Komiksowe premiery - styczeń 2023 - Gigant z Sknerusem, Galaxy i Barks

2023 rok rozpoczynamy mocnym akcentem, ponieważ już w styczniu do sprzedaży trafią cztery publikacje z kaczymi komiksami po polsku. Nie zabraknie też innych ciekawych tytułów, w tym powrotu kaczego mściciela na półki amerykańskich sklepów komiksowych.

KOMIKSY DISNEYA W POLSCE

 • 3 stycznia - Kaczor Donald 2023-01 - 12,99 zł
  Na ten moment nie są znane jakiekolwiek informacje o pierwszym tegorocznym numerze Kaczora Donalda. Warto jednak przypomnieć, o czym informowaliśmy kilka tygodni temu, że w tym roku pismo będzie wydawane co półtora miesiąca, a łącznie pojawi się osiem wydań.
 • 17 stycznia - Gigant Poleca Extra 2023-01: Galaxy II - 24,99 zł - POLECAMY!
  Drugi tom cyklu prezentującego najciekawsze komiksy o tematyce SF z kaczkami i myszami. Znajdzie się w nim zakończenie historii Mouse Trek, satyry Star Treka i innych franczyz SF, kilka komiksów z cyklu Q-Galaxy z Hyziem, Dyziem i Zyziem, a także Zio Paperone e le molecole in affitto Artibaniego i Mottury. Pełne informacji o zawartości tomu są dostępne tu, a komiks w przedsprzedaży jest dostępny na Egmont.pl.  
 • 20 stycznia - Gigant Poleca 242: Złoty jubileusz - 17,99 zł - SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Z lekkim opóźnieniem w Polsce pojawi się Gigant poświęcony Sknerusowi McKwaczowi i 75. rocznicy debiutu tej postaci. W związku z tym w tomie pojawi się 190-stronicowy komiks Scrooge’s Past napisany i narysowany przez Fabio Celoniego, autora m.in. disnejowskiej Draculi. W wydaniu znajdzie się też Notre Duck, czyli kolejny komiks o Kwantomasie. Cały skład tomu znajdziecie tu, a komiks w przedsprzedaży jest dostępny na Egmont.pl. Nadal dostępna jest też roczna prenumerata serii.
 • 25 stycznia - Kaczogród. Carl Barks 19 (3): Papuga z Singapuru i inne historie z lat 1945-1946 - 89,99 zł - SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Kolejny tom zbierający najstarsze komiksy Carla Barksa. Ponownie będzie się głównie składał z krótkich, humorystycznych opowieści z Donaldem, ale pojawi się też jedna znana długą opowieść, w przygodowym Postrachu rzeki kaczory będą musiały się zmierzyć z wężem morskim nawiedzającym rzekę. Z krótszych historii szczególnie ciekawie wyglądają The Firebug, w którym Donald staje się pasjonatem ognia, lub też Kolędnicy, czyli komiks Barksa, który został oryginalnie zbanowany. Więcej informacji o publikacji znajdziecie m.in. tu, a tom jest dostępny w przedsprzedaży na Egmont.pl

KOMIKSY DISNEYA W USA

 • 18 stycznia - Gargoyles #2 - 3,99 $
  Za serię kontynuującą opowieść o
  przygodach grupy gargulców znnych z klasycznej animacji odpowiadają Greg Weisman, twórca serialu, oraz George Kambadais.
 • 25 stycznia - Darkwing Duck #1 - 3,99 $
  Nową serię opowiadającą o Drake'u Mallardzie, obywatelu St. Cannard, który nocą zamienia się w Agenta Kupera, bohatera broniącego miasta, stworzyli Amanda Deibert i Carlo Lauro. Scenarzystka serii od Dynamite wcześniej głównie pracowała nad tytułami DC dla młodszych czytelników, a rysownik to młody włoski artysta, współpracujący m.in. z Mirką Andolfo.

KOMIKSY DLA WSZYSTKICH

 • 20 stycznia - Binio Bill: Nadal w siodle - 44,90 zł
  Tom zawierający nowe opowieści o Binio Billu, kowboju z Rio Klawo, stworzone przez Jarosława Wojtasińskiego, który nie tylko oddaje hołd Jerzemu Wróblewskiemu, ale też zachęca nowych czytelników do sięgnięcia po serię. 
 • 25 stycznia - Adaptacje literatury: Biały Kieł - 34,99 zł
 • 25 stycznia - Adaptacje literatury: Wyspa skarbów - 34,99 zł
  Kolejne dwie adaptacje klasycznych książek - za komiksową wersję powieści przygodowej Roberta Louisa Stevensona o piratach poszukujących skarbu odpowiadał francuski duet  Christophe Lemoine i Jean-Marie Woehrel. Natomiast historia o wilku autorstwa Jacka Londona doczekała się komiksu stworzonego przez włoski duet - Caterinę Mognato i Waltera Venturi.
 • 25 stycznia - Diabełki 3: Siostrom wstęp wzbroniony - 49,99 zł
  Stworzona przez Oliviera Dutto seria to komiks o zabawnych przygodach rodzeństwa, który już dziś liczy 34 albumy. W trzecim tomie pojawią się oryginalne albumy 7-9, czyli Prawdziwe aniołki, Jedna siostra wystarczy i Siostrom wstęp wzbroniony.
 • 25 stycznia - Kodi - 49,99 zł -  POLECAMY!
  Stworzona przez amerykańskiego pisarza i nauczyciela, Jareda Culluma historia dwojga przyjaciół - dziewczynki i niedźwiedzia, których połączyło niezwykłe uczucie - miłość. 176-stronicowy album uhonorowano nagrodą Reubena za najlepszą powieść graficzną.
 • 25 stycznia - Frnck 4: Wybuch - 34,99 zł
  Cykl o 13-letnim sierocie, który trafia do prehistorii, gdzie musi zmagać się z masą dziwnych kreatur. W nowym albumie bohater będzie musiał poradzić sobie z erupcją wulkanu.
 • 25 stycznia - Louca 4: Nadzieja uskrzydla - 34,99 zł
  W kolejnym tomie humorystycznej opowieści o fajtłapowatym chłopaku, który pragnie zostać piłkarzem i spotyka ducha, Louca weźmie udział w meczu, od którego zależy los sekcji piłkarskiej.
 • 25 stycznia - Lucky Luke 6: Wyjęci spod prawa - 29,99 zł -  POLECAMY!
  W końcu po polsku zostanie wydany klasyczny album Lucky Luke'a, w którym pojawili się oryginalni Daltonowie. Nie kuzyni, którzy potem stali się regularnymi bohaterami serii, lecz faktycznie istniejący Daltonowie. Jest to jeden z pierwszych tomów serii, został on napisany i narysowany przez Morrisa.
 • 25 stycznia - Smerfy 7: Smerf Czarnoksiężnik - 29,99 zł -  POLECAMY!
  Stworzony przez Peyo album zawiera poza tytułową historią także dwie inne opowieści - Pułapki na Smerfy oraz Zakochani w Smerfetce. Jest to ostatni dotąd niewydany w ramach obecnej edycji album Peyo, teraz do wydania pozostaną tylko najnowsze albumy, które w większości zbierają zdecydowanie gorsze opinie. 
 • 25 stycznia - Supersi 2: Bohaterowie - 39,99 zł
  Komiks Frédérica Maupomé i Dawida o trójce uchodźców z obcej planety posiadających supermoce, którzy trafiają na Ziemię po stracie rodziców. W drugim tomie rodzeństwo spróbuje chronić swoją tożsamość, po tym jak w gazecie opublikowano informacje o pojawieniu się w mieście superbohaterów.
 • 25 stycznia - Toska z lasu 3: Florencja, Castelguelfo i Montelupo - 34,99 zł -  POLECAMY!
  Trzeci (i na razie ostatni) tmo rozgrywającej się w średniowiecznej Toskanii opowieści o dwójce sierot oraz córce diuka Castel Guelfo Autorami serii są Teresa Radice i Stefano Turconi, czyli twórcy paru świetnych disnejowskich komiksów jak i Zakazanego portu od Mandioki

Jeżeli kojarzycie, że w styczniu zostanie wydany komiks pasujący do jednej z powyższych kategorii, a nie został on wymieniony - napiszcie o nim w komentarzu. 

Polskie komiksy kupicie m.in. w gildia.pl, aros.pl, empik.com, taniaksiazka.pl czy gandalf.com.pl. Natomiast amerykańskie komiksy kupicie m.in. w atomcomics.pl (zeszytówki), bookdepository.com (wydania zbiorcze).

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska, Dynamite, Kurc

Komentarze

 1. Ciekawi mnie czemu nie można wrócić do kartonikowych dodatków w KD? Czy to kart czy plakatów, gier itp? Przecież gdyby wznowili taki "zbuduj swój kaczogród" to byłby hit :-) Duże wyższe koszty aniżeli chińskie dziadostwo? Nawet zwyczajny plakat byłby lepszy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że te aktualne dodatki to jakieś odpady albo totalnie groszowe produkty. Możliwe też, że zalega im kilka ton tego sprzed wielu lat i pozbywają się - stąd też często są losowe produkty. Raczej nie zamawiają tego celowo - przy obecnej inflacji to oszczędności szuka się wszędzie. Pomysłów jest wiele - wspomniane kartonowe zabawki albo jakaś kolekcja w stylu deagostini (teraz jakiś dom muminków sprzedają w prenumeracie), ale to wszystko są zabiegi celowe = duże/większe koszty.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

30 lat "Kaczora Donalda": Miszmasz (2019-2024)