Kolekcja Dona Rosy - najważniejsze informacje

Do sprzedaży właśnie trafił pierwszy tom kolekcji Rosy - Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Syn Słońca - zawierający 200 stron doskonałych komiksów z Donaldem i Sknerusem. Jednak jakie historie pojawią się w kolejnych tomach? Postaramy się na to i na wiele innych pytań odpowiedzieć w tekście pokrótce przybliżającym kolekcję. Ciężko jednak objaśnić każde zagadnienie, więc jeżeli nadal macie jakieś pytania, to możecie je zadawać, czy to w komentarzach, czy to wysyłając maila.

Kim jest Don Rosa?
Don Rosa to amerykański twórca komiksów Disneya, który pisał i rysował historie z kaczkami od 1986 do 2006 roku, przez większość kariery tworzył je dla duńskiego Egmontu. Jest wielkim fanem Carla Barksa, do którego komiksów wielokrotnie nawiązywał w swoich historyjkach. W latach 1992-1994 stworzył Życie i czasy Sknerusa McKwacza, 12-częściową epopeję opowiadającą genezę postaci kaczego miliardera, za którą dostał nagrodę Eisnera. Poza tym stworzył wiele innych historii, które spodobały się fanom na całym świecie. Został szczególnie doceniony za swój styl rysowania, ponieważ każdy kadr każdego komiksu zapełniał wieloma szczegółami i czasem smaczkami dla fanów. Często przygotowując komiks prowadził zaawansowane badania historyczne, by każdy szczegół historii był zgodny z faktami. W 2006 roku z powodu problemów z oczami zrezygnował z kariery rysownika, ale nadal podróżuje po całym świecie i spotyka się z czytelnikami kaczych historii.

Czym jest kolekcja Rosy?
Polska kolekcja komiksów Dona Rosy jest przedrukiem amerykańskigo wydania przygotowanego przez Fantagraphics składającego się z 10 ok. 200-stronicowych tomów zawierających wszystkie historie Rosy, a także liczne dodatki, czyli artykuły, ilustracje i komentarze. Oryginalnie kolekcja ukazywała się w A4, w twardej oprawie i na papierze offsetowym, lecz polska edycja została wydana w tym samym formacie co Kaczogród Carla Barksa, czyli w B5, w twardej oprawie i na papierze kredowym. Jednak ze względu na zastosowanie mniejszych marginesów, rozmiar plansz jest tylko delikatnie mniejszy. Cena pojedynczego tomu to 69,99 zł. Tłumaczem serii jest Jacek Drewnowski. Pierwszy tom, Syn Słońca, ukazał się w grudniu, a kolejne będą wydawane co ok. kwartał.
Edycja Fantagraphics jest tak naprawdę poprawioną wersją pierwszej kompletnej edycji dzieł Rosy jakim był skandynawski Hall of Fame. To w nim po raz pierwszy pojawiły się komentarze autora do praktycznie każdej historii, a także w nim po raz pierwszy zastosowano chronologiczny podział komiksów Rosy na 10 tomów. W edycji Fantagraphics zaktualizowano komentarze autora, a także dodano wszystkie ilustracje stworzone kiedykolwiek przez Rosę.

Jakie komiksy się pojawią i czy będzie ŻiCSM?
Kolekcja będzie zawierała ułożone zgodnie z kolejnością tworzenia wszystkie komiksy Dona Rosy. Co oznacza, że także pojawią się w niej historie z cyklu Życia i czasów Sknerusa McKwacza. Pierwszy tom zawiera najwcześniejsze historie stworzone przez Rosę dla Gladstone pod koniec lat 80., drugi jest miszmaszem komiksów wydanych oryginalnie przez Gladstone, Oberon i Disney Comics, natomiast w skład trzeciego wchodzą pierwsze historie Rosy dla Egmontu. Czwarty i piąty w 85% składają się z głównego cyklu Życia i czasy Skenrusa McKwacza, lecz zawierają też trzy inne opowieści. W tomach 6-10 są wszystkie późniejsze komiksy Rosy, w tym rozdziały dodatkowe sagi o życiu Sknerusa. 
Pełne informacje o całej kolekcji znajdziecie na Inducks, a na blogu wraz z zapowiadaniem kolejnych wydań będą pojawiać się dokładne informacje o składach poszczególnych tomów.

Gdzie pojawią się historie ze starych wydań?
Przed startem polskiej kolekcji Rosy w Polsce wydano aż 8 różnych albumów poświęconych komiksom Rosy. W latach 2000-2001, 2010 i 2017 opublikowano w ramach trzech edycji Życie i czasy Sknerusa McKwacza. Ich porównanie znajdziecie na blogu, a komiksy z nich pojawią się głównie w 4. i 5. tomie kolekcji, ale też częściowo w wielu innych. W 2001 roku pojawił się też tom z przygodowymi komiksami Sknerusa, które pochodzą głównie z późniejszej fazy kariery Rosy. W 2006 roku w małym formacie został wydrukowany Kaczogród Dona Rosy, który był polską wersję skandynawskiego Hall of Fame. Zawiera te same komiksy co pierwszy tom obecnej kolekcji, lecz został wydany w mniejszym formacie i bez części dodatków. W 2011 roku w ramach Komiksów z Kaczogrodu przedrukowano też 2. Hall of Fame Rosy, tym razem wycięto praktycznie wszystkie dodatki oraz jeden z komiksów. Rosa też chyba nigdy nie zapomni okładki tego tomu i znajdujących się na niej owiec.
Szczegółowe informacje o każdym z wydań znajdziecie w poniższej tabelce.

Czy będą nowe historie?
Komiksy Rosy ukazywały się nie tylko w ramach zbiorczych wydań, ale też w Kaczorze Donaldzie czy Mickey Mouse. W tym czasie z 85 historii Rosy 76 zostało wydanych po polsku. Co oznacza, że zaledwie 9 nie doczekało się polskiego wydania. Dlatego siłą rzeczy każdy tom kolekcji głównie będzie składał się z historii kiedyś wydanych po polsku. W 2., 6., 8., 9. i 10. tomie kolekcji pojawi się po jednym niewydanym wcześniej komiksie Rosy, na dodatek w siódmym tomie zostanie przedrukowany epilog do historii o Kalevali. Dla czytelników posiadających wszystkie wcześniejsze wydania sporą atrakcją będzie 7. wydanie, w którym aż 3 historie będą premierowe. Pełne zestawienie znajdziecie poniżej.

Dlaczego są dziwne kolory i onomatopeje po angielsku?
Wszelkie decyzje odnośnie kolorów podejmował Don Rosa, który jest przyzwyczajony do amerykańskiego schematu kolorowania komiksów Disneya. Z tego powodu Bracia Be mają pomarańczowe ubrania, a monety w skarbcu są nie złote, lecz srebrne. Twórca także nalegał by wszystkie onomatopeje zostały w języku angielskim, to samo tyczy się wszelakich tabliczek w historiach rozgrywających się poza Kaczogrodem. 
W wydaniu przyjęto tez zasadę stosowaną w Kaczogrodzie Carla Barksa, że tytuły komiksów są zapisywane po polsku, a loga przedstawiające bohaterów (Donald Duck, Uncle Scrooge) zachowuje się z oryginału. Podobnie wygląda większość zagranicznych edycji komiksów Barksa i Rosy.

Czy Egmont wyda całą kolekcję?
Takie są plany. Oczywiście wiele zależy od sprzedaży, więc warto dać znać wydawnictwu, że warto wydawać kacze komiksy Disneya, kupując nie tylko pierwszy tom kolekcji Rosy, ale też komiksy Barksa czy Giganty i Kaczory Donaldy. Jeszcze nie tak dawno w ramach Klubu Świata Komiksu nie ukazywała się żadna seria z kaczymi komiksami, a w przyszłym roku pojawi się co najmniej 8 komiksów - 4 tomy kolekcji Barksa i 4 tomy kolekcji Rosy. Informacje o wszystkich wydaniach znajdziecie na łamach bloga.

źródła ilustracji: materiały własne, materiały prasowe - Fantagraphics, parigibooks.com, Wikipedia

Komentarze

 1. Tak z innej beczki - są wyniki sprzedaży numeru wrześniowego KD na ZKDP no i za ciekawie nie jest - ledwie 12 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Auta - 11, Kraina - 13, Tomek - 10. No słabo jest, ale stabilnie. Będziemy pisać.

   Usuń
  2. W drugim tomie oprócz "Back in Time for a Dime" premierą będzie także istniejący wyłącznie w postaci szkiców "Starstruck Duck".

   Usuń
  3. Osobiście nie klasyfikuje tego jako komiks Rosy, ponieważ nie został on ukończony. Ale tak, będzie.

   Usuń
 2. Trochę szkoda, że dwa pierwsze tomy to praktycznie reprinty wydań które były już wcześniej (Tom 1 jako Kaczogród w 2005 roku, Tom 2 jako kaczogród t. III w 2011 roku. Oby to jakoś nie popsuło sprzedaży, bo szkoda by było, żeby nie wydali tej kolekcji w całości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiepsko też wygląda Tom 4 i 5 czyli w większości ŻiCSM w kawałkach. Może nie każdy zna czy pamięta wydania Kaczogrodu z 2005 czy 2011 roku ale ŻiCSM kojarzy raczej każdy, i jak ktoś zauważyże to kolejny raz to samo, to może być kłopot. Wiem, że jakoś lepiej się tego nie dało ugryść, bo to jednak chronologia według czasu narysowania. Ale niestety mam obawy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Będzie finałowy odcinek 1 sezonu Kaczych Opowieści na Puls 2!
  24 grudnia godz. 10:15
  Oraz 1 odcinek 1 sezonu KO!
  29 grudnia godz. 11:45
  oraz powtórka:
  1 stycznia godz. 14:00

  OdpowiedzUsuń
 5. 100 lat czekałam na wydanie A little something special I w końcu (oby!) Się doczekam!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Tom siódmy od Fanta nie ma na grzbiecie FB? Wydaje mi się, że mój ma

  OdpowiedzUsuń
 7. W zestawieniu Kolekcja Fantagraphics - polskie wydania trzeba by było też ująć wydanie specjalne KD "Dzielni rycerze", chyba z okolic 2006 r. Były w nim dwa komiksy Rosy: "Korona krzyżowców" i "List z domu" (9 i 10 tom Fantagraphics).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w tomie "Skarby" był komiks "Siedem dni w Tybecie". Było też w tamtych latach wydanie specjalne KD z komiksem "Pierwszy wynalazek" -> http://www.donrosa.cba.pl/komiks.php?id=22

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela