Zapowiedzi Egmontu na 2019: Dużo kontynuacji, mało nowości [Komiksy dla wszystkich]

Tydzień temu na Pyrkonie zadebiutował katalog Egmontu na ten rok. Tak jak zawsze pojawiło się w nim wiele ciekawych zapowiedzi. Warto jednak podkreślić, że nie są to wszystkie komiksy, które pojawią się w tym roku. Tak jak zazwyczaj prawdopodobnie część nowych serii zostanie ogłoszona w kolejnych miesiącach.
O paru najciekawszych zapowiedziach pojawiły się osobne newsy wcześniej, 38. Asteriks trafi do sprzedaży w październiku, kolejne Kaczogrody w sierpniu i w grudniu, a Kajtek i Koko w Kosmosie z okładką Ferioliego w grudniu, dlatego tu zostały pominięte, tak samo jak wszystkie inne wcześniej zapowiedziane tytuły.

Teoretycznie gdy się popatrzy na zapowiedź kolejnych Lucky Luke'ów każdy powinien być dość zadowolony. W drugiej połowie roku Egmont będzie kontynuował wydawanie nie tylko albumów pisanych przez Goscinny'ego, ale też najnowszych rysowanych przez Achdé. Jest jednak pewien szkopuł - nie zapowiedziano żadnych albumów na grudzień. Czyżby Egmont zwalniał? Zobaczymy. Mnie natomiast osobiście najbardziej cieszy publikacja albumu, w którym Daltonowie trafiają na szubienicę. Tak prezentuje się rozpiska zapowiedzianych tomów LL:
Sierpień 2019:
15. Ucieczka Daltonów (Goscinny/Morris)
72. Pętla na szyi (Gerra/Achde)
Październik 2019:
16. W górę Missisipi (Goscinny/Morris)
73. Człowiek z Waszyngtonu (Gerra/Achde)

Ze Smefami Egmont nigdy się nie śpieszył i tak samo będzie też w drugiej połowie tego roku. Do sprzedaży trafią trzy albumy (w tym jeden spin-offu), ale jeden z nich będzie dość szczególny. Smerfy i maszyna snów to najnowszy tom serii o niebieskich ludkach, który dopiero w kwietniu trafił na półki francuskich księgarń. Nigdy wcześniej tego typu sytuacja nie miała miejsce i wszystko wskazuje, że za parę lat wszystkie albumy zarówno Lucky Luke'a i Smerfów będą dostępne w Polsce w sprzedaży. Ze złych wiadomości - na kolejny album Peyo będzie trzeba poczekać do przyszłego roku.
Powody do niepokoju mogą mieć natomiast fani kucyków, ponieważ w drugiej połowie roku ukaże się tylko jeden tom My Little Pony: Przyjaźń to magia. Oznacza to, że pomiędzy wydaniem 12. i 13. tomu serii minie aż cały rok. Nie widać też zapowiedzi kolejnych tomów spin-offu (Przyjaciółki na zawsze), który ostatnio ukazał się w styczniu tego roku.

We wrześniu natomiast zostanie wydany 13. album Sisters, który jednocześnie jest najnowszym albumem serii. Kolejny prawdopodobnie pojawi się jesienią we Francji. W tym samym miesiącu do sprzedaży trafi trzeci tom Lou! - Struktura kryształu zawierający prawdopodobnie dwa najnowsze albumy serii Juliena Neel. Natomiast w listopadzie zostanie wydany kolejny tom Ptysia i Billa pt. Przygody spaniela, który tym razem będzie się składał z albumów stworzonych przez Jeana Robę, dokładnie tomów 23-25. W sierpniu pojawi się drugi tom serii Kasia i jej kot zawierający trzy kolejne albumy komiksu Cazenove, Richeza i Ramona.
Natomiast na październik Egmont zaplanował nowość - Fibi i Jednorożec Dany Simpson, serię pasków komiksowych o dziewczynce i jednorożcu. W tym roku do sprzedaży trafią dwa albumy, z których każdy będzie zawierał 7 miesięcy pasków.
W drugiej połowie roku pojawią się kontynuacje dwóch innych serii. W październiku pojawi się 5. album Yakariego pt. Yakari i Grizli (być może wraz z nim ukaże się też Tajemnica Małego Pioruna), a w sierpniu, dość nieoczekiwanie, kolejny tom zbiorczej edycji Cliftona. Wydanie będzie zawierało 4 albumy napisane przez De Groota, a zilustrowane przez Rodrigue.

Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi może ukazać się nawet aż 7 kontynuacji komiksów wyróżnionych w konkursie im. Janusza Christy. Może, ponieważ patrząc na kolejne lata, prawdopodobnie pojawi się ich mniej, a część zostanie przełożona albo na krakowskie targi, albo na przyszły rok. Oby jednak jak najwięcej jak najlepszych komiksów pojawiło się już we wrześniu. Sam najbardziej czekam na kolejne tomy Wojtka i Rudego, Krasnoluda Napa oraz Oskara i Fabrycego.

W podobnym tempie co Kaczogród Carla Barksa, Egmont zamierza wydawać inną długą serię, czyli Garfielda. We wrześniu i grudniu ukażą się tomy 5-6 zbierające komiksy Jima Davisa o leniwym kocie z lat 1985-1989. W listopadzie natomiast pojawi się disnejowska adaptacja Star Wars: Ostatni Jedi,
Nie zabraknie też kolejnych regionalnych i obcojęzycznych wersji Kajko i Kokosza. Wsierpniu Zamach na Milusia pojawi się w wersji góralskiej, a w październiku do sprzedaży trafi rosyjska wersja Cudownego leku. Niestety nadal na horyzoncie nie widać zapowiedzi anglojęzycznego tłumaczenia.
W październiku być może także ukaże się ostatni tom Podniebnego Harry'ego Willema Etiena, tym razem o tyle Chicago. Komiks nadal nie został wydany we Francji, więc jego data premiery może się jeszcze zmienić.

W drugiej połowie 2019 roku w ofercie Egmont nie zabraknie też kolejnych tomów komiksów do ciut starszych czytelników. W lipcu ukaże się trzeci tom Usagi Yojimbo Saga zawierający komiksy z takich albumów jak Maska demona, Ostrze bogów II. Wędrówka do świątyni Atsuta i Bezksiężycowa noc. W grudniu natomiast trafi do sprzedaży tom z historiami z tomów Pojedynek przy świątyni Kitanoji, Wędrówki z Jotaro oraz Ojcowie i synowie.
Pojawią się także dwa albumy recenzowanej ostatnio na blogu Czwórki z Baker Street. W lipcu do sprzedaży trafi drugi tom serii, a w listopadzie trzeci. We Francji na razie wydano 7 albumów serii Legranda, Dijana i Etiena o młodych detektywach.

Źródło ilustracji: materialy prasowe - Egmont Polska

Komentarze

 1. Jeśli ktoś ma nadprogramową sztukę katalogu z chęcią kupię. Wiem że w sklepie egmontu dodają go do zamówienia ale dopiero od 69zł...

  OdpowiedzUsuń
 2. To jak by co daj znać. Miłego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłem w Pyrkonie, ale nie znalazłem katalogu😐

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy ktoś ile tomów liczy kolekcja Garfielda?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru