Kacze Opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy - 30-lecie kinowego filmu

Dokładnie 30 lat temu - 3 sierpnia 1990 roku - w amerykańskich kinach zadebiutował film stworzony na podstawie serialu Kacze Opowieści. Z okazji okrągłej premiery Poszukiwaczy zaginionej lampy przygotowaliśmy zestawienie ciekawostek związanych z kinową produkcją z Sknerusem, Hyziem, Dyziem i Zyziem.
 • Poszukiwacze zaginionej lampy byli pierwszym animowanym filmem Disneya, który nie został stworzony przez Walt Disney Animation Studios. Za produkcję animacji zajęły się dwa nowo otworzone studia - Disney MovieToons i Walt Disney Animation, France.
 • Budżet filmu wyniósł 20 mln dolarów. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się on niewielki, lecz stworzona rok później Piękna i Bestia kosztowała jedynie 5 mln dolarów więcej.
 • Produkcja była finansową porażką dla Disneya, ponieważ zarobiła zaledwie 18 mln dolarów. Prawdopodobnie to powstrzymało studio przed stworzeniem kolejnych animacji opartych na serialach animowanych.
 • Scenariusz filmu napisał Alan Burnett, który wcześniej pracował nad serialem z kaczkami, natomiast w latach 90. zasłynął z pracy nad Batman: The Animated Series, którego był producentem.
 • Słynny plakat produkcji stworzył Drew Struzan, który znany jest m.in. z grafik promujących Gwiezdne Wojny i Indianę Jonesa. Plakat był jednym z wielu elementów, w którym Poszukiwacze zaginionej lampy, nawiązywali do słynnej serii przygód archeologa.
 • W amerykańskich kinach przed animacją wyświetlano klasyczną krótkometrażówkę z Donaldem - Ranczo bez granic (Dude Duck).
 • W oryginalnej wersji językowej poza obsadą znaną z serialu pojawili się - Christopher Lloyd w roli Merlocka i Rip Taylor jako Dżin, obaj aktorzy kilka lat później zagrali w różnych produkcjach Festera Addamsa.
 • Nową postacią jest też Dijon, drobny złodziejaszek, który po debiucie w filmie kinowym wystąpił jeszcze w trzech odcinkach ostatniego sezonu klasycznego serialu.
 • Do pełnometrażowego filmu nawiązały nowe Kacze Opowieści w odcinku Poszukiwacze odnalezionej lampy, w którym także pojawiła się nowa wersja postaci Dijona.
 • Powstała komiksowa adaptacja filmu, którą napisał John Lustig, a narysował zespół argentyńskich twórców. 62-stronicowy komiks nigdy nie został wydany po polsku.


 • W polskich kinach film pojawił się 26 lipca 1991 roku - była to pierwsza nowa animacja Disneya od 22 lat wyświetlana z polskim dubbingiem. Rok wcześniej w kinach pojawiła się Mała syrenka jedynie z napisami.
 • Łącznie na Poszukiwaczy zaginionej lampy w polskich kinach sprzedano 93 175 biletów, co było 40. wynikiem w 1991 roku.
 • W polskim dubbingu wystąpiła obsada znana z serialu ówcześnie wyświetlanego w TVP w bloku Walt Disney Przedstawia. natomiast Merlocka zdubbingował Mariusz Leszczyński, a Dżina Tadeusz Borowski.
 • Dijon doczekał się w Polsce w wielu imion, w starym dubbingu serialu był zwany Kundolem, w nowym Gangesem, a w filmie po prostu Dijonem.
 • Przez wiele lat nie było wiadomo czy polski dubbing filmu istnieje w archiwach Disneya. 11 marca 2007 został on jednak wyświetlony w telewizji Polsat, a przez kolejne lata powtórzono do wiele razy. W przeciwieństwie do serialu, film nigdy nie doczekał się dubbingu z nową obsadą.
 • W 2011 roku CDP.pl wydał płytę DVD z filmem. Choć na okładce znajdowała się informacja o polskim dubbingu, to na płycie nie był on dostępny. Z tego powodu egzemplarze szybko zostały wycofane ze sklepów.
 • Obecnie film w wersji z polskim dubbingiem jest dostępny na iTunes i Chili.
Na Poszukiwaczach zaginionej lampy niestety rozpoczęła się i skończyła filmowa przygoda Kaczych Opowieści. Choć może są jakieś szanse na kolejną pełnometrażową animację. W tym miesiącu na Disney+ pojawi się nowy film z Fineaszem i Ferbem. Jak myślicie, czy dobrym pomysłem było powstanie podobnej produkcji opartej na nowych Kaczych Opowieściach?
Źródło ilustracji: Disney / Filmoteka Narodowa

Komentarze

 1. Szkoda, że na Blu-ray Disney nie wydał (i pewnie nie wyda) tego filmu...

  OdpowiedzUsuń
 2. Na nowych kaczych opowieściach na pewno nie ma sensu robić filmu kinowego...

  Niestety ale fabuła "poszukiwaczy zaginionej lampy" jest dość przeciętna. Nie dziwię się, że film okazał się finansową klapą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polsat mógłby przy pierwszej emisji w 2007 roku zrobić lektora do filmu, a nie emitować go z dubbingiem, tak jak pierwszy dubbing Kaczych opowieści prawdopodobnie nie przetrwał do dzisiaj, a tak samo dubbing do filmu nie powinien być robiony w 1991 roku... Mogliby też puścić film wtedy z napisami...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar