Hachette wydaje kolekcję z komiksami Barksa

W Hiszpanii w lutym tego roku wystartowała kompletna kolekcja komiksów Carla Barksa - La Gran Dinastía del Pato Donald. Seria zbiera ponad kilka tysięcy stron komiksów stworzonych przez najsłynniejszego autora komiksów Disneya w historii, twórcę Sknerusa, Gogusia, Diodaka, Magiki czy Forsanta. Co ciekawe, jest to pierwsza kolekcja z kaczymi komiksami wydawana przez jakikolwiek oddział wydawnictwa Hachette, choć samo wydawnictwo znane jest z wydawania czasopism z komiksami Disneya we Francji.
Seria wydawana w Hiszpanii jest kopią włoskiej 48-tomowej kolekcji komiksów Carla Barksa. Każdy tom kolekcji liczy 196 stron. Na zawartość serii składają się komiksy narysowane przez twórcę postaci Sknerusa, a także te, które Barks tylko napisał, przy czym w przypadku komiksów z Młodymi Skautami, historyjki zawarto tylko w wersjach narysowanych przez Jippesa. Poza komiksami każdy tom zawiera wiele artykułów napisanych przez włoskich specjalistów od komiksów Disneya. Część z nich została przedrukowana w kolekcji wydawanej przez Fantagraphics. Co warte zaznaczenia, komiksy w hiszpańskiej kolekcji są pokolorowane zgodnie z włoskimi standardami, czyli np. Sknerus ma w nich niebieski płaszcz.
W przeciwieństwie do włoskiej edycji, hiszpańska kolekcja nie jest wydawana chronologicznie, przez co na razie zostały wydane tomy 12-15, 17, 22, 25 i 28. Grzbiety tomów kolekcji ułożą się w jedną panoramę, przy czym tomy są numerowane zgodnie z kolejnością zawartych w nich historii, a nie zgodnie z kolejnością wydawania. Pierwszy tom kolekcji kosztował 3,99 €, drugi 8,99 €, a trzeci i kolejne 12,99 €. Kolejne tomy serii ukazują się co dwa tygodnie. Więcej informacji o serii można znaleźć na stronie wydawnictwa.
Kolekcja jest wydawana nakładem wydawnictwa Salvat, czyli jednej z wielu firm należących do Hachette Group. Firma jest także właścicielem wydawnictwa Kolekcja Hachette znanego między innymi z wydawania kolekcji z komiksami Marvela. Czy to oznacza, że są szanse na wydanie kolekcji Barksa także i w Polsce? Trudno na razie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
źródło ilustracji: materiały prasowe - Slavat

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka