Zapowiedzi z samplerów Egmontu: nowości, kontynuacje i 6. tom W.I.T.C.H. [Komiksy dla wszystkich]

W poprzednim tygodniu Egmont opublikował trzy samplery obejmujące serie familijne. Podobnie jak w poprzednich latach, w ramach publikacji można zapoznać się z fragmentami dotąd opublikowanych komiksów, choć zdarzają się też fragmenty pochodzące z albumów, które pojawią się dopiero za jakiś czas w sprzedaży. To nie jedyna atrakcja publikacji, ponieważ można w niej znaleźć także zapowiedzi, które wcześniej nie zostały w żaden sposób ogłoszone. Dzięki temu poznaliśmy część planów wydawnictwa na ten rok, ale warto pamiętać, że za parę tygodni pojawi się pełny katalog zawierający więcej informacji.

Egmont podzielił w tym roku serie familijne na trzy działy: Komiksy są super, zawierający główne fragmenty serii gagowych, Komiksowe opowieści, bardziej skupiający się na przygodowych opowieściach, oraz Komiksy dla najmłodszych,  gdzie można znaleźć informacje o seriach dla najmłodszych.

Szczególnie warto wyróżnić trzy serie, które na razie nie pojawiły się w zapowiedziach Egmontu na kolejne miesiące, a znalazły się w katalogu. Można się spodziewać, że pojawią się one w czerwcu lub w lipcu. Wśród nich jest Koń by się uśmiał!, czyli kolejna seria o tematyce jeździeckiej w ofercie Egmontu. Za komiks, oryginalnie noszący tytuł À Cheval !, opowiadają Laurent Dufreney i Miss Prickly, znana w Polsce m.in. z cyklu Mordercza Amerlka. Na razie cykl liczy 8 albumów, a w Polsce na początku ma zostać wydany Ale jazda!

Wkrótce ma się pojawić też Lulu i Nelson, czyli nowy komiks Aurélie Neyret, rysowniczki znanej ze znakomitej serii Pamiętniki Wisienki. Tym razem jednak ze scenariusz odpowiedzialny jest duet Charlotte Girard i Jean-Marie Omont, natomiast główną bohaterką opowieści jest mała dziewczynka, która darzy ogromną miłością lwy. Na razie we Francji wydano 2 albumy Lulu et Nelson, pierwszy z nich wyjdzie w Polsce jako Kierunek Afryka.

Ciut inną tematykę poruszają Supersi, czyli seria Frédérica Maupomé i Dawida o trójce uchodźców z obcej planety posiadających supermoce, którzy trafiają na Ziemię po stracie rodziców. Co ciekawe, jest to seria wydawana oryginalnie jako liczące sto kilkadziesiąt stron tomy wydawane w formacie amerykańskim. Łącznie SuperS składają się na ten moment z 6 tomów, a polski tytuł pierwszego z nich to Mała gwiazda tuż pod Tsih.

W najbliższym czasie, prawdopodobnie już latem, pojawi się drugi tom Delisi pod tytułem Mniam, mniam, mniam. Seria opowiada o humorystycznych perypetiach dziewczynek, które są uosobieniem różnorakich potraw. Komiks stworzony przez Magdalenę Kanię i Macieja Kura, twórców wydanej w zeszłym roku Emilki Sza, pierwotnie ukazuje się w Kanadzie, natomiast w tym miesiącu pierwszy tom serii został wydany po polsku.

Wkrótce na półki polskich księgarń powróci Cedryk, klasyczna seria o zabawnych perypetiach kilkuletniego chłopca i jego zwariowanej rodziny stworzonej przez Raoula Cauvina i Laudeca. Komiks będzie wydawany w mniejszym formacie i tomach zawierających po 3 oryginalne albumy. W kwietniu pojawi się wydanie z albumami 4-6, natomiast zapowiedziano drugie wydanie zbiorcze pod tytułem Dziadek skater, w którym pojawią się albumy 7-9.

Inną nowością w ofercie Egmontu jest Turbogalop, czyli seria stworzona stworzona przez Michela Rodrigue'a i Benoîta Du Peloux poświęcona jeździeckiej tematyce. Oryginalnie liczy już 16 albumów, natomiast po polsku pierwszy album pojawił się w tym miesiącu, a kolejny został zapowiedziany.

Po ciut dłuższej przerwie powróci natomiast Fibi i jednorożec, seria pasków komiksowych o dziewczynce i jednorożcu autorstwa Dany Simpson. Co ciekawe, obok siódmego, jeszcze po polsku niewydanego tomu serii pod tytułem Czapki z głów!, nie ma napisu "w przygotowaniu" jak przy pozostałych zapowiedziach, co może sugerować, że komiks ukaże się w najbliższej przyszłości, pewnie w czerwcu lub w lipcu.

Polskie wydanie już dogoniło oryginalne wydanie serii Cazenove'a i Williama Sisters, hitowego komiksu o zabawnych perypetiach dwójki sióstr, przez co kolejne albumy wychodzą po polsku już zdecydowanie rzadziej. Twórcy jednak dostarczają cały czas kolejne przygody, więc w najbliższej przyszłości po polsku pojawi się 16. album, który ledwie co został wydany we Francji.

Plany odnośnie serii Lucky Luke Egmont opublikował w ramach osobnej infografiki, ale w samplerze komiksów familijnych znalazł się dział o Kid Luckym, czyli tworzonemu przez Achde spin-offowi o młodym Luke'u. Tam pojawiła się zapowiedź 3. tomu serii, czyli Status squaw i co ciekawe, jest to jedyna zapowiedź przy której jest podany dokładny miesiąc, czyli w tym wypadku wrzesień.

W tym roku w ramach oferty Egmontu pojawiło się wiele nowych frankofońskich serii młodzieżowych, a z samplerów wynika, że Egmont zamierza wydawać je w dość szybkim tempie. W katalogu znalazła się zapowiedź 3. tomu (Klan Rekina) i 4. (Czerwone kurhany) bestsellerowej serii Sami.  Cykl autorstwa Fabiena Vehlmanna i Bruna Gazzottiego to fantastyczno-przygodowy komiksem w klimatach postapo opowiadający o pięciorgu dzieci, które nagle znalazły się w całkowicie opuszczonym świecie. Seria oryginalnie składa się już z 13 albumów.

Zapowiedziano także trzeci tom serii Frnck pod tytułem Poświecenie. Cykl o 13-letnim sierocie, który trafia do prehistorii, gdzie musi zmagać się z masą dziwnych kreatur oraz z czyhającymi gdzieniegdzie jaskiniowcami, został stworzony przez Oliviera Bocqueta i Brice'a Cossui i na ten moment składa się z 8 albumów.

W katalogu znalazły się dwie serie, których pierwsze albumy pojawią się w maju, natomiast w ramach samplera zapowiedziano kolejne trzy obu serii. Pierwszą z nich są Kumpelki, czyli humorystyczna seria stworzona przez Christophea Cazenove (autora m.in. Sisters) i Philippea Fenecha, która opowiada o perypetiach nastoletnich dziewczyn. Główną bohaterką serii jest Jessica, uczennica szkoły średniej oraz jej najlepsze przyjaciółki. Oryginalnie seria składa się z 13 albumów, ale skoro pierwszy tom pojawi się w maju, a już zapowiedziano kolejne 3, to można się spodziewać szybkiego tempa wydawania kolejnych albumów.

Podobnie wygląda z serią utrzymaną w zdecydowanie bardziej fantastycznych klimatach, czyli Magiczną 7. Cykl fantasy o siódemce nastolatków z potężnymi mocami, która może uratować świat lub go zniszczyć, został stworzony przez Kida Toussainta i Giuseppe Quattrocchiego. Obecnie seria składa się z 10 albumów, przy których pomagało też wielu innych twórców. Miniaturki okładek tomów 2-4 znalazły się w samplerze, więc można się spodziewać, że właśnie te albumy pojawią się w Polsce do końca roku.

Zapowiedziano także dwa kolejne tomy, 3. i 4., serii Louca, czyli humorystycznej opowieści o fajtłapowatym chłopaku, którego życie zmienia spotkanie z duchem Nathanem i dzięki jego pomocy chce spełnić swoje marzenie i zaimponować ukochanej dziewczynie. Autorem serii liczącej 9 tomów jest Bruno Dequier, który współpracował m.in. z Illumination.

Toska z lasu to natomiast seria, której pierwszy album został zapowiedziany na maj, natomiast w katalogu znalazła się zapowiedź kolejnego albumu. Warto jednak podkreślić, że autorami cyklu rozgrywającego się w średniowiecznej Toskanii i przedstawiającego losy dwójki sierot oraz córki diuka Castel Guelfo są Teresę Radice i Stefano Turconi, czyli twórcóy mysiej wersji Wyspy skarbów oraz innych świetnych disnejowskich komiksów jak i Zakazanego portu od Mandioki

Pojawiły się też zapowiedzi 3. i 4. tomu Emmy i Wioletty, czyli seria o dwóch siostrach, które kochają taniec, choć każda na inny sposób, jedna po nieudanym przesłuchaniu stawia na taniec nowoczesny, a druga uczy się baletu w Szkole Tańca Opery Paryskiej. Za komiks, który na razie składa się z 6 albmów, odpowiadają Jérôme Hamon (znany w Polsce m.in. z serii Green Class) oraz Lena Sayaphoum. 

Natomiast Giganci to seria opowiadająca o dzieciach pochodzących z czterech zakątków świata, które wykazują ponadnaturalne zdolności i przyciąga je pewna nieznana siła. W katalogu pojawiła się zapowiedź 3. tomu pod tytułem Bora i Leap. Seria Lyliana i Paula Drouina zaplanowana na 6 albumów, z których na razie we Francji wydano 4.

W samplerze pojawiły się też zapowiedzi dwóch kolejnych albumów serii, która zadebiutuje w Polsce w kwietniu. Sixtine opowiada o dziewczynie, która po zniknięciu ojca żyje z matką oraz bandą duchów piratów, a na dodatek bohaterka wkręca się w wielką aferę. Seria Frédérica Maupomé i Aude Soleilhac składa się na razie z trzech albumów, co oznacza, że do końca roku po polsku pojawią się wszystkie dotąd wydane oryginalnie komiksy.

Egmont zamierza też kontynuuować skandynawską serię młodzieżową, którą ma w swojej ofercie. Światła Północy to cykl stworzony przez Malin Falch opowiadający o krainie Jotundale, w której mieszkają przyjazne trolle i nieprzyjaźni ludzie, ale wszystko się zmienia, gdy trafia tam pochodząca z naszego świata Sonja. Zapowiedziano wydanie po polsku czwartego tomu, a całkiem niedawno w Norwegii pojawił się piąty.

W najbliższej przyszłości w ofercie Egmont znajdzie się też czwarty album serii Pozytywka - Zagadkowe zniknięcie. Przygodowy cykl z wątkami fantasy Carbone'a i Gijé opowiada o ośmioletniej dziewczynce, która jest obrończynią magicznej krainy. Ostatnio we Francji ukazał się piąty album serii.

Choć w żadnym samplerze nie znalazły się kacze lub mysie komiksy (Egmont, może jakiś osobny sampler z kaczymi seriami, w tym z Gigantami?), to pojawiły się Czarodziejki W.I.T.C.H., czyli włoska seria Disneya opowiadająca o magicznych dziewczynach, wraz z zapowiedzią szóstego tomu. Wydanie będzie bezpośrednią kontynuacją zapowiedzianego na maj piątego tomu i zawrze w sobie drugą połowę trzeciego cyklu serii, Królestwo Arkhanta.

Pojawiło się też wiele zapowiedzi serii przeznaczonych dla najmłodszych czytelników, w tym aż trzech kolejnych albumów cyklu Pan Borsuk i pani Lisica. Seria Brigitte Luciani i Eve Tharlet to opowieść o nietypowej rodzinie składającej się z bobrów jak i lisów, która zyskała status bestsellera w wielu krajach i jest ceniona za swoje walory dydaktyczne. We Francji wydano 6 albumów cyklu, co oznacza, że po polsku wkrótce pojawi się praktycznie cała seria. Seria doczekała się animowanej adaptacji, która obecnie jest emitowana na TVP ABC.

Nie zabraknie też kontynuacji Opowieści z Bukowego Lasu, czyli cyklu o przygodach króliczej rodziny Loïca Jouannigota stworzonego na podstawie serii książek. W najblizszym czasie pojawią się dwa kolejne albumy, które też są ostatnimi dotąd wydanym we Francji - Wyprawa po skarb i Królicza melodia. Dekadę temu animacja będąca adaptacją serii książkowej była emitowana w TVP w ramach Wieczorynki.

Inną serię Egmont także zamierza szybko wydać w całości, a mowa tu o  O czym szumią wierzby. Komiksowa adaptacja klasycznej książki Kennetha Grahame’a stworzona przez Michela Plessixa składa się z 4 32-stronicowych albumów, 2 z nich zostały wydane w ostatnim czasie, natomiast już teraz zapowiedziano publikację 2 kolejnych.

Zapowiedziano także dwie kolejne publikacje z serii Smerfy i świat emocji, wyjątkowego komiksu pomagającego najmłodszym czytelnikom przełamywać wszelkiego rodzaju lęki i problemy. Każdy album poza historią komiksową zawiera też rady dla rodziców. Serię napisali Falzar i Thierry Culliford, natomiast autorem rysunków jest Antonello Dalena. W najbliższym czasie mają się pojawić 8. i 9. tom - Smerf, który śmiecił i Smerf, który stracił przyjaciela.

W ramach samplerów pojawiły się też informacje o kolejnych tomach polskich serii, w tym wypadku jednak najczęściej nie prezentowano okładek. Obecnie trwają prace nad kolejnymi albumami Kransnoluda Napa, Lila i Puta, Mai i Minizaurów, Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika oraz Oto Tosi. Najprawdopodobniej więcej informacji o poszczególnych seriach pojawi się w miarę zbliża się premier albumów.

Czy jakaś zapowiedź zaprezentowana w ramach samplerów szczególnie was zaciekawiła, czy raczej czekacie już na premierę pełnego katalogu Egmontu? Możecie się podzielić swoimi opiniami w komentarzach.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela