Komiksowe premiery - październik 2022 - Barks, mroczny Gigant, Miki i Lucky Luke

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbył się w poprzednim tygodniu, więc komiksowy świat w Polsce i nie tylko wkracza w kolejny miesiąc. W październiku zwykle nie ma aż tylu nowości komiksowych i tym razem też tak jest, ale nie oznacza to, że brakuje ciekawych tytułów.

KOMIKSY DISNEYA W POLSCE

 • 14 października - Gigant Poleca Extra 2022-05: Spookyzone: Opowieści strasznej treści - 16,99 zł -  POLECAMY!
  Kolejny specjalny tom Giganta będzie bardziej młodzieżowym wydaniem, ponieważ znajdą się w nim pierwsze komiksy z serii 
  Spookyzone opowiadającej o przygodach Hyzia, Dyzia i Zyzia, w której trzy dzielne kaczorki trafiają do szkoły z internatem, gdzie zaczynają rozwiązywać paranormalne problemy. Cykl w Polsce jest już znany, z wydanej parę lat temu książkowej wersji, ale różniący się od powieści komiks w końcu wyjdzie w Polsce w ramach 200-stronicowego wydania. Więcej informacji o wydaniu jest dostępnych tutaj, a komiks w przedsprzedaży kupicie na Egmont.pl.  
 • 21 października - Gigant Poleca 240: Wielki pościg - 16,99 zł - SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Po kilku latach na łamy Giganta wrócą dwie serie, które doskonale są znane polskim czytelnikom - Doubleduck i CAP. Niestety w obu przypadkach kilka wcześniejszych historii zostało w Polsce pominiętych. W przypadku nowej opowieści o agencji paranormalnej to nie jest problem, ale 81-stronicowe Corto circuito nawiązuje do wcześniejszych komiksów. Ale prawdopodobnie najciekawszą historią w tomie będzie Io sono Macchia Nera, 64-stronicowy komiks Casty'ego i Nucciego o Fantomenie. Cały skład tomu znajdziecie tu, a komiks w przedsprzedaży jest dostępny na Egmont.pl.   
 • 26 października - Kaczogród. Carl Barks 18: Stworki z bagien i inne historie z lat 1944-1945 - 89,99 zł - SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Kolejny tom zbierający najstarsze komiksy Carla Barksa. Szczególnie powinien spodobać się fanom klasycznych ten-pagerów, ponieważ znajdzie się w nim ich rekordowa ilość, aż 18, w tym m.in. Three Dirty Little Ducks czy Kaczor z guzem na głowie. Ale nie oznacza to, że zabraknie  długich opowieści, bo pojawi się choćby tytułowa historii, gdzie kaczki spotkają z Bagniakami oraz zabierają czytelników w strony Jukonu, Frozen Gold. Interesującą ciekawostką zawartą w tomie będzie Dziewczyna w czerwonym kapeluszu, czyli jedyny komiks Barksa o Mikim.  Więcej informacji o publikacji znajdziecie m.in. tu, a tom jest dostępny w przedsprzedaży na Egmont.pl.
 • 26 października - Miki podróżuje w czasie - 49,99 zł - POLECAMY!
  Po roku pojawi się na polskim rynku kolejny album z Mikim wydany oryginalne przez francuski Glénat. Tym razem będzie to historia stworzona przez Dab'sa i Petrossiego, znanego z rysowania standardowych komiksów Disneya, opowiadająca o temporalnych przygodach Mikiego i nawiązująca do klasycznej francuskiej serii Mickey à travers les siècles. Więcej informacji o publikacji znajdziecie tutaj, a komiks jest dostępny w przedsprzedaży na Egmont.pl

KOMIKSY DISNEYA W USA

 • 26 października  - Disney Masters Vol 21: Mickey Mouse: The Monster of Sawtooth Mountain- 29,99 $
  Kolejny kolekcji poświęconej komiksom Paula Murry’ego będzie też kolejnym tomem, w którym znajdą się klasyczne trzyczęściowe komiksy o Mikim z Walt Disney's Comics and Stories. W albumie poza tytułowym komiksem pojawi się też m.in. Mickey's Strange Mission czy  Pineapple Poachers.
 • 26 października   Walt Disney's Donald Duck Gift Box Set: Christmas in Duckburg & Under the Polar Ice - 69,99$
  W kolejnym pakiecie zbierającym tomy kolekcji Barksa pojawią się dwa wydania z ostatnich lat, w których pojawiły się komiksy Barksa z Donaldem z końca lat 50.
  Mowa oczywiście o 21. i 23. tomie kolekcji.

KOMIKSY DLA WSZYSTKICH

 • 7 października - Nieustraszeni Łowcy Strachów 1: Potwór z bagna  - 15 zł
  Pierwszy 32-stronicowy zeszyt serii Macieja Jasińskiego i Piotra Nowackiego, która opowiada o przygodach Nieustraszonych Łowców Strachów, czyli psa Dylana i tchórza Piotruś, którzy przełamując swe lęki, nie spoczną, dopóki nie rozwiążą zagadki. W sklepach komiksowych tytuł jest też dostępny z limitowaną wersją okładki.
 • 12 października -  Кайко та Кокош – Школа польотів - 29,99 zł
  Ukraińska wersja Kajka i Kokosza - Szkoły latania. Egmont kontynuuje wydawanie słynnej serii Janusza Christy o dzielnych wojach w języku ukraińskim, wcześniej w tej wersji pojawił się Wielki turniej, a teraz po ukraińsku pojawi się  pierwszy komiks ze Świata Młodych.
 • 12 października - Lucky Luke na siodełku - 49,99 zł - POLECAMY!
  Reinterpretacja serii o samotnym kowboju autorstwa Mawila, niemieckiego autora, którego parę tytułów pojawiło już się na polskim rynku. W albumie Mawila samotny kowboj natrafia na Alberta Overmana, który chce zaprezentować swoje dzieło -  nowoczesny rower, na wielkim wyścigu rowerowym w San Francisco.
 • 12 października - Lulu i Nelson 2: Królestwo lwów - 44,99 zł - POLECAMY!
  W nowym albumie serii o małej dziewczynce, która ogromną miłością darzy lwy, bohaterka trafia do RPA, gdzie jej ojciec zostaje aresztowany na demonstracji. Autorką rysunków , jest Aurélie Neyret, znana z Pamiętników Wisienki, a za ze scenariusz odpowiedzialny jest duet Charlotte Girard i Jean-Marie Omont. Recenzję pierwszego tomu znajdziecie na blogu.
 • 12 października - Malinka chce się bawić - 34,99 zł
  Spin-off opowiadający o jednej z bohaterek cyklu Pan Borsuk i pani Lisica - Malince. Jest to najmłodsza z rodzeństwa, siostra Szperaczka i Borka, a teraz pojawi się seria skupiająca się na jej przygodach. Komiks, podobnie jak główny cykl, tworzą Luciani i Tharlet.
 • 12 października - Pozytywka 5: Pióra łagodnego orła - 39,99 zł
  Nowy tom komiksu autorstwa Carbone'a i Gijé o dziewczynce, która za pomocą magicznej pozytywki potrafi przenieść się do magicznej krainy, której jest obrończynią. Nowej przygodzie bohaterka musi zdobyć trzy pióra łagodnego orła, aby móc wrócić do swojego świata. 
 • 12 października - Smerfy i Wioska Dziewczyn 5: Kij Wierzby - 29,99 zł
  Najnowszy album cyklu nawiązującego do ostatniego filmu kinowego ze Smerfami. Za komiks odpowiedzialni są  Luc Parthoens, Thierry Culliford i  Laurent Cagniat. W nowej przygodzie bohaterki będą musiały udać się w celu poszukiwań cudownego źródła, które potrafiłoby uleczyć ranną przywódczynię.
 • 12 października - W cieniu drzew 4: Pierwsza wiosna - 34,99 zł
  Było lato, później jesień, potem zima, a teraz w końcu przyszedł czas na wiosnę. To właśnie o tej porze roku będzie opowiadał czwarty tom serii o leśnych zwierzątkach autorstwa Dava, twórcy pracującego także nad francuskimi komiksami Disneya.
 • 26 października - Cedryk: Dziadek skater - 49,99 zł
  Klasyczna seria o zabawnych perypetiach kilkuletniego chłopca i jego zwariowanej rodziny stworzona przez Raoula Cauvina i Laudeca. W środku tomu znajdą się oryginalne albumy 7-9, czyli Dziadek skater, Przerwana lekcja oraz Pasożyt kanapowy.
 • 26 października - Herkules agent międzygalaktyczny 1:  Małgosia, dziewczynka z lodówki - 34,99 zł
  Premierowy album komiksowego cyklu SF opowiadającego o uczniach kosmicznej akademii szkolącej przyszłych agentów mających chronić dzieci w całej galaktyce. Serię stworzyli Vincent Zabus i Antonello Dalena (znany m.in. z Ernesta i Rebeki oraz komiksów Disneya) i na razie składa się z trzech tomów. 
 • 26 października - Kumpelki 3: Kumpelki na zabój - 34,99 zł
  Trzeci tom humorystycznej serii opowiadającej o perypetiach nastoletnich dziewczyn. W kolejnym albumie czytelnik znajdzie kilkadziesiąt gagów związanych z grupą koleżanek i ich codziennymi przygodami. Cykl został stworzony przez Christophea Cazenove (autora m.in. Sisters) i Philippea Fenecha i obecnie liczy już 13 albumów. 

Jeżeli kojarzycie, że w październiku zostanie wydany komiks pasujący do jednej z powyższych kategorii, a nie został on wymieniony - napiszcie o nim w komentarzu. 

Polskie komiksy kupicie m.in. w gildia.pl, aros.pl, empik.com, taniaksiazka.pl czy gandalf.com.pl. Natomiast amerykańskie komiksy kupicie m.in. w atomcomics.pl (zeszytówki), bookdepository.com (wydania zbiorcze).

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska, Ongrys, Fantragraphics

Komentarze

 1. Wiadomo coś o 8 gigant poleca tego roku

  OdpowiedzUsuń
 2. Tomy 1-6 tworzą grafikę na grzbietach komiksów. Rozumiem, że Tom 7 zaczyna nowy obrazek czyli można powiedzieć, że jest tomem 1, tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o Gogant Poleca

   Usuń
  2. Nie. To z ilu obrazków składa się grafika wynika z tego, ile ukaże się Gigantów w danym roku. W tym roku 8 i na tyle części jest podzielona grafika.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru