Urodzinowa seria komiksów z Mikim... w Chinach!

Wielkimi krokami zbliżają się 90. urodziny Mikiego, które przypadają na 18 listopada. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce nie doczekamy się żadnego specjalnego wydania z tej okazji. Także inne europejskie wydawnictwa na razie nie rozpieszczają zapowiedziami, a w USA świętowanie urodzin ograniczy się do wydania trzech pojedynczych tomów.
Co może być sporym zaskoczeniem, chyba najciekawszą serię z okazji urodzin Mikiego przygotowało chińskie wydawnictwo Hunan Children's Publishing House. Nie dawno na chińskim rynku pojawiła się 8-tomowa seria pt. Mickey 90th Anniversary Collector's Edition przedstawiająca komiksy z Mikim pochodzące z różnych epok. Na dodatek grzbiety tomów układają się w obrazek przedstawiający Mikiego z Minnie. W pierwszych tomach serii zostały zaprezentowane najlepsze komiksy Gottfredsona, natomiast w późniejszych albumach dominują komiksy włoskie takich twórców jak Scarpa, Cavazzano, De Vita czy Casty. 
Choć komiksy Disneya w Chinach są popularne, o czym świadczy wydawanie kolejnych ciekawych wydań, to trudno powiedzieć, żeby kacze i mysie historie podbiły Chińską Republikę Ludową. Wynika to z tego, że w ostatnim czasie została zlikwidowana część tamtejszych pism. Nadal jednak jest wydawany dwutygodnik Mickey Mouse Magazine, w którym są prezentowane zarówno najnowsze historie jak i klasyczne historie Barksa, Rosy czy Vicara. W przeszłości w Chinach ukazało się też 2-tomowe wydanie Życia i czasów Sknerusa McKwacza. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w innych azjatyckich krajach, na przykład w Japonii mimo wielu prób, komiksy Disneya nigdy nie zyskały popularności.
Źródło ilustaracji: materiały prasowe wydawcy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru