Zmarł Luca Boschi, scenarzysta i badacz włoskiego komiksu

Z Włoch dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Dziś, 3 maja w wieku 66 lat zmarł Luca Boschi, jeden z największych badaczy włoskiego komiksu i prawdopodobnie największy ekspert na świecie od włoskich komiksów Disneya.

W ciągu ostatnich 30 lat stworzył niezliczoną ilość artykułów do włoskich publikacji disnejowskich, to głównie on odpowiadał za artykuły we włoskich kolekcjach Barksa, Gottfredsona i Scarpy, a także w wielu publikacjach regularnych.  Na przełomie wieków także stworzył scenariusze do kilkudziesięciu historyjek, w tym do komiksów narysowanych przez Scarpę, często przywracając w nich zapomniane postaci jak Fisio, Gedeon McKwacz czy Elek.

Jednak jego praca nie ograniczała się tylko do disnejowskich historyjek, był także scenarzystą i rysownikiem stworzonych przez siebie komiksów. Zajmował także stanowisko dyrektora artystycznego Lucca Comics i Comicon di Napoli, wykładał w Międzynarodowej Szkole Komiksu we Florencji, odpowiadał za włoską kolekcję Popeye'a, najpełniejsze zbiorcze wydanie komiksów Segara na świecie, a także Cocco Bill, włoskiej serii Benito Jacovittiego, oraz pracował przy programach radiowych i telewizyjnych.

Świat włoskiego komiksu stracił wyjątkowego człowieka.

Źródło ilustracji: Niccolò Caranti

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca 246 "Tajemnicza świątynia" - zapowiedź - Fecchi, Ferraris, Michelini