Komiksy Carla Barksa z Misiem Barneyem - zdjęcia zbiorczego tomu od IDW

Komiksy Carla Barksa z Sknerusem czy Donaldem zna praktycznie każdy, nie wiem jednak czy wiedzieliście, że przez pewien czas Barks tworzył także komiksy z postaciami niedisnejowskimi, z szczególnym uwzględnieniem Misia Barneya znanego z kreskówek MGM. Są to głównie historyjki z lat 40., ponieważ po wymyśleniu Sknerusa, Barks praktycznie do końca kariery rysował tylko historyjki z postaciami Disneya. Kilka  komiksów z Barneyem ukazało się też kiedyś w Polsce w Tomie i Jerrym wydawanym przez TM-Semic (przeczytacie m.in. o tym tutaj). Jest to jednak temat na zupełnie inny artykuł.
Tym razem nie chciałbym się skupiać na historii, czy na samych komiksach, lecz na wydanym prawie dekadę temu przez IDW The Carl Barks Big Book of Barney Bear. Jest to ponad 200-stronicowe tomiszcze wydrukowane w gigantycznym formacie (ok. A4), które zbiera zdecydowaną większość niedisnejowskich komiksów Barksa. Poza komiksami w tomie znajdują się szkice czy artykuły. W ramach ciekawostki muszę jeszcze dodać, że okładkę tomu stworzył Jeff Smith - wielki fan Barksa, a także autor serii Gnat.
Ostatnio tom wpadł mi w ręce i szczerze mówiąc - chyba nigdy nie spotkałem się z tak pięknie wydanym komiksem. Sporo kosztuje (35$ to jego cena okładkowa), ale przekłada się to na jakość wydania. Komiks jest nie tylko wydawany w twardej oprawie, ale też z licznymi zdobieniami i tłoczeniami, natomiast w środku został zastosowany bardzo gruby offsetowy papier.
Specjalnie dla was chciałbym zaprezentować galerię zdjęć przedstawiającą wydanie.
Komiks, który możecie zobaczyć na dwóch z trzech ostatnich zdjęć to pięknie wydany pierwszy album komiksu Mechaniczna ziemia. O komiksie więcej dowiecie się ze strony wydawnictwa Kurc, natomiast w najbliższym czasie recenzja albumu pojawi się na blogu.
The Carl Barks Big Book of Barney Bear kupicie m.in. na Book Depository.

Komentarze

 1. Jeśli dobrze pamiętam, komiks Boschiego i Scarpy "W poszukiwaniu straconej ciszy" (https://inducks.org/story.php?c=I+TL+2161-1) ma fabułę bardzo podobną do jednej z historyjek Barksa z Barneyem i Bennym, które wydano w Polsce w "Tomie i Jerrym". Czy wiesz może, jak się stało, że włoscy twórcy dokonali takiej "adaptacji"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że Jippes kilka komiksów z Barneyem przerobił na komiksy z Gęgulem. Jak było z tym komiksem Scarpy to nie powiem, bo nie czytałem tego komiksu Barksa o którym piszesz.

   Usuń
  2. W takim razie być może to taka sama sytuacja, jak z Jippesem. Komiks Barksa, o który mi chodzi, ukazał się pierwotnie w "Our Gang Comics" #23 (Wikipedia podaje, że później dodano mu tytuł "The Sounds of Silence").

   Usuń
  3. Tak teraz zerknąłem i na dwoje babka wróżyła - równie dobrze Boschi mógł się zainspirować komiksem Barksa, a równie dobrze mógł po prostu wpaść na podobny koncept.
   Choć ta scena z wyrzuceniem klucza i pszczoła - łudząco podobna. Reszta komiksu jednak sporo się różni (choć mysz też się w obu pojawia).

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru