Egmont we wrześniu: Idefiks, Kajko i Kokosz, Delisie, Iznogud i Adaptacje literackie [Komiksy dla wszystkich]

Kilka dni temu Egmont opublikował zapowiedzi komiksowe na wrzesień. Wydawnictwo, podobnie jak co roku, na miesiąc, w którym wypada łódzki festiwal planuje wiele ciekawych tytułów. Zabraknie albumów z kaczkami i myszami, ponieważ, o czym już pisaliśmy, początkowo planowany na wrzesień tom z Mikim pojawi się w późniejszym terminie. Pojawi się natomiast nowy tom Czarodziejek W.I.T.C.H., który trafi do sprzedaży 7 września.

7 września także pojawi się szósty tom Przygód wielkiego wezyra Iznoguda. Seria o wezyrze chcącym zostać kalifem w miejscu kalifa ma dość skomplikowaną chronologię, która powoduje, że w szóstym tomie obok Pułapki syreny, komiksu stworzonego przez Tabary'ego na początku lat 90., pojawią się też dwa albumy Koszmarów Iznoguda składających się ze zdecydowanie starszych 1-stronicowych historyjek od Goscinny'ego i Tabary'ego, a także Powroty Iznoguda, czyli dość nietypowy album. Wydanie będzie kosztowało 119,99 zł, czyli dwie dychy więcej niż poprzednie tomy.

Na początku września premierę będzie miał kolejny tom Yakariego, czyli klasycznej serii Joba i Deriba o małym Indianinie. Lot kruków to już czternasty album cyklu, który przy okazji przygody Yakariego ukazuje indiańskie wierzenie, że kruki są jednymi z najmądrzejszych stworzeń na Ziemi. Niestety cena serii wraz z tym albumem wzrośnie do 29,99 zł.

We wrześniu pojawi się też nowy album Świateł Północy - Wyprawa do królestwa trolli. Malin Falch, która kilka miesięcy temu odwiedziła Polskę, przedstawię historię o Sonii, która trafia do magicznej krainy Jotundale. W czwartym tomie Sonja zamierza się spotkać z królem trolli. Seria cały czas jest rozwijana, a kilka miesięcy temu w Norwegii został wydany piąty tom.

Kontynuowane będą także nowe serie z katalogu Egmontu. Wśród nich Toska z lasu, czyli opowieść rozgrywająca się w średniowiecznej Toskanii i przedstawiająca losy dwójki sierot oraz córki diuka Castel Guelfo. Spiski, ucieczki, tajemnice i porwania to drugi tom serii, której autorami są Teresa Radice i Stefano Turconi, czyli twórcy paru świetnych disnejowskich komiksów jak i Zakazanego portu od Mandioki

Pojawi się także trzeci tom serii Frnck pod tytułem Poświecenie. Cykl o 13-letnim sierocie, który trafia do prehistorii, gdzie musi zmagać się z masą dziwnych kreatur oraz z czyhającymi gdzieniegdzie jaskiniowcami, został stworzony przez Oliviera Bocqueta i Brice'a Cossui i na ten moment składa się z 8 albumów. Recenzję pierwszego tomu znajdziecie na blogu.

Druga porcja komiksowych nowości Egmontu pojawi się 29 września, a wśród nich znajdzie się kolejne wydanie Ptysia i Billa - Nie ma jak leniuchowanie zawierające klasyczne albumy Jeana Roby. Tym razem w tomie pojawią się Psoty Billa, Nie ma jak leniuchowanie! oraz Tata, mama, Ptyś..., czyli albumy 12-14.


 

Już we wrześniu, a nie jak pierwotnie planowano w październiku, pojawiają się trzy tomy serii Kajko i Kokosz: Opowieści z Mirmiłowa. Nie jest jednak to do końca nowa seria, ponieważ dwa pierwsze albumy, czyli Obłęd Hegemona i Łamignat Straszliwy, to przedruk ze zmienioną okładką dwóch pierwszych tomów Nowych przygód. Postanowiono, że dla przejrzystości w ramach cyklu Nowe przygody pozostaną tylko pełnometrażowe albumy, natomiast Opowieści z Mirmiłowa będą cyklem zawierającym wszystkie tomy z krótkimi historiami.

Egmont jednak do dwóch starszych albumów dołoży całkowicie nowe Rozróby i romanse. W nim pojawią się zarówno historie twórców, którzy wcześniej pracowali nad cyklem - Piotra Bednarczyka, Mieczysława Fijała, Sławomira Kiełbusa, Macieja Kura i Tomasza Samojlika, jak i osób, które są kojarzone z familijnymi komiksami, ale nigdy nie tworzyli historii o dzielnych wojach - Tomasza Leśniaka oraz Magdaleny "Meago" Kanii. Głównymi bohaterami historii będą Łamignat, Zbójcerze, woj Wit czy Mirmił.

 

 

We wrześnio pojawi się też kolejny tom kolorowego Kajtka i Koka, który początkowo nie był zapowiadany na ten rok.Tym razem Egmont zamierza zaprezentować Londyński kryminał, czyli komiks, który swoją premierę miał w Wieczorze Wybrzeża w latach 1967–1968, a później doczekał się też albumowego wydania. Teraz w końcu klasyczna historia Janusza Christy pojawi się w całości i w kolorze z wcześniej pominiętym paskiem. Cena 72-stronicowego tomu wyniesie 49,99 zł.

Pewnym zaskoczeniem jest też drugi tom Delisi pod tytułem Mniam, mniam, mniam, który  pierwotnie miał się pojawić w październiku. Seria opowiada o humorystycznych perypetiach dziewczynek, które są uosobieniem różnorakich potraw. Komiks stworzony przez Magdalenę Kanię i Macieja Kura pierwotnie ukazuje się w Kanadzie, a już teraz wiadomo, że są planowane kolejne albumy.

Czytelników mogła też zaskoczyć kwadratowa okładka wrześniowej nowości, czyli pierwszego tomu serii Idefiks i Nieugięci. Jednak wbrew pozorom ma ona sens, ponieważ plansze komiksu mają taki oto format. Szerokość wydania będzie natomiast identyczna jak zwykłych Asteriksów. W pierwszym tomie W tej dzielnicy żadnej łaciny! znajdzie się kilka historii, a za rysunki odpowiadał m.in. Jean Bastide. Komiks jest związany z serialem o Idefiksie, który w tym roku pojawi się on na TVP ABC.

Jak co roku we wrześniu pojawi się kilka nowych albumów serii wyróżnionych w konkursie imienia Janusza Christy. Wśród nich będzie piąty Kransolud Nap - To nie czas na podróże w czasie. W nowym tomie serii fantasy Macieja Jasińskiego i Krzysztofa Trystuły Lord Dartor wymyśla nowy genialny plan, jak zemścić się na Krasnoludzie Napie i gadającym psie Azie, jednak bohaterowie w ten sposób trafiają na... w przyszłość do 2022 roku na konwent komiksowy w Łodzi.

Kontynuowany też jest cykl Maja i Minizaury Kajetana Wykurza opowiadający o nastolatce Mai oraz o trzech dinozaurach z kosmosu, które trafiają na planetę Ziemię. W czwartym tomie, I kto to gada?, bohaterowie będą ruszają na ratunek szeregowemu Velo, który został porwany i umieszczony w tajnym laboratorium.

Pojawi się też nowy tom serii, która powoli podbija nie tylko Polskę, ale też kolejne kraje na świecie. Mowa oczywiście o Malutkim Lisku i Wielkim Dziku Bereniki Kołomyckiej. Przeurocza opowieść, która w ramach historii o zwierzętach przekazuje ważne wartości, będzie kontynuowana w ósmym tomie pod tytułem Trzy słowa.

Z jednomiesięcznym opóźnieniem względem pierwotnych zapowiedzi zadebiutuje cykl Adaptacje literatury prezentujący przeznaczone zarówno dla młodych i starszych czytelników adaptacje klasycznych dzieł.  Pierwszą z nich będzie 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi, czyli komiks Fabrizio Lo Bianco i Francesco Lo Scorto adaptujący powieść science-fiction Juliusza Verne'a o Kapitanie Nemo. Co ciekawe, także we wrześniu pojawi się Gigant, w którym znajdzie się parodia klasycznej powieści Verne'a.

Jednocześnie do sprzedaży trafi album zawierający adaptację Trzech muszkieterów Aleksandra Dumasa. Za komiks przedstawiający losy d’Artagnana i jego towarzyszy odpowiedzialni byli Fabrizio Lo Bianco i Andres José Mossa. Zgodnie z pierwotnymi planami, w tym roku miały pojawić się jeszcze adaptacje Przygód Tomka Sawyera Marka Twaina i Ivanhoe Waltera Scotta, ale zobaczymy jak to ostatecznie będzie.

Informacje o wszystkich zapowiedziach Egmontu znajdziecie na Egmont.pl. Większość informacji o tytułach zapowiedzianych do końca roku jest dostępna w katalogu.

Źródło ilustracji: materialy prasowe - Egmont Polska

Komentarze

  1. Szkoda tylko ze zabrakło kolejnego tomu Usagiego, który miał byc we wrześniu. No i wiadomo brak Mikiego boli bardzo:(

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Będzie we wrześniu. Pewnie zapowiedź wpadnie w ciągu kilku dni.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka