KAI poleca komiksowe prezenty na święta

Święta zbliżają się wielkimi krokami, do pojawienia się pierwszej gwiazdki pozostały mniej niż dwa tygodnie. Jest to najwyższy czas by kupić prezenty dla bliskich. Może w tym roku dobrą propozycją byłoby sprezentowanie jakiegoś komiksu. Oferta na rynku jest jednak przeogromna. By ułatwić decyzję redakcja komiksydisneya.pl wybrała kilka niezwykle interesujących pozycji, które sprawdzą się na prezent nie tylko na święta.
Podobną listę, lecz zawierającą komiksy z 2018 roku, znajdziecie na łamach bloga.

Kolekcja Dona Rosy 1 - Syn Słońca
Jeżeli Kaczogród Carla Barksa bardziej powinien trafić do fanów humorystycznych historii, to kolekcja Dona Rosy jest raczej skierowana do czytelników lubiących przygodowe opowieści. Pierwszy tom serii zawiera ponad 150 stron komiksów z początku kariery Rosy. Są to jednak już niezwykle dobre historie. nie raz nawiązujące do dzieł Barksa, ale też często przedstawiające zupełnie nowe fabuły. W Synu Słońca czytelnicy znajdą zarówno opowieść o rywalizacji Sknerusa z Forsantem, jak i powrót miliardera do Dawson i Złotki. Dłuższe historie są jednak przełamywane gagowymi komiksami z udziałem Donalda. Każdy tom jest odrębną całością i zawiera także liczne komentarze autora oraz dodatkowe ilustracje.
Na razie jest dostępny jedynie pierwszy tom serii. Warto jednak przyjrzeć się też Kaczogrodowi Carla Barksa, ponieważ w piątym tomie, O kawałek sznurka, pojawiła się pierwsza historia z udziałem Forsanta. Komiks idealnie komponuje się z historią otwierającą Syna Słońca. A to tylko jedna z wielu doskonałych opowieści, która została wydrukowana w jednym z czterech wydanych w tym roku tomów.


Gigant Poleca 221 - Przygoda w dżungli
Do kiosków co roku trafia wiele Gigantów. Część z nich prezentuje dość średni poziom, ale zdarzają się też perełki. Najnowszy tom serii zawiera znakomity komiks W kręgu tajemnic opowiadający o kolejnym szatańskim planie Forsanta. Jest to 120-stronicowa epopeja zawierająca nie tylko mnóstwo przygód, ciekawie napisaną fabułę, zaskakujące zwroty akcji czy ciekawe relacje między postaciami, ale także sporo odwołań do komiksów Barksa i Rosy. Ciekawym elementem jest też wykorzystanie, stworzonego ponad 60 lat temu przez Scarpę, brata Sknerusa - Gedeona McKwacza . Ale to nie jedyna warta uwagi atrakcja najnowszego numeru, jest w nim też komiks o nawróceniu Czarnego Piotrusia czy o Superkwęku, który postanowił zaistnieć w mediach społecznościowych.
Innym ciekawym tegorocznym tomem jest wydane na początku roku Przekichane, zawierające mysią parodię Doktora House'a i pierwszy komiks w historii z Kwakunią. Wydanie jest nadal dostępne na Egmont.pl.


Smerfy 1 - Czarne Smerfy
Wbrew pozorom Czarne Smerfy nie są komiksem tylko dla miłośników niebieskich ludzików. Jest to po prostu kawał doskonałego klasycznego komiksu humorystycznego, który spodoba się zarówno najmłodszym czytelnikom jak i osobom lubiącym serie typu Asteriks czy Lucky Luke. Pierwszy album serii zawiera nie tylko doskonałą tytułową opowieść, która na wielu polach wygrywa z większością współczesnych opowieści o zombie, ale też dwie inne, nie gorsze historie - Latający Smerf i Łowca Smerfów. Niestety nowsze albumy Smerfów nie prezentują podobnego poziomu, po sukcesie serialu stały się wydawanym hurtowo komiksem dla dzieci. Czarne Smerfy pokazują, że niegdyś była to niesamowicie zabawna seria tworzona z pasją, która śmieszyła zarówno dzieci jak i dorosłych. Natomiast rysunki nie były może aż tak idealne jak w późniejszych albumach, lecz miały niepowtarzalny dodatkowy urok.
Obecnie w sprzedaży znajduje się kilkanaście tomów serii, głównie stworzonych po sukcesie serialu animowanego, jednak są dostępne też dwa inne klasyczne albumy Peyo - Z życia Smerfów, tom składający się z 1-stronicowych historii i Smerfolimpiada.


Kajko i Kokosz Nowe Przygody 3 - Królewska Konna
Królewska Konna jest świetnym pomysłem na prezent zarówno dla osób, które znają serię Janusza Christy z lektur w latach 70. czy 80., jak i dla zupełnie nowych czytelników. Komiks doskonale wprowadza klasyczną serię w XXI wiek, zachowując przy tym jej charakterystyczne elementy. Scenariusz Macieja Kura opowiadający o eskortowaniu księżniczki Salwy przez dzielnych wojów jest wypełniony zarówno gagami jak i akcją, znajdują się w nim także nawiązania do klasycznych albumów. Natomiast rysunki Sławomira Kiełbusa pokolorowane przez Piotra Bednarczyka choć różnią się od klasycznych, to prezentują swój własny styl, przypominający Christę, lecz wyglądający znacznie bardziej współcześnie. Razem daje to album, w którym czuć duch klasycznych albumów, ale przy tym jest czymś nowym, świeżym, znacznie bardziej przystępnym dla nowego grona czytelników.
W sprzedaży są też dostępne dwa wcześniejsze albumy Nowych przygód Kajko i Kokosza, które jednak zawierają krótkie komiksy, a nie pełnometrażową przygodę.


Kraina Ruin - Oko za oko
Akcja komiksu Dereka Laufmanna rozgrywa się w fantastycznej krainie pełnej różnorodnych stworzeń. Jego głównymi bohaterami są Pogo i Reks, którzy podróżują w celu znalezienia różnych cennych artefaktów. Podczas jednej z przygód znajdują mapę prowadzącą do największego skarbu świata. Tak się zaczyna doskonała opowieść fantasy, która zachwyca swoją fabułą, skierowaną nie tylko do najmłodszych, ale też niezwykle dopracowanymi rysunkami pokazującymi przeogromny świat Krainy Ruin. Młodszym czytelnikom szczególnie powinna spodobać się doskonała oprawa graficzna komiksu, która łączy w sobie kreskówkowe rysunki z doskonale zaprojektowanymi postaciami, natomiast starsi znajdą w nim pomieszanie różnych motywów znanych z historii fantasy.
Historia szczególnie powinna trafić do czytelników w okolicach 10-12 lat, ale zadowoli też wszystkich spragnionych ciekawych fantastycznych opowieści, którym nie przeszkadzają antropomorficzne zwierzęta w głównych rolach. Dodatkową zaletą komiksu jest fakt, że jest zamkniętą opowieścią.


Przygody Superhero Girl 
Na rynku jest dostępnych wiele komiksów superbohaterskich, ale większość z nich to niestety odtwórcze historie, powtarzające w kółko te same motywy. Przygody Superhero Girl to zupełnie co innego, ponieważ jest to komiks oryginalnie wydawany jako paski internetowe, opowiadający o młodej superbohaterce, której nie do końca wszystko wychodzi, a także musi mierzyć się z problemami codziennego życia. Autorce udało się stworzyć historię będącą niezwykle dobre połączenie parodii gatunku superhero z obyczajowym komiksem. Ze względu na swój paskowy charakter, praktycznie każda plansza dostarcza doskonałej rozrywki, a cały komiks w sumie tworzy niezwykle dobrą opowieść.
Album powinien spodobać się zarówno fanom komiksów superbohaterskich, którzy mają choć ciut dystansu do nich, ale także młodym czytelniczkom chcącym przeczytać o komediodramatycznych przygodach głównej bohaterki. Komiks jest zamkniętą całością.


Przygody wielkiego wezyra Iznoguda 1
Prawdopodobnie każdy czytelnik bloga czytał lub przynajmniej zna jedną z serii napisanych przez René Goscinny'ego. Iznogud jest jednak komiksem zupełnie odmiennym od Asteriksa czy Lucky Luke'a. Pod opowieścią o wezyrze chcącym zostać kalifem w miejscu kalifa, kryje się seria wypchana gigantyczną ilością absurdalnych gagów. Choć komiks w kółko powtarza jeden i ten sam motyw, to dzięki niezwykle zabawnym, często szalonym, scenariuszom, każda historia dostarcza sporej dawki śmiechu. Seria jest prawdziwą jazdą bez trzymanki, w której może się zdarzyć praktycznie wszystko. Z tego powodu prawdopodobnie najbardziej spodoba się fanom 12 prac Asteriksa, ponieważ operuje w wielu momentach na podobnym humorze, często jest łamana czwarta ściana, a nawiązania do współczesności z niektórych historyjek aż się wylewają. Dodatkowym atutem są równie szalone rysunki Tabary'ego.
Obecnie w sprzedaży jest dostępny jeden tom zawierający 4 pierwsze albumy serii, w przyszłym roku Egmont zamierza wydać kolejne tego typu wydanie.


Usagi Yojimbo Saga 1
Miłośnicy japońskich klimatów prawdopodobnie znają już Usagiego Yojimbo, serię Stana Sakai o króliku-roninie podróżującym po średniowiecznej Japonii. Komiks jednak powinien trafić do znacznie szerszego grona odbiorców, ponieważ jest uniwersalną opowieścią obyczajowo-przygodową, która zachwyca nie tylko doskonale oddanym klimatem dawnej Japonii i tamtejszych zwyczajów, ale też posiada świetną wielowątkową fabułę zachwycającą swym rozmachem i skomplikowaniem. Największą zaletą serii jest jednak chyba sposób prowadzenia akcji, autor tworzy coś w stylu gawędy, raz opowiada o Usagim, raz o innym bohaterze, wpląta w to różne mitologiczne elementy, a następnie poszczególne wątki powoli się łączą i czytelnik odkrywa większy sens. Komiks posiada też doskonałą oprawę graficzną, która łączy ze sobą najlepsze elementy amerykańskich komiksów antropomorficznych z japońskim stylem mangowym.
Jest to jednak seria przeznaczona raczej do czytelników powyżej 12 roku życia, choć pomijając parę scen z pierwszego tomu, większość przemocy jest przedstawiona w sposób niezwykle kreskówkowy. Obecnie w sprzedaży są dostępne 4 tomy Sagi, zbiorczego wydania tomów oryginalnie wydanych przez Dark Horse. Choć pierwsze tomy serii zostaną wznowione dopiero w przyszłym roku, to spokojnie można zacząć lekturę Usagiego od pierwszej Usagi Yojimbo Sagi.
 
Współpraca: Krzysztof Leszczewski i Bartłomiej Stanula
Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont, Scream, KBOOM 

Komentarze

  1. Co do kolekcji Barksa, czy Egmont będzie systematycznie dodrukowywał poprzednie tomy (od 1.) tak aby były dostępne aż do końca wydawania serii? Widzę, że nie ma już raczej pierwszych dwóch tomów i zastanawiam się czy szukać "gdzieś" czy poczekać spokojnie?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru