20. rocznica śmierci Carla Barksa

Dokładnie 20 lat temu, 25 sierpnia 2000 roku, w Grants Pass w Oregonie w wieku 99 lat zmarł Carl Barks - człowiek, który tchnął życie w komiksowe uniwersum Kaczora Donalda. Twórca Sknerusa McKwacza, Gogusia, Diodaka, Granita Forsanta, Kwakerfellera, Magiki De Czar, Wolframika, Kizi, Mizi i Fizi, Jonesa, panny Stempel oraz wielu innych postaci jak i organizacji Młodych Skautów oraz miasta Kaczogród. 

W ciągu trzech dekad kariery Barks stworzył blisko prawie 700 komiksów liczących łącznie ok. 6 tysięcy stron, a jego wpływ na kacze uniwersum widać do dziś zarówno w fabułach jak i rysunkach współczesnych twórców. Zapisał się w pamięci widzów scenariuszami do klasycznych krótkometrażówek z Donaldem, a także licznymi obrazami olejnymi z kaczymi bohaterami, które stworzył na emeryturze. Jego twórczość stała się też podstawą obu wersji serialu animowanego Kacze Opowieści. Komiksy Barksa były też ważną inspiracją dla takich twórców jak George Lucas, Steven Spielberg, Osamu Tezuka, Jeff Smith czy Stan Sakai. 

Obecnie twórczość Barksa jest wydawana w Polsce w ramach ekskluzywnej serii Kaczogród. Carl Barks, która na razie liczy 8 tomów, a ostatecznie ma się składać z 30 wydań. W ramach cyklu polscy czytelnicy przypomną sobie zarówno komiksy wydawane w Kaczorze Donaldzie w latach 90. jak i nigdy niewydane po polsku przygodowe historie.  

Więcej tekstów dotyczących kariery Barksa znajdziecie w zakładce Lista artykułów.
Źródła ilustracji: Disney,

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela