KAI poleca komiksowe prezenty na święta

Do świąt Bożego Narodzenia został zaledwie tydzień i parę dni, ale jeszcze wystarczająco dużo czasu by zamówić na prezent komiks, szczególnie że niektóre księgarnie wysyłają zamówienia w dniu jego złożenia. Oto lista paru komiksów, które szczególnie polecam, a według mnie doskonale sprawdzą się jako prezent, nie tylko w święta, ale na każdą okazję.
Podobną listę, lecz zawierającą komiksy z 2017 roku, stworzyłem rok temu.

Kaczogród Carla Barksa 1 - Powrót do Klondike
Fanom opowieści pełnych przygody i humoru, którzy znają kaczogrodzkich bohaterów z dawnych lektur lub serialu, szczególnie polecam Kaczogród Carla Barksa. Jest to ekskluzywne wydanie zawierające komiksy twórcy Sknerusa, Gogusia, Diodaka, Magiki czy całego Kaczogrodu. Pełne niezwykłych historii, wartko napisanych i doskonale narysowanych. Choć historyjki stworzone przez Barksa mają już ponad 60 lat na karku, to są na tyle uniwersalne i ponadczasowe, że bawią kolejne pokolenia czytelników, a także inspirują kolejnych twórców. Nic dziwnego, że Will Eisner nazwał Carla Barksa "Andersenem komiksów".
Obecnie w sprzedaży znajdują się dwa pierwsze tomy kolekcji Barksa, z których szczególnie polecam pierwszy, Powrót do Klondike, zawierający m.in. tytułową historyjkę o niespełnionej miłości Sknerusa do Złotki. Każdy tom jest samodzielną całością i zawiera ponad 200 stron komiksów wśród których pojawiają się zarówno długie przygodowe historie jak i krótkie gagi.


Gigant Poleca 215 - Doktor Kwakenstein
Do kiosków i księgarń co roku trafia co najmniej kilka Gigantów. Nie każdy z nich jest tak wyjątkowy jak najnowszy tom Giganta Poleca - Doktor Kwakenstein, który zawiera narysowaną i napisaną z ogromnym rozmachem parodię klasycznej powieści Mary Shelley o potworze Frankensteina. Historia na tle innych komiksów wydawanych w Gigantach wyróżnia się nie tylko specyficznym scenariuszem, lecz pełnymi szczegółów rysunkami i klimatycznym kolorowaniem. Taki prezent na pewno się podoba fanom horrorów zawierających sporą dawkę humoru.
W tym roku do sprzedaży trafił także MegaGiga - Dynastia zawierający całość 350-stronicowej serii Z dziejów Kaczego Rodu, włoskiego spojrzenia na historię Kaczej Rodziny. Obecnie dostępny jest tylko w taniej książce.


Gwiezdny zamek 1 - 1869: Podbój kosmosu
Jestem ogromnym fanem dzieł Juliusza Verne'a i przez wiele lat nie potrafiłem znaleźć komiksu, który potrafiłby oddać klimat powieści czarodzieja z Nantes. Po wielu latach w końcu taki komiks znalazłem i jest to Gwiezdny zamek Alexa Alice'a. Opowieść o Serafinie, młodym chłopcu, który próbuje odnaleźć swoją matką, która zaginęła szukając eteru. Komiks nie tylko w warstwie fabularnej nawiązuje do klasyków z końca XIX wieku, ale także rysunki wyglądają jakby były wyrwane z tamtego okresu, co szczególnie robi wrażenie przy wielkich ilustracjach przedstawiających pojazdy. Czytając komiks, czuje się tak jakby samemu było się w okresie pozytywizmu, kiedy niezbadane były niektóre dziedziny nauki, a wielcy pisarze snuli opowieści o podróżach międzyplanetarnych.
Obecnie w sprzedaży znajdują się 3 tomy serii, dwa pierwsze tworzą spójną opowieść.

Lou 1 - Codziennik
Lou to zwyczajna dziewczynka, która mieszka z matką oraz zmaga się z różnymi zwyczajnymi problemami. Jednak im dalej w głąb, tym historia wykreowana przez Juliena Neela staje się coraz to ciekawsza i momentami poważniejsza. Twórca tworzy postaci z krwi i kości, z którymi problemami czytelnik może się utożsamiać. Choć komiks jest pełen humoru (w tym też nawiązań do wielu dział popkulturowych), to w wielu momentach potrafi czytelnika wzruszyć.
Szczególnie polecam go nastolatkom, lecz jeżeli przebrnie się przez pierwsze kilkadziesiąt stron, to Lou pokocha każdy czytelnik. Obecnie w sprzedaży znajduje się jeden tom zawierający trzy oryginalne albumy.

Sprycjan i Fantazjusz 42 - W Moskwie
Jeżeli przeczytaliście już wszystkie najsłynniejsze frankofońskie serie humorystyczne, to wasza droga powinna skierować się w stronę Sprycjana i Fantazjusza. W tym roku na rynek trafił 42. album serii pt. W Moskwie, lecz tak jak to bywa z innymi tego typu komiksami, historię można czytać nie znając innych albumów serii. Czym jest Sprycjan? Według mnie Tintinem, lecz skierowanym do ciut starszego czytelnika i zawierającego sporo elementów satyry. Moskiewska opowieść jest swego rodzaju podróżą do schyłkowego okresu ZSRR, pełnego parodii komunizmu czy tajnych służb, a także zawierająca wiele ciekawych przygód duetu reporterów.
Obecnie w sprzedaży znajdują się dwa tomy serii, oprócz W Moskwie jest dostępna Australijska przygoda.

Hilda 5 - Hilda i Kamienny Las
Hilda i Kamienny Las to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Hildy, a szczególnie dla tych, którzy dzielną dziewczynkę znają tylko z serialu. W przeciwieństwie do wcześniejszych albumów, Kamienny Las nie został zekranizowany w 1. sezonie produkcji Netflixa, więc może być doskonałym umileniem czasu w oczekiwaniu na kolejny sezon serialu. Nowa opowieść o Hildzie zawiera wszystkie elementy za co czytelnicy kochają serię, niezwykłe przygody, przepiękne krajobrazy, magiczne stwory oraz ciekawą fabułę, która nie raz zawiera cenne morały. Bardzo mi się podoba, że z każdym kolejnym albumem, historyjki z Hildą stają się coraz dłuższe, a przy tym bardziej skomplikowane.
Poza Kamiennym Lasem, obecnie też jest dostępny dodruk drugiego tomu Hilda i Nocny Olbrzym.

Rufus 1 - Wilk w owczej skórze
Są dobre komiksy, ale są też dobre i niezwykle mądre komiksy. Takim komiksem jest Rufus Sztybora i Agnieszki Świętek, który opowiada o wilku zaadaptowanym przez owce. Jest to niezwykła opowieść, którą doskonale się czyta, a przy tym w niezwykle prosty i zrozumiały sposób opowiada o tolerancji, akceptacji inności, wykluczeniu czy szukaniu własnej drogi w życiu. Autorom udało się stworzyć niezwykle istotny i mądry komiks, ale przy tym niezwykle lekki, który powinien spodobać się każdemu dziecku (i nie tylko).
W ostatnim czasie Agnieszka Świątek stworzyła też inny komiks, czarno-białe Obiecanki opowiadające o radzeniu sobie z utratą ojca.

Miecz Ardeńczyka
Miłośnikom fantasy, którzy nie mają problemu z tym, że bohaterami są zwierzęta, a nie ludzie, polecam Miecz Ardeńczyka. Wbrew pozorom, dzieło Etienne Willema nie przypomina disnejowskiego Robin Hooda, lecz jest znacznie poważniejsze od filmu Disneya i bardziej przypomina doroślejsze utwory fantasy. Historia opowiada o młodym króliku, którego rodzinna wioska została zaatakowana przez Kozieła z Przeklętego Lasu. Na kolejnych kartach czytelnik może śledzić wyjątkowe przygody różnorodnych bohaterów, których skomplikowane nie powstydziłaby się żadna powieść fantasy, a w niektórych momentach fabuła potrafi zaskoczyć.
Wydanie zbiorcze zawiera 4 albumy cyklu, które składają się na całość opowieści. W tym roku Egmont wydał także pierwszy album innego komiksu Willema, Podniebnego Harry'ego.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont, Centrala, Taurus

Komentarze

 1. Kiedy kolejna strona na Komiksy Disneya? Czekam już 3 dni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będzie jakaś nowa strona o komiksach Disneya?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie każdy może stworzyć stronę o komiksach disneya. Może się jakaś nowa pojawi.

   Usuń
 3. Czyli nie zamykasz bloga i będzie więcej stron?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd przypuszczenie, że blog miałby zostać zamknięty ? O niczym takim nie słyszałem. W niektórych okresach jest więcej newsów i artykułów a w niektórych mniej. Czasem też bywają kilkudniowe przerwy bez żadnej nowej treści i to normalne. Nowych stron w sensie nowych podstron w menu ? Ta strona to formalnie blog a nie strona więc w zasadzie wszystko jest na stronie głównej a większość podstron w menu tylko grupuję treści na podstawie tagów.

   Usuń
 4. Czyli nie zamykasz bloga i będzie więcej artykułów?

  OdpowiedzUsuń
 5. Przez pomyłkę napisałem dwa razy

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela