Jeff Smith i komiksy Barksa - fragment wywiadu

Wczoraj na stronie KZ, Magazynu Miłośników Komiksu został opublikowany wywiad z Jeffem Smithem, autorem recenzowanego na blogu Gnata. Wywiad został przeprowadzony przez Konrada Dębowskiego w czasie Komiksowej Warszawy.  
Cały tekst przeczytacie oczywiście na stronie kzet.pl, a my chcieliśmy zaprezentować jeden dość ciekawy fragment wywiadu.

KD: Zazwyczaj, gdy ludzie zaczynają, profesjonalni twórcy komiksów zalecają rozpoczęcie od krótszych, dwu-, cztero- czy ośmiostronicowych komiksów, a ty zacząłeś od olbrzymiego tomu epickiego fantasy. Czy Gnat od początku miał być taką historią, czy po prostu naturalnie rozrósł się do takich rozmiarów?
JS: Istotnie, chciałem zrobić monumentalną opowieść. Chciałem, żeby była ogromna, jak Władca pierścieni, Moby Dick, Iliada lub Odyseja. Miałem pewną ideę, gdy byłem młody. Czytałem wtedy komiksy Carla Barksa o przygodach Sknerusa McKwacza. To jedna z moich głównych inspiracji. Barks tu i ówdzie zostawiał drobne wskazówki co do tego, jak Sknerus dorobił się swojego bogactwa. Wiadomo, że pracował w Klondike [w trakcie gorączki złota]. Miałem taką koncepcję, że gdyby zebrać wszystkie opowieści o Sknerusie i przeczytać je ciurkiem, to w tle ułoży się wspaniała opowieść o całej historii tej postaci. Oczywiście tak nie było. Zdecydowałem, że chcę zrobić coś takiego. (...)

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar