Myszka Miki świętuje 94. urodziny!

Wszystko zaczęło się od myszy. 94 lata temu, 18 listopada 1928 roku, na ekranach amerykańskich kin pojawiła się krótkometrażówka z Myszką Miki - Parowiec Willie (Steamboat Willie). Nie był to pierwszy short z Mikim, ale pierwszy, który trafił do szerokiej publiczności i od razu stał się wielkim sukcesem. Z tego powodu to właśnie 18 listopada co roku obchodzone są urodziny bohatera, który stał się kamieniem węgielnym wszystkich kolejnych sukcesów Walta Disneya. 


W późniejszym czasie Miki wystąpił w wielu krótkometrażówkach, w filmie pełnometrażowym Fantazja, a także w niezliczonej ilości komiksów. To właśnie dookoła Mikiego wyrosło całe wielkie myszo-kacze uniwersum, które cały czas jest rozwijane przez wielu twórców na paru kontynentach. Kilka lat temu na blogu pojawiła się lista, w której zostały zaprezentowane najciekawsze komiksy o Mikim opublikowane w Polsce. Warto też przy okazji wspomnieć, że od poprzedniego roku Egmont wydaje wyjątkowe albumy z Mikim tworzone przez frankofońskich twórców.

W tym roku z okazji urodzin Mikiego przygotowano dwie premiery na Disney+ - dokument Miki: Historia Myszy, który przedstawia historię najsłynniejszego bohatera Disneya i jego wpływ na kulturę, a także nowy odcinek Cudownego świata Mikiego - Cudowna jesień Myszki Miki, czyli licząca ok. 20 minut animacja z udziałem Mikiego, Donalda i Goofiego. Na Disney+ jest też dostępnych wiele innych produkcji z Mikim, w tym Parowiec Willie, wszystkie z nich można znaleźć w poszczególnych kolekcjach.


Źródło ilustracji: Disney

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru