Zapowiedzi Egmontu na 2022: Idefiks, komiksy Goscinny/Uderzo, Sami i specjalne Lucky Luke’i [Komiksy dla wszystkich]

W ramach wcześniejszych tekstów na blogu zostały przedstawione zapowiedzi disnejowskie Egmontu na przyszły rok, ale warto też pamiętać o wielu innych doskonałych tytułach, które także pojawią się w ofercie wydawnictwa w przyszłym roku. Wśród nich też nie brakuje komiksów, którymi twórcami są osoby na co dzień pracujące nad historiami z disnejowskimi postaciami. Tytułów jest naprawdę sporo, więc nie warto przedłużać i od razu przejść do konkretnych zapowiedzi, które zostały ogłoszone przez Tomasza Kołodziejczaka na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier.

W przyszłym roku będzie nadal rozwijana linia Mój pierwszy komiks 5+, która przedstawia komiksy w formacie przyjaznym dla najmłodszych czytelników. Nowymi tytułami w niej będą dwa cykle wydawane we Francji od lat i liczące po kilka albumów - Dziobak Toto (Toto l'ornithorynque), seria opowiadająca o przygodach antropomorficznych zwierząt autorstwa Érica Omonda i Yoanna, a także O czym szumią wierzby (Le Vent dans les saules), komiksowa adaptacja klasycznej książki Kennetha Grahame’a stworzona przez Michela Plessixa. Warto przy okazji nadmienić, że Yoann to późniejszy rysownik kilku najnowszych albumów ze Sprycjanem i Fantazjuszem. 

Rozwijana będzie też linia wydawanych w twardej oprawie przepięknie namalowanych i narysowanych frankofońskich serii. Wśród trzech nowych tytułów znajdą się Lulu et Nelson, czyli całkiem nowa, licząca zaledwie dwa albumy seria opowiadająca o młodej dziewczynce i jej wielkiej miłości do lwów, którą tworzą Charlotte Girard i Aurélie Neyret (znana z Pamiętników Wisienki), Sixtine, składająca się na razie z trzech albumów seria Frédérica Maupomé i Aude Soleilhac o dziewczynie, która po zniknięciu ojca żyje z matką oraz trzema duchami piratów, a także Enola & les animaux extraordinaires, sześciotomowa seria opowiadająca o niezwykłej weterynarz zajmującej się legendarnymi stworami, autorami komiksu są Joris Chamblain (także znany z Pamiętników Wisienki) i Lucile Thibaudier.

W ramach linii Komiksy są super, w której serie są wydawane w tomach w mniejszym formacie zbierającym po trzy albumy, także pojawią się nowe serie. Wśród nich będzie Cedryk (Cédric), klasyczna seria o zabawnych perypetiach kilkuletniego chłopca i jego zwariowanej rodziny została stworzona przez Raoula Cauvina i Laudec, która początkowo była zapowiedziana na ten rok. Dołączą do niej Diabełki (Les p'tits diables), czyli stworzona prawie dekady temu przez Oliviera Dutto seria o zabawnych przygodach rodzeństwa, która już dziś liczy 30 albumów, a także À Cheval!, czyli kolejna gagowa seria opowiadająca o koniarach, tym razem stworzona przez Laurenta Dufreneya i Miss Prickly i składająca się na razie z 7 albumów. 

Wydawnictwo Egmont zamierza też ruszyć z wieloma seriami skierowanymi do szerokiego grona odbiorców wydawanymi w zwykłym formacie A4 i miękkiej oprawie, wśród nich pojawi się sporo ciekawych tytułów, które zachwycą nie tylko najmłodszych czytelników. Mes cop's to stworzona przez Christophea Cazenove (autor m.in. Sisters) i Philippea Fenecha opowiadająca o zabawnych perypetiach nastoletnich dziewczyn, we Francji cykl składa się z 13 albumów. Triple Galop przedstawia przygody miłośniczek koni, a jej autorami są Michel  Rodrigue i Benoît Du Peloux, oryginalnie stworzono już 16 albumów. Na polski rynek trafią także Louca, humorystyczny komiks z elementami fantasy o nastolatku, który spotyka ducha, autorem 9-albumowej serii jest Bruno Dequier, a także Emma et Capucine, seria o dwóch siostrach, które zostać przyjęte do najbardziej prestiżowej szkoły tańca, za komiks składający się z albumów odpowiadają Jérôme Hamon (znany w Polsce m.in. z serii Green Class) oraz Lena Sayaphoum.

Aż osiem tego typu serii zostało ogłoszonych pod wspólną tematyką przygoda, fantastyka, kryminał. Wśród nich są Magic 7, cykl fantasy o siódemce nastolatków z potężnymi mocami, która może uratować świat lub go zniszczyć stworzony przez Kida Toussainta i Giuseppe Quattrocchiego, lecz pomagało przy nim wielu twórców, który obecnie składa się z 10 albumów, Les enquêtes polar de Philippine Lomar, kryminalna opowieść o młodej detektyw, która pomaga wszystkim potrzebującym pomocy, stworzona przez Dominiquea Zaya i Grega Blondina, seria obecnie składa się z 5 tomów, i FRNCK,  humorystyczna-fantastyczna opowieść o sierocie, który trafia do prehistorycznych czasów, autorami cyklu są Olivier Bocquet i Brice Cossu, a obecnie liczy on 7 albumów.

Jednakże prawdopodobnie najciekawszą zapowiedzią wśród wielu przedstawionych tytułów jest seria SAMi (Seuls), fantastyczno-przygodowy komiks w klimatach postkapitalistycznych opowiadający o pięciorgu dzieci, które z dnia na dzień znalazły się w świecie pozbawionym wszystkich dorosłych. Autorami 12-tomowego cyklu dwukrotnie nagrodzonego na festiwalu w Angoulême są Fabien Vehlmann, znany też z serii Sprycjan i Fantazjusz, i Bruno Gazzotti. Dużo pochwał zbiera też SuperS stworzone przez Frédérica Maupomé i Dawida, składająca się obecnie z 6 albumów seria o trójce uchodźców z obcej planety, którzy zostają opuszczeni na Ziemi przez rodziców.

Na przyszły rok zostało zapowiedziane także Les géants, czyli komiks Lyliana i Paula Drouina przedstawiający historię chłopca, który ma więź z posiadającym niezwykłe moce gigantem, na razie wydano 4 tomy z cyklu planowanego na 6 albumów, i Hercule, agent intergalactique, komediowy cykl SF opowiadający o młodym agencie międzygalaktycznym, za składającą się na razie z 3 tomów serię odpowiadają Vincent Zabus i Antonello Dalena (znany m.in. z Ernesta i Rebeki oraz komiksów Disneya). Jednak fani disnejowskich komiksów szczególnie powinni zwrócić uwagę na Tosca des Bois, 3-tomową serię rozgrywającą się w średniowiecznej Toskanii i przedstawiającą losy dwójki sierot oraz córki diuka Castel Guelfo. Komiks został stworzony przez Teresę Radice i Stefano Turconiego, czyli twórców mysiej wersji Wyspy skarbów jak i Zakazanego portu od Mandioki.

Egmont zamierza także wydawać adaptacje klasycznych dzieł literatury, a dokładnie przedrukowywać kolekcję Les grands Classiques de la littérature en bande dessinée, w której zaprezentowano 48 albumów przygotowanych przez różnych frankofońskich twórców, Nie wiadomo czy Egmont zamierza wydać wszystkie komiksy z serii po polsku, ale na początek zapowiedziano komiksowe wersje Trzech muszkieterów, 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi i Białego kła

Zapowiedzią która prawdopodobnie najbardziej zelektyzowała publiczność były tytuły związane bardziej lub mniej z serią Asteriks. Jak można było się spodziewać, Egmont zamierza wydać spin-off serii o dzielnych Galach - Idéfix et les Irréductibles opowiadający o przygodach psa Idefiksa w Lutecji, pierwszy tom serii związanej z nowym serialem animowanym trafił kilka miesiecy temu na półki francuskich księgarń, a wśród twórców znalazł się m.in. Jean Bastide. Jednak mało kto spodziewał się drugiej zapowiedzi - Egmont zamierza powrócić do innych serii stworzonych przez Goscinny’ego i Uderzo. W ciągu najbliższych lat mają się nie tylko pojawić reedycje Umpa-Py Czerwonoskórego i Janka Pistoleta, prawdopodobnie w nowych edycjach z innymi okładkami i dodatkowymi materiałami, ale też do sprzedaży trafią polskie edycje Benjamin et Benjamine i Luc Junior. Każdy z tomów to integral w twardej oprawie.

Sporo newsów podano też odnośnie przyszłości serii Lucky Luke. Cykl nadal będzie wydawany przez Egmont w szybkim tempie - co najmniej parę razy na rok, a w przyszłym roku pojawią się m.in. Arizona, nigdy wcześniej niewydany po polsku trzeci tom serii opublikowany oryginalnie w 1949 roku, a także drugi tom Kid Lucky’ego Achdé - Niebezpieczne lasso.  Jednak prawdziwą gratką będą dwa albumy należące do cyklu, w którym inni autorzy tworzą historie o samotnym kowboju. W przyszłym roku pojawią się Wanted Lucky Luke, czyli kontynuacja Człowieka, który zabił Lucky Lukea stworzona przez  Matthieu Bonhomme’a, a także Lucky Luke sattelt um, napisany i narysowany przez Mawila, niemickiego twórcę znanego doskonale przez polskich czytelników.

 Egmont ma też dobre wieści dla fanów serii Usagi Yojimbo, wyjątkowego cyklu Stana Sakai o króliku-roninie. W przyszłym roku pojawi się nie tylko dziewiąty tom Usagi Yojimbo Saga, cyklu zbierającego komiksy oryginalnie wydane przez Dark Horse, ale też drugi tom obecnie wydawanej kolorowej serii od IDW oraz zupełną nowość - album Chibi Yojimbo, skierowany dla młodszego czytelnika komiks przedstawiający świat królika-ronina. Na razie nie wiadomo czy album przerodzi się w serię, ale jeżeli tak się stanie, to Egmont zamierza ją wydawać.

Nie zabrakło też informacji o kontynuacjach - w przyszłym roku pojawi się kolejny, piąty tom Przygód wielkiego wezyra Iznoguda zawierający już głownie albumy stworzone samodzielnie przez Tabary’ego, do sprzedaży trafi też ostatni integral zbierający Cliftona De Groota i Turka, a także ostatni tom Muminków, pasków komiksowych tworzonych przez brata Tove Jansson - Larsa, nie zabraknie też kolejnego Garfielda, a na początku roku pojawi się jedenasty tom serii o pomarańczowym kocie. Przy okazji poinformowano, że Egmont nie zamierza kontynuować wydawania Power Rangers.

Na przyszły rok planowane są także cztery tomy wydania integralnego Kajka i Kokosza, choć Egmont zastrzega, że opcjonalnie szósty, finałowy tom może spaść na początek 2023 roku. Pojawią się też kolejne tomy Naukowców, serii tworzonej przez hiszpańskiego twórcę Bayarriego. Nie zabraknie też kolejnych polskich komiksów - następnego tomu Kubatu - Liściożerca mimo woli, serii tworzonej przz Sytego, Surmę i Ratkę, a także dwóch albumów serii Macieja Kura i Meago - Delisie. Seria rozgrywa się w krainie, gdzie każde potrawa żyje spersonifikowana jako dziewczyna,

Podczas spotkania padło też wiele zapowiedzi dotyczących komiksów dla starszych czytelników czy też historii superhero, wśród których warto wspomnieć chociażby kolejne komiksy z linii DC 13+, pełną relację ze spotkania znajdziecie chociażby na Filmożercach.

Źródło ilustracji: materiały własne / materiały wydawców

Komentarze

 1. Mam nadzieję ze zrobia dodruk czlowieka ktory zabil Lucky Lukea, bo tak to slabo trochę kupować wanted Lucky Luke..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałem o wyprzedaniu nakładu tego tomu. Egmont ostatnio dodrukowuje wiele komiksów, więc warto obserwować czy przed premierą kontynuacji pojawi się ponownie pierwszy tom.

   Usuń
  2. Beda w przyszłym roku dodruki, taka dostalem informacje od świata komiksu na fb :)

   Usuń
 2. A czy TK mówił coś o Smerfach? Będą kontynuowane?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie było, ale skoro wchodzi nowy serial, to na pewno seria będzie kontynuowana.

   Usuń
 3. Obserwuję końskie zapowiedzi pod katem mojej 9-letniej chrześnicy :D Na razie podrzucam jej "Kamilę i konie" ale widzę, że w przyszłym roku będą do dyspozycji dwa kolejne tytuły :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A "Kamila i konie" to hit - dwa pierwsze tomy już się wyprzedały, więc nie można się dziwić, że kolejne tego typu tytuły będą wchodzić.

   Ej, Disney, może zrób jakąś serię o tym jak Daisy, Minnie i ktoś tam jeszcze jeżdżą na koniach? Będzie hit. Jakby co - podpiszcie, że pomysł podsunął Radosław Koch.

   Usuń
  2. Tak, widziałem właśnie że sprzedaje się jak świeże bułeczki :-) 3 tom też już zamówiłem w przedsprzedaży. Będzie na mikolajki.
   A pomysł z kaczkami na koniach rzeczywiście zacny! :-D

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

30 lat "Kaczora Donalda": Miszmasz (2019-2024)