Abril kończy z wydawaniem komiksów Disneya?!

Od wielu lat komiksy Disneya są głównie popularne w Europie, ale historyjki z Donaldem i Mikim  podbiły też największy kraj Ameryki Południowej - Brazylię. To właśnie wraz z pierwszym numerem O Pato Donald wystartowało jedno z obecnie największych brazylijskich wydawnictw - Abril, aktualnie będące wielką firmą wydającą wiele magazynów, a także posiadającą wiele popularnych stron internetowych. W ostatnim czasie wydawnictwo przesłało taką informację:
ABRIL I DISNEY INFORMUJĄ O ZMIANIE W ICH UMOWIE
Drodzy prenumeratorzy,
Jak zawsze, staramy się o transparentność w zakresie prenumerat czasopism i w tym wypadku nie jest inaczej.
Po strategicznym przeglądzie aktywów grupy Abril zdecydowano, że od czerwca 2018 komiksy Disneya nie będą już przez nas wydawane.
Ta informacja zaczęła krążyć w niektórych mediach w ostatnim tygodniu, ale chcieliśmy ją przekazać oficjalnie.(...)
W najbliższych tygodniach otrzymasz list ze wszystkimi szczegółami i wskazówkami. (...)
Ricardo Perez, Dyrektor ds. prenumerat

Choć w Brazylii zmieniały się rządy, nadchodziły kolejne kryzysy gospodarcze, nieraz też grasowała hiperinflacja, to nieprzerwanie od 68 lat Abril wydawał komiksy Disneya. Wydawało się, że największy kryzys brazylijskie komiksy Disneya mają za sobą, bo dzięki dobrym akcjom reklamowym w ciągu kilku ostatnich lat ich sprzedaż wzrosła o 150% . Natomiast zaledwie rok temu wydawnictwo zaczęło jednocześnie wydawać kolekcje Barksa, Rosy i Gottfredsona. Jednak w ostatnim czasie część tytułów zaczęło notować opóźnienia, a także zaczęły pojawiać się dziwne plotki, które zostały potwierdzone w tej wiadomości. Jest to według mnie naprawdę bardzo dziwna sytuacja, w której wydawnictwo wydające komiksy Disneya od dekad, niemające wielkich problemów finansowych, o likwidacji całej linii informuje w ostatnim możliwym momencie. A dodatkowo - jeszcze kilka miesięcy temu wyglądało, że wydawane przez Abril komiksy Disneya nieźle prosperują.
Co ciekawe, w ciągu kilku ostatnich lat wielu fanów współpracowało z wydawnictwem Abril, z czego wynika, że na Inducksie można już znaleźć indeksy lipcowych numerów czasopism. Jednak w obliczu obecnych informacji, trudno powiedzieć, czy te komiksy ujrzą światło dzienne. Chodzą także plotki, że Panini Comics (włoski wydawca komiksów Disneya) ma przejąć wydawanie komiksów Disneya w Brazylii. Byłaby to logiczna decyzja, szczególnie że brazylijskie czasopisma głównie opierały się na przedrukach włoskich komiksów. Mam nadzieję, że tak się stanie, a komiksy Disneya nadal będą ważnym elementem brazylijskiego rynku komiksowego.
Źródła ilustracji: Inducks Źródła informacji: https://www.planetagibi.com.br/ i http://featherysociety.proboards.com/thread/708/end-disney-comics-cease-publication

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru