Kaczor Donald 2022-02 - dziś premiera - Ferioli i pierwszy ten-pager Barksa

Choć obecnie Kaczor Donald wychodzi jedynie raz na dwa miesiące, to nie brakuje naprawdę interesujących wydań. Jednym z nich jest drugi w tym roku, a 1019. numer ogólnie, w którym znajduje się jeden z najważniejszych z historycznego punktu widzenia komiksów Disneya. Wydanie jest przedrukiem trzynastego zeszłorocznego wydania skandynawskich tygodników. Poza kioskami jest dostępny także:
- na Egmont.pl
- na Empik.com

Kaczor Donald zasłynął w latach 90. ten-pagerami Carla Barksa, zabawnymi komiksami o Donaldzie, które rozpoczynały prawie każdy numer, ale nigdy po polsku nie wydano pierwszego tego typu komiksu. Dopiero teraz pojawił się The Victory Garden, historia pochodząca z kwietnia 1943 roku, pierwszy komiks Disneya w całości napisany i narysowany przez Barksa (choć sam scenariusz powstał na podstawie pomysłu nieznanego autora). Z dzisiejszego punktu widzenia komiks o Donaldzie i jego siostrzeńcach walczącymi z krukami może być uznany za mocno infantylny, ale tak właśnie rozpoczęła się kariera Barksa na łamach Walt Disney's Comics and Stories

Warto jednak podkreślić, żeby nikt nie poczuł się oszukany, że Kaczki i kruki pojawią się 27 kwietnia w tomie kolekcji Barksa, który będzie zawierał więcej historyjek z początku lat 40., w tym także pierwszy komiks Disneya częściowo narysowany przez Barksa. Jednakże jeżeli ktoś chce posiadać pierwszą polską publikację historii, to w annałach zapisze się to wydanie KD.

Warto podkreślić, że poza legendarną historią Barksa w numerze się też porcja świeżych opowieści z kaczkami, w tym historia o Młodych Skautach narysowana przez Feroliego, świetnego katalońskiego twórcę, a także komiks Åstrup i Rodriquesa, w którym Młodzi Skauci muszą rywalizować z Sikorkami. Poza tym parę historii stworzonych przez holenderskich twórców.

 

Na kolejny numer Kaczora Donalda będziemy musieli poczekać aż do 20 maja. Jednak w międzyczasie pojawi się wiele innych ciekawych komiksów z kaczkami, w tym już 31 marca nowy tom Giganta Poleca Extra wypełniony fantastycznymi historiami.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont

Komentarze

 1. Kaczor Donald 2022-02

  Młodzi botanicy - ,,okładkowa" historyjka z naprawdę ładnymi rysunkami (w końcu to Ferioli). Całkiem dobry aczkolwiek scenariusz mógł być ciut lepszy moim zdaniem a sam komiks minimalnie krótszy. Ogólnie : 6,5/10

  Najkrótsza droga : fabuła mam wrażenie trochę naciągana nawet jak na standardy komiksów disnejowskich aczkolwiek lubię czasem przeczytać taki komiks.
  Ogólnie takie 6/10

  [/b]Łatwa robota: na plus iż komiks jest krótki i rysunki są w miarę okay aczkolwiek mam wrażenie iż podobną fabułę widziałem już tysiąc razy i generalnie nic specjalnego.
  Ocena: [b] 5/10

  Serdeczne pozdrowienia : jednostronicówka z Goofim. Końcowy żart moim zdanie, średnio śmieszny. Ocena : 4/10

  Budujemy tratwę : ładne rysunki Rodriquesa. Generalnie całkiem przyjemny komiks, nawet jeśli trochę przewidywalny ale miło się czytało. Nieczęsto w komiksach występuje Kizia,Mizia i Fizia więc to też na plus.
  Ocena: 6/10

  Na pierwszych stronach gazet : całkiem w porządku, krótko komiks z Braćmi Be. Ocena: 6/10

  Kruk i kaczki : komiks-legenda, ważny komiks w historii komiksów gdyż jest to pierwszy tenpager Carla Barksa. Historyjka po raz pierwszy opublikowana w 31 numerze WDCS w maju 1943r, czyli dobrze licząc prawie 80 lat temu. Niestety w związku z tym historyjka trąci trochę myszką i nie będę udawał iż historyjka trochę się już zestarzała (co jest odczuwalne moim zdaniem u większości wczesnych historii Barksa ; różnice są widoczne także w warstwie graficznej). Niemniej to nadal dobry komiks.
  Jest to pierwsza publikacja tego komiksu w Polsce aczkolwiek jeszcze w tym roku ten tenpager wyjdzie w zbiorczej kolekcji Carla Barksa (w Kaczogrodach).
  Ocena : 7/10

  Na dywanie : jednostronicówka z psem Maluchem. Moim zdaniem lepsza od tej z Goofim. Ocena: 6/10

  Resumując moim zdaniem numer trudno nazwać bardzo dobrym ale także nie jest to numer zły. W zasadzie (nie licząc może jednostronicówki z Goofim oraz komiksu ,,Łatwa robota" z Diodakiem) każdy komiks w numerze jest co najmniej dobry ; brak natomiast moim zdaniem naprawdę bardzo dobrych czy świetnych historyjek.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka