiedziane na październik trzy tomy zupełnie nowej serii Kajko i Kokosz: Opowieści z Mirmiłowa. Nie jest jednak to aż tak nowa seria, ponieważ dwa pierwsze albumy, czyli Obłęd Hegemona i Łamignat Straszliwy, to przedruk ze zmienioną okładką dwóch pierwszych tomów Nowych przygód. Postanowiono, że dla przejrzystości w ramach cyklu Nowe przygody pozostaną tylko pełnometrażowe albumy, natomiast Opowieści z Mirmiłowa będą cyklem zawierającym wszystkie tomy z krótkimi historiami, zarówno te stare, jak i zupełnie nowe Rozróby i romanse. Scenarzystą historyjek w nowym tomie będzie Maciej Kur, a znajdą się w nim m.in. historie Magdy Kanii, Tomasza Leśniaka czy Mieczysława Fijała.

Natomiast we wrześniu w końcu po polsku pojawi się pierwszy tom Idefiksa i nieugiętych, czyli nowej serii komiksowej ze świata Asteriksa opowiadającej o przygodach słynnego pieska w Lutecji. W pierwszym tomie W tej dzielnicy żadnej łaciny! znajdzie się kilka historii, a za rysunki odpowiadał m.in. Jean Bastide. Natomiast miesiąc później, w październiku, pojawi się jedna z mniej znanych serii Goscinny'ego i Uderzo, czyli Luc Junior. Po polsku komiks zostanie opublikowany jako zbiorcze wydanie liczące 240 stron.  W poprzednim roku zapowiedziano, że Egmont zamierza też wydań inne mniej znane komiksy stworzone przez Goscinny'ego i Uderzo, więc pewnie w kolejnych latach doczekamy się m.in. nowych wydań Umpa-Py czy Janka Pistoleta.

Wiele informacji o Lucky Luke'u pojawiło się w ramach infografiki, ale w ramach katalogu podano dokładne daty miesięczne. Daltonowie wciąż uciekają (24.) pojawią się w sierpniu, Status squaw (3. Kid Lucky) we wrześniu, Karawana (25.) w listopadzie. Niestety klasyczny album Morrisa, w którym pojawili się Daltonowie - Wyjęci spod prawa (6.) został przesunięty na 2022. Jednak jednocześnie zapowiedziano, że Lucky Luke na siodełku, reinterpretacja serii o samotnym kowboju autorstwa Mawila, pojawi się w sprzedaży w październiku. Ciut wcześniej, we wrześniu, premierę będzie miał szósty tom Przygód wielkiego wezyra Iznoguda, czyli klasycznej humorystycznej serii Tabary'ego. Ze względu na skomplikowaną chronologię serii, w wydaniu pojawią się także komiksy napisane przez Goscinny'ego.

Tempo wydawanie Smerfów przez Egmont być może nie jest strasznie szybkie, ale powoli polskiemu wydaniu udaje się dogonić francuskie. W lipcu pojawi się Kosmosmerf (6.), czyli nowe wydanie jednego z klasycznych albumów autorstwa Peyo, z nich do ponownego wydania pozostał już tylko 1 tom. Natomiast w sierpniu pojawi się Smerfy i śnieżyca (39.), czyli najnowszy album cyklu, ledwie co wydany na rynku frankofońskim. Z najnowszych albumów do kompletu brakuje jeszcze 7. Natomiast w październiku pojawi się Kij wierzby, czyli 5. a zarazem najnowszy album spin-offu Smerfy i Wioska Dziewczyn nawiązującego do ostatniego filmu kinowego ze Smerfami.

W sierpniu pojawi się czwarty i prawdopodobnie ostatni tom Muminków, czyli zbiorczej edycji pasków komiksowych wydawanej w brytyjskiej prasie. Czwarty tom, podobnie jak czwarty, został w całości stworzony przez Larsa Janssona, brata Tove Jansson, twórczyni słynnego cyklu książek. W najbliższym czasie Egmont zamierza kontynuować serię Klasyczne baśnie Disneya. W lipcu pojawi się adaptacja Małej syrenki, w której pojawi się stworzony przez Andersona i Xaviego komiks, natomiast w listopadzie komiksowa wersja Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków, gdzie zostanie przedrukowana francuska adaptacja pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego Disneya.

Zapowiedzi większości serii humorystycznych pojawiły się w samplerach, ale nie wszystkich. W katalogu można znaleźć zapowiedź szóstego tomu Małych bogów, czyli serii z udziałem młodych kandydatów na herosów i bogów autorstwa Cazenove'a i Larbiera, który pojawi się w listopadzie. Egmont nie zapomina też o słynnym pasku komiksowym Jima Davisa o rudym kodzie. Kolejne tomy Garfielda nie będą wydawane w szybkim tempie, ale w grudniu pojawi się 13. Tłusty koci trójpak, natomiast na początku 2023 roku 14. Będą to już tomy przedrukowujące komiksy oryginalnie stworzone na początku XX wieku.

W całkiem bliskiej przyszłości, bo już w lipcu, premierę będą miały dwa nowe komiksy z serii Najwybitniejsi naukowcy, czyli stworzonego przez Jordi Bayarriego cyklu o osobach, które przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach. Kolejne albumy przedstawią sylwetki Ady Lovelace i Galieusza. Natomiast we wrześniu pojawi się 14. album Yakariego, klasycznej serii Joba i Deriba o przygodach młodego Indianina. Widać drobne spowolnienie w wydawaniu tego cyklu, który oryginalnie liczy już 42 albumy, ale być może premiera filmu pełnometrażowego, która jest zaplanowana na 20 maja w Polsce, przyczyni się do wzrostu popularności serii.


W ofercie Egmontu znajdują się też komiksy polskich autorów, w szczególności serie autorów wyróżnionych w konkursie imienia Janusza Christy. Na wrzesień jest zaplanowanych pięć albumów, ale pamiętając sytuacje z lat ubiegłych, prawdopodobnie nie wszystkie z nich ostatecznie pojawią się w tym roku. Największa szansa jest na te, których okładki pojawiły się w katalogu. Mowa o piątym albumie Kransoluda Napa - To nie czas na podróże w czasie Trystuły i Jasińskiego, ósmym albumie Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika - Trzy słowa Bereniki Kołomyckiej oraz czwartym tomie Mai i Minizaurów - I kto to gada? Kajetana Wykurza. Poza tym w katalogu, ale bez okładek, pojawiły się szósty tom Lila i Puta oraz trzeci tom Oto Tosi.

Podobnie jak w przypadku komiksów humorystycznych, także w przypadku linii Mój pierwszy komiks 5+, w większości zapowiedzi pojawiły się w samplerze Egmontu, ale w katalogu jest kilka miłych zaskoczeń. W listopadzie pojawi się trzeci album Dziobaka Toto, serii opowiadającej o przygodach antropomorficznych zwierząt autorstwa Érica Omonda i Yoanna. W październiku do sprzedaży trafi Malinka, lecz nie jest to całkowicie nowy tytuł, ponieważ jest to spin-off opowiadający o jednej z bohaterek cyklu Pan Borsuk i pani Lisica. Komiks, podobnie jak główny cykl, tworzą Luciani i Tharlet. W tym samym miesiącu pojawi się czwarty album W cieniu drzew, czyli rozgrywającej się w lesie serii o zwierzątkach autorstwa Dava, twórcę pracującego także nad francuskimi komiksami Disneya.

W ramach samplerów pojawiły się też zapowiedzi trzech zupełnie nowych serii, o których więcej informacji znalazło się w katalogu. W przypadku każdej z nich od razu zapowiedziano drugie tomy. Koń by się uśmiał!, czyli kolejna seria o tematyce jeździeckiej w ofercie Egmontu, zadebiutuje w sierpniu, natomiast drugi tom pojawi się już w listopadzie. Ze względu na to, że w katalogu przy większości tytułów nie ma podanych cen, nie da się jednocześnie określić sposobu wydania. Ale na podstawie okładek wygląda na to, że cykl Laurenta Dufreneya i Miss Prickly pojawi się w ramach linii Komiksy są super, czyli zbiorczych tomów zbierających po 3 albumy.

Zupełnie inaczej będzie wydawana seria Lulu i Nelson, ponieważ w przypadku niej już wiemy, że będzie wydawana w twardej oprawie i w pojedynczych tomach. Pierwszy tom, o czym informacja pojawiła się już miesiąc temu, będzie wydany w czerwcu, natomiast drugi pojawi się w październiku. Autorką rysunków cyklu o małej dziewczynce, która darzy ogromną miłością lwy jest Aurélie Neyret, znana z Pamiętników Wisienki, a za ze scenariusz odpowiedzialny jest duet Charlotte Girard i Jean-Marie Omont.

Ciut inną tematykę poruszają Supersi, czyli seria Frédérica Maupomé i Dawida o trójce uchodźców z obcej planety posiadających supermoce, którzy trafiają na Ziemię po stracie rodziców. Nie wiemy jak komiks będzie wydawany w Polsce, ale oryginalnie publikowany jest jako liczące sto kilkadziesiąt stron tomy w formacie amerykańskim. Pierwszy tom serii pojawi się w sierpniu, natomiast drugi dopiero na początku 2022 roku, oryginalnie cykl składa się z 6 albumów.

W katalogu pojawiły się tez informacje o kolejnych tomach dwóch bardzo długich humorystycznych serii komiksowych. W lipcu pojawi się drugi tom Diabełków, czyli cyklu Oliviera Dutto o zabawnych przygodach rodzeństwa. Podobnie jak pierwszy, będzie kosztował 39,99 zł i zawierał 3 oryginalne albumy. Natomiast we wrześniu pojawi się kolejne wydanie Ptysia i Billa - Nie ma jak leniuchowanie zawierające klasyczne albumy Jeana Roby. Tym razem w tomie pojawią się prawdopodobnie oryginalne albumy 12-14.

Miesiąc później, w październiku po dłuższej przerwie powróci Minecraft. Będzie to trzeci album cyklu Na pastwę mobów, czyli serii stworzonej przez Kristen Gudsnuk. Natomiast na grudzień jest planowana premiera ósmego tomu Fibi i jednorożec, humorystycznej serii Dany Simpson. Podobnie jak w przypadku Minecrafta, nie została udostępniona okładka tomu, ale można się spodziewać, że w środku pojawi się zawartość Phoebe and Her Unicorn in Unicorn Theater, czyli tomu zawierającą oryginalną opowieść graficzną, a nie przedruki pasków.

Kontynuowane są także wydawane w twardych oprawach przygodowe serie. Już w październiku pojawi się piąty tom Pozytywki, komiksu autorstwa Carbone'a i Gijé o dziewczynce udającej się do magicznej krainy. W listopadzie natomiast premierę będzie miał trzeci album Sióstr Niezapomijnajek, przygodowo-obyczajowego cyklu o przygodach trójki sióstr, autorstwa Di Gregorio i Barbucciego. Co ciekawe, komiks jeszcze nie ukazał się we Francji, czyli w Polsce pojawi się niedługo po francuskiej premierze. Natomiast we wrześniu premierę będzie miał trzeci i ostatni tom Enoli i niezwykłych zwierząt, serii komiksowej Jorisa Chamblaina i Lucile Thibaudier o niezwykłej weterynarz zajmującej się legendarnymi stworami. Warto podkreślić, że każdy tom polskie wydania zbiera dwa oryginalne albumy.

Dopisek "ostatni tom" znajduje się też przy innym cyklu, Czarolinie. Bez okładki został zaprezentowany piąty album cyklu, który ma pojawić się w przyszłym roku i zakończyć cykl Douyé i Antisty opowiadającej o dziewczynce i magicznych stworach. Biorąc pod uwagę, że komiks nie został jeszcze wydany we Francji, to na razie ciężko ustalić o nim więcej informacji. Zdecydowanie więcej wiemy o kolejnym Gwiezdnym zamku, czyli nawiązującym do klasycznych powieści przygodowym cyklu Alexa Alice o poszukiwaczach eteru. Szósty album, który także jest najnowszym albumem na francuskim rynku, pojawi się już w lipcu.

Egmont nie zapomina też o Usagim Yojimbo, czyli legendarnym cyklu Stana Sakai o króliku-roninie, ale tym razem ma przygotowaną ofertę zarówno do ciut starszych czytelników i ciut młodszych. We wrześniu premierę będzie miała Wojna Tengu, czyli trzeci tom zbiorczej serii od IDW, bezpośredniej kontynuacji wcześniejszych komiksów, lecz wydawanej w kolorze. Egmont ostatnio przygotował przejrzysty przewodnik po serii. Natomiast w październiku pojawi się skierowany zarówno do najmłodszych czytelników, jak i fanów serii, album Chibi Usagi. Atak Chibi straszydeł, który Stan Sakai stworzył z Julią Sakai.

Podczas panelu na łódzkim festiwalu w 2021 roku Tomasz Kołodziejczak zapowiedział, że Egmont jest zainteresowany cyklem Les grands Classiques de la littérature en bande dessinée, w którym zaprezentowano 48 adaptacji klasycznych dzieł literatury przeznaczonych dla młodego czytelnika, ale chyba mało kto się spodziewał, że już w tym katalogu znajdą się zapowiedzi aż 6 tomów. W serii po prostu nazwanej Adaptacje literatury w sierpniu pojawią się albumy oparte na 20 000 mil podmorskiej żeglugi Juliusza Verne'a i Trzech muszkieterach Alexandra Dumasa, w październiku premierę będą miały adaptacje Przygód Tomka Sawyera Marka Twaina i Ivanhoe Waltera Scotta, natomiast na początek 2023 roku są planowane albumy poświęcone Białemu kłu Jacka Londa i Wyspie skarbów Roberta Louisa Stevensona.

Podano też daty miesięczne premier wielu komiksów, które pojawiły się w samplerach. Sporą część z nich stanowią komiksy z linii albumów dla najmłodszych. Trzeci tom O czym szumią wierzby pojawi się w sierpniu, natomiast czwarty i ostatni natomiast premierę będzie miał dopiero w przyszłym roku. Kolejne albumy Pana Borsuk i pani Lisicy pojawią się kolejno w lipcu, listopadzie i w 2023 roku, natomiast komiksy z cyklu Opowieści z Bukowego Lasu pojawią się w lipcu (Wyprawa po skarb) i w sierpniu (Królicza melodia).

Nie brakuje też nowych informacji o familijnych seriach humorystycznych. 2. tom Cedryka - Dziadek skater pojawi się w październiku. W dość szybkim tempie będą wydawane Kumpelki, kolejne tomy pojawią się w lipcu, październiku i 2023 roku, natomiast w październiku powrócą Delisie Macieja Kura i Meago z 2. tomem. Wczesnym latem, w lipcu, pojawi się najnowszy album Sisters - Uda się czy się nie uda, natomiast w sierpniu i na początku 2023 roku pojawią się kolejne albumy nowej serii opowiadającej o miłośniczkach koni - Turbogalopu.

W tym roku jednak wystartowało też wiele komiksów młodzieżowych. Kolejne albumy Magicznej 7 pojawią się w sierpniu i w listopadzie, w katalogu brakuje 4. tomu, którego okładka pojawiła się w samplerze. W listopadzie wyjdzie też 4. album Emmy i Wioletty, natomiast we wrześniu pojawi się 2. album Toski z lasu, serii Turconiego i Radice. Kolejne przygody Sixtine trafią do sprzedaży w lipcu i w listopadzie, w  lipcu zadebiutuje też 3. tom Gigantów, natomiast w grudniu pojawi się wcześniej nieogłoszony 4. tom, jednak ta zapowiedź pojawiła się bez okładki. Także w grudniu pojawi się 4. tom młodzieżowej serii postapo Sami - Czerwone kurhany, a w sierpniu i na początku 2023 roku premierę będą miały kolejne albumy cyklu Louca. We wrześniu i na początku 2023 roku pojawią się kolejne tomy FRNCK, a także we wrześniu premierę będzie miał 4. tom Świateł Północy Malin Falch. 

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont

Komentarze

  1. Trochę smuci, że Garfield dopiero w grudniu. Wychodzi na to, że planują wydawać jeden do dwóch tomów rocznie. Szkoda, ale lepsze to niż porzucenie tematu. Cieszą natomiast klasyczne basnie Disneya - polecam ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka