Tymczasem w Rosji... zalew komiksów Disneya

Zaledwie 1,5 roku temu rosyjskie wydawnictwo ACT zaczęło wydawać komiksy Disneya (w tym kolekcje Rosy i Barksa), a już do tej pory w sprzedaży pojawił się cały stosik publikacji i wygląda na to, że oferta tylko się rozszerza. O starcie kolekcji więcej pisałem w osobnym newsie. Dziś natomiast chciałbym pokrótce przybliżyć ofertę wydawnictwa. Przy okazji przypominam, że wcześniej, w latach 2011-2016, w Rosji nie ukazywały się żadne komiksy Disneya.
Dwoma najważniejszymi seriami wydawanymi przez ACT są kolekcje Rosy i Barksa. Do tej pory wydano 5 tomów z komiksami Barksa i 6 z Rosy. Tomy są oparte na wydawanych przez Fantagraphics kolekcjach (Barks, Rosa), przy czym w przypadku kolekcji Barksa, czasami tomy różnią się okładkami, a także wychodzą w innej kolejności niż w USA. Obie serie wychodzą w formacie zbliżonym do B5 i w twardej oprawie.
Nie są to jednakże jedyne komiksy Disneya wydane ostatnio w Rosji. Oprócz tego ACT wydało kilka zbiorków zawierających przeciętne włoskie historyjki. Tomy te także ukazały się w luksusowym wydaniu niewspółmiernym do jakości komiksów, ale w mniejszym formacie. Trochę mnie dziwi, że wydawnictwo postawiło na te komiksy, a nie np. na serie typu Czarodzieje i ich dzieje. Do sprzedaży trafiły 4 tomy oparte na włoskiej serii Virtù e difetti a fumetti poświęconej najważniejszym postaciom z komiksów Disneya, natomiast ostatnio wydano także 2 tomy oparte na jednym z tomów serii Le più belle storie Disney. Rosjanie podzielili jeden tom na dwa i zmienili okładki. 
Na koniec zostawiłem dwie najbardziej intrygujące pozycje, które zaintrygowały mnie z różnych względów. Pierwszą z nich jest kolorowanka zawierająca różnorakie ilustracje i obrazki z komiksów Barksa. Co ciekawe nie jest sygnowana jego nazwiskiem, lecz logiem Kacze Opowieści. Sam taką publikację, gdyby wyszłaby w Polsce, kupiłbym (i to pewnie dwóch egzemplarzach), ponieważ ilustracje Barksa w czerni i bieli to nadal ilustracje Barksa.
Natomiast drugą pozycją jest rosyjskie tłumaczenie pierwszego trejda Mickey Mouse od IDW. Przedrukowywanie wydań zbiorczych DC, Marvela czy Image ma sens, ponieważ są to tomy zbierające zeszyty z premierowymi historiami. Natomiast w przypadku komiksów Disneya jest to nielogiczne, ponieważ praktycznie wszystkie serie wydawane przez IDW są mieszanką historyjek dostosowaną pod amerykańskiego odbiorcę. Dla przykładu: Donald Duck od IDW zawiera komiksy z Centralną Agencją Paranormalną, ale nie z początku cyklu, lecz ze środka, wydawnictwo pominęło historie wydane wcześniej w USA.

Mam jednak nadzieję, że jak najszybciej także i w Polsce doczekamy się porządnych wydań komiksów Barksa i Rosy, a za kilka lat to Rosjanie będą nam zazdrościli, a nie my im.

Komentarze

 1. I has both russion and some polish comics (I'm from minsk), and still there are a lot more disney comics in Poland and the choise is better)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yes, Egmont Polska publish many great volumes with Italian stories. Also "Kaczor Donald" had few good years, and in last year Egmont published two great books. However Russian ACT in one year realesed more long Barks stories than Egmont Polska in 25 years.

   Usuń
 2. Mimo że czekamy już bardzo długo to intuicja podpowiada mi że wreszcie się i my doczekamy :-) Kacze Opowieści, 3 Caballeros, dobra sprzedaż "Życia i czasów", zmiany w KD to wszystko może się przyczynić do tomu z komiksami Barksa. Może jeszcze usłyszymy o tym w tym roku? :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar