Kaczor Donald ma już 87 lat! - urodziny Kaczora Donalda

Dokładnie 87 lat temu - 9 czerwca 1934 roku - swą premierę miała pierwsza krótkometrażówka z udziałem obecnie najsłynniejszego kaczora na świecie - Kaczora Donalda. Mowa tu oczywiście o The Wise Little Hen (Mądra kurka), filmie będącym częścią cyklu Silly Symphonies. Donald w nim nie był główną postacią, lecz pojawiającym się na chwilę kaczorem wymigującym się od roboty. 

Wielką popularność Kaczor Donald zyskał pod koniec lat 30. oraz w latach 40. głównie dzięki twórczości Carla Barksa. Duckman najpierw był scenarzystą kilku rewelacyjnych krótkometrażówek z Donaldem, a potem zachwycił cały świat ten-pagerami z udziałem Donalda, którego przedstawił jako zwykłego everymana. Popularność Donalda rosła i rosła, a dziś w wielu krajach jest najpopularniejszą postacią z wytwórni Disneya. Tak samo jest w Polsce, o czym świadczy, że do tej pory ukazało się ponad 1000 numerów pisma Kaczor Donald, a także wiele numerów Giganta Poleca, MegaGiga oraz Giganta Mamuta, a obecnie są wydawane także ekskluzywne kolekcje. Jednak nie tylko Barks tworzył doskonale komiksy z pechowym kaczorem, ale też wiele innych twórców, tekst o najlepszych historiach z Donaldem wydanych po polsku znajdziecie go na blogu

Kaczor Donald do dziś pojawia się też w licznych produkcjach animowanych - niedawno zakończonych nowych Kaczych opowieściach (finał sezonu jest właśnie emitowany na Disney XD), stylizowanej na stare kreskówki serii Cudowny świat Mikiego (kolejne odcinki latem) czy skierowanym dla młodszych dzieci serialu Myszka Miki: Zamieszani w przygody. Pechowy kaczor podbija serca kolejnych pokoleń i nic nie wskazuje, żeby miało się to kiedykolwiek skończyć.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Disney, Egmont

Komentarze

  1. Dzisiaj urodziny obchodzi także Della.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o datę stworzenia postaci, a nie urodzin w uniwersum. Chyba nie myślisz że Donald w historiach ma 87 lat?

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka