Kaczogród Carla Barksa 17 (20) "Ogromna maszyna" - dziś premiera

Pora na być może najbardziej różnorodny tom kolekcji. Dziś do sprzedaży trafił Kaczogród. Carl Barks - Ogromna maszyna i inne historie z lat 1959–1960, który zawiera ponad 200 stron historii Barksa stworzonych na przełomie lat 50. i 60. Głównie krótszych historii, ale nie brakuje też ponownego spotkania Sknerusa z Granitem. Pełne informacje o kolekcji znajdziecie w tym tekście, a album jest już dostępny z rabatem na Egmont.pl.   

Wydanie prezentuje komiksy z dość specyficznego okresu, kiedy Barks poza tworzeniem komiksów z Sknerusem czy Donaldem, regularnie rysował komiksy z innymi bohaterami. W tomie znajdują się jedynie dwie długie historie z Sknerusem, w tym Masa kasy o kolejnym pojedynku z Granitem Forsantem, a także zaledwie pięć ten-pagerów z Donaldem. Natomiast dużą część tomu stanowią krótkie historie. Część z nich jest naprawdę dobra, jak chociażby komiksy z Diodakiem pisane przez samego Barksa, ale spora część opowieści o Babci Kaczce (scen. Vic Lockman) czy historii z cyklu Z pamiętnika Daisy (scen. Bob Gregory), to bardziej ciekawostki historyczne pokazujące trochę inne części Kaczogrodu. 

Przykładowe strony z publikacji są dostępne tutaj. Natomiast informacje o wszystkich tegorocznych tomach są dostępne tu. Kolejny tom kolekcji pojawi się najpewniej w październiku i będą to Stworki z bagien, gdzie pojawi się wiele wczesnych komiksów Carla Barksa, w tym kilka historii zaliczanych do pierwszych największych klasyków. W tym roku Egmont zamierza na zmianę wydawać tomy z najstarszymi komiksami Barksa, a także tymi pochodzącymi z przełomu lat 50. i 60. 


XVII TOM - Ogromna maszyna i inne historie z lat 1959–1960
Liczba stron: 240, Stron komiksów: 218 (w tym 104 premierowe)

 • Dodatki:
 • Bracia Be! Straszliwi Bracia Be! - 2 strony - artykuł
 • Kto jest kim w Kaczogrodzie: Leśnicy, budowlańcy i mechanicy w Kaczogrodzie i okolicach - 2 strony - artykuł 
 • +11 okładek

  Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

 1. Radku- pytanie zupełnie z innej "parafii" :D Jesteś kaczorową skarbnicą wiedzy. Czy kojarzysz jaki metalowy piórnik był dodawany do KD 34/2008? Były chyba dwa wzory. Jeden wrzuciłeś w tym artykule: https://www.komiksydisneya.pl/2019/04/25-lat-kaczora-donalda-renesans-2004.html a drugi jak wyglądał? Czy to był Superkwęk?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Były dwa do wyboru: https://www.gildia.pl/komiksy/331392-kaczor-donald-667-34-2008

   Usuń
  2. Dzięki, a dysponujesz jakimś zdjęciem może?

   Usuń
 2. Cześć, mam parę pierwszych tomów z serii Kaczogród, ale potem jakoś przestałem być na bieżąco i jestem daleko w tyle. Nie wiem czy uda się uzupełnić całą kolekcję,, więc zapytam: które tomy są najbardziej według was warte zakupu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Na tropach jednorożca", "Deszcz pieniędzy" i "Stawiłem sobie pomnik" to moje Top 3.

   Usuń
 3. Polecam spróbować uzupełnić całą kolekcję! Np na allegro jest sporo tego! :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela