84. rocznica premiery "Mądrej kurki"! Urodziny Kaczora Donalda!

Dokładnie 84 lata temu - 9 czerwca 1934 roku - swą premierę miała pierwsza krótkometrażówka z udziałem obecnie najsłynniejszego kaczora na świecie - Kaczora Donalda. Mowa tu oczywiście o The Wise Little Hen (Mądra kurka), filmie będącym częścią cyklu Silly Symphonies. Donald w nim nie był główną postacią, lecz pojawiającym się na chwilę kaczorem wymigującym się od roboty. Krótkometrażówka jest też znana powszechnie w Polsce, wielokrotnie była emitowana w telewizji, a także pojawiła się na DVD O czym szumią wierzby. Twórcą postaci Donalda był Walt Disney.
Oryginalnie w większości produkcji Donaldowi użyczało głosu dwóch aktorów - Clarence Nash (do 1985 roku) i Tony Anselmo (od 1985). Natomiast w Polsce od ćwierćwiecza Donalda dubbinguje Jarosław Boberek.
Wielką popularność Kaczor Donald zyskał pod koniec lat 30. oraz w latach 40. głównie dzięki twórczości Carla Barksa. Duckman najpierw był scenarzystą kilku rewelacyjnych krótkometrażówek z Donaldem, a potem zachwycił cały świat ten-pagerami z udziałem Donalda, którego przedstawił jako zwykłego everymana. Popularność Donalda rosła i rosła, a dziś w wielu krajach jest najpopularniejszą postacią z wytwórni Disneya. Tak samo jest w Polsce, o czym świadczy, że do tej pory ukazały się 993 numery pisma Kaczor Donald.
Obecnie kaczor występuje w serialu Kacze Opowieści, rok temu twórcy serialu w dniu urodzin Donalda udostępnili urodzinową krótkometrażówkę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka