Zmarł Carlo Chendi, twórca serii KAWA

Świat włoskich komiksów Disneya stracił kolejnego wielkiego twórcę - Carlo Chendi zmarł dziś, 12 września 2021 roku w wieku 88 lat. Choć twórca od dekad nie pracował nad komiksami Disneya, to nie sposób nie zauważyć jego wielkiego wpływu na całe włoskie uniwersum.

W czasie swojej kariery trwającej blisko pół wieku Chendi stworzył ponad 350 komiksów. To on stworzył H.Bogarto, Kwaka O'keja, Dr Schayboosa oraz kosmitę Rebo, a także cykl o Kaczej Agencji Wywiadowczych Asów. Włoskiemu scenarzyście zawdzięczamy też komiksy z niezwykłym duetem, czyli Wiedźmą Hazel i Goofym. Jednak większość największych dzieł stworzył na przełomie lat 50. i 60. współpracując z Luciano Bottaro, najsłynniejsze z nich, Doktor Donaldus, ukazało się niegdyś w Polsce.

Był także wielkim przyjacielem Carla Barksa, z którym korespondował już od końca lat sześćdziesiątych. Chendiemu udało się spotkać z Barksem podczas jego wizyty w Europie w 1994 roku.

Źródło ilustracji: Papersera.net

Komentarze

 1. Pytanie: to kto teraz będzie tworzyć komiksy z KAWA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Carlo Chendi od lat nie tworzył komiksów, a w przypadku KAWY stworzył bodajże tylko dwie pierwsze historie.

   Usuń
 2. Niezwykle smutna wiadomość. Co raz bardziej wyraźny kres pewnej epoki. Pierwszej ery włoskich twórców. Twórców, którzy rozpoczynali pracę kiedy kacze i mysie uniwersum nie były ukształtowane, najlepsze komiksy Barksa powstawały i były na bieżąco przedrukowywane, a Scarpa dopiero rozpoczynał swą karierę i zaczynał tworzyć swoje uniwersum.

  Kolejna smutna wiadomość po śmierci Giulio Chierchiniego i emeryturze Luciano Gatto w 2019r. którzy tak samo Chendi rozpoczynali swoją przygodę ze światem disnejowskich komiksów w latach 50 XX wieku.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela