Kaczor Donald 2022-02 - zapowiedź - Ferioli i pierwszy ten-pager Barksa

Już 22 marca pojawi się nowy numer Kaczora Donalda, 2. w tym roku i 1019. ogółem, w którym prawdopodobnie znajdzie się jeden z najważniejszych z historycznego punktu widzenia komiksów Disneya. Wydanie można już kupić w przedsprzedaży na Egmont.pl.
Na podstawie grafiki opublikowanej przez wydawnictwo na profilu Komiksy GIGANT możemy wywnioskować, że wydanie będzie przedrukiem trzynastego zeszłorocznego wydania skandynawskich tygodników

Polscy fani doskonale znają i kochają ten-pagery Barksa - od 1994 roku do połowy 1999 prawie każdy numer Kaczora Donalda otwierał 10-stronicowy komiks o Donaldzie stworzony przez Carla Barksa. Oryginalnie te zabawne historie o pechowym kaczorze przez blisko ćwierć wieku powstawały dla magazynu Walt Disney's Comics and Stories, który w czasach świetności był najpopularniejszym komiksowym pismem w USA. Zdecydowana większość z nich została wydana w Polsce, ale nie wszystkie. Wśród braków był The Victory Garden, czyli wydany oryginalnie w kwietniu 1943 pierwszy tego typu komiks. Jest to też pierwszy komiks Disneya, który Barks sam napisał i narysował (choć scenariusz powstał na bazie tekstu innego autora).

Warto jednak podkreślić, że choć prawdopodobnie ten przełomowy komiks dla kariery Barksa, a przez to też dla historii kaczych komiksów, pojawi się premierowo po polsku w zbliżającym się Kaczorze Donaldzie, to nie tak długo będzie trzeba czekać na jego wznowienie.  Już 27 kwietnia historia znajdzie się w tomie kolekcji Barksa, który będzie zawierał więcej historyjek z początku lat 40., w tym także pierwszy komiks Disneya częściowo narysowany przez Barksa. Nie zmienia to faktu, że w annałach historii Kaczor Donald zapisze się jako pierwsze miejsce publikacji komiksu po polsku.

A w numerze poza legendarnym komiksem Carla Barksa pojawi się też porcja świeżych opowieści z kaczkami, w tym historia o Młodych Skautach narysowana przez Feroliego, świetnego katalońskiego twórcę, a także komiks Åstrup i Rodriquesa, w którym Młodzi Skauci muszą rywalizować z Sikorkami. Na deser - inny starszy komiks, ale zdecydowanie krótszy, 1-stronicowy gag Vicara.

Źródło ilustracji: Disney Publishing Worldwide

 

Komentarze

 1. Czekamy z niecierpliwością 😁😁😁

  OdpowiedzUsuń
 2. Według inducks od 3 lat bo ostatni premierowy komiks Barksa w KD w Polsce to było numer 2019/07 : https://inducks.org/story.php?c=W+DD+++60-05

  A biorąc pod uwagę tylko tenpagery to od 4 lat (https://inducks.org/story.php?c=W+US+++33-05) : Kaczor Donald 2018/07)

  OdpowiedzUsuń
 3. Typowy Egmont - wydać dwa takie same komiksy w dwóch różnych pismach w odstępie miesiąca. To dublowanie tego co już było, tak im weszło w krew i tak im się już nie chce, że robi się coraz gorzej.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka