Luciano Gatto zwolniony przez redakcję "Topolino"!

Po ponad 60 latach kończy się pewna era - Luciano Gatto, włoski rysownik tworzący od 1957 roku głównie historie z Donaldem, został zwolniony przez redakcję Topolino. Informację o tym przekazał 84-letni twórca na swoim Facebookowym profilu. Decyzja została podjęta ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną Panini, które nie jest w stanie zlecać komiksów wszystkim wcześniej zatrudnionym artystom.
Nie jest to żadna bardzo zaskakująca informacja, raczej nikogo nie dziwi, że redakcja postawiła na młodszych twórców, lecz należy pochylić głowę nad tym jak informacja o zaprzestaniu współpracy została zakomunikowana rysownikowi. Ciężko zauważyć w rysunkach Gatto, mimo jego sędziwego wieku, nagłego spadku jakości, a komiksy prezentowały podobny poziom jak we wcześniejszych dekadach. Dlatego bardzo dziwi, że rysownik przez 16 miesięcy nie dostał odpowiedzi na maila wysłanego 10 stycznia 2018 roku do redakcji Topolino, w którym pyta o przyszłość współpracy z pismem i sugeruje ewentualne obniżenie stawki za swoje plansze. Co ciekawe, Gatto dostał jeszcze pojedyncze zlecenia w 2018 roku, aż kontakt urwał się w połowie roku. Dopiero po publikacji treści maila w internecie rysownikowi udało się uzyskać odpowiedź na niego.
Naprawdę szkoda, że jeden z najdłużej tworzących kacze i mysie historyjki rysowników został tak potraktowany i zmuszony do zaprzestania rysowania kolejnych komiksów. Zawsze jednak jego historie pozostaną w pamięci czytelników. Szczególnie przez włoskich fanów będzie miło wspominany, ponieważ od lat udzielał się na forach dla kaczkofanów.
Przez 62 lat pracy nad komiksami Disneya Luciano Gatto narysował 532 historyjki z kaczogrodzkimi i myszogrodzkimi bohaterami, a także przez krótki czas był inkerem Scarpy. Do jego najsłynniejszych historii należą m.in. Paperino... Anno 2001, Piłkarski dżoker, Pomylona przyszłość, Nowa przyjaciółka czy Wróżka nieprawdę ci powie. W Polsce łącznie wydano 77 komiksów jego autorstwa.
 Źródła ilustracji: Luciano Gatto - Facebook, Disney Publishing Worldwide,

Komentarze

 1. Rzeczywiście, Topolino zachowało się chamsko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jacyś inni twórcy również zostali zwolnieni ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiadomo i szybko o tym się nie dowiemy. Sam Gatto narysował 5 komiksów, które do dziś nie zostały wydane (średnio 1,5 roku po narysowaniu historie trafiają do druku).

   Usuń
 3. nigdy nie lubiłem jego stylu rysunków (ani kolorowania scarpy)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może by tak artykuł o rankingu nowych odcinków Kaczych Opowieści

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka