Asteriks i Obeliks ruszą do kraju Sarmatów! [Komiksy dla wszystkich]

21 października we Francji, a 28 października w Polsce pojawi się nowy Asteriks - Asteriks i Gryf. Przez wiele miesięcy czytelnicy zastanawiali się, gdzie Galowie udadzą się w nowym albumie. W marcu tego roku podano tytuł i zaprezentowano tymczasową okładkę, wcześniej pojawił się też komiks promujący album. Wszelkie poszlaki sugerowały, że bohaterowie ruszą na wschód, ale chyba nikt nie spodziewał się gdzie ostatecznie będzie toczyć się akcja nowego albumu.

Dziś podczas oficjalnej prezentacji ogłoszono, że Asteriks i Gryf będzie rozgrywał się na terenach współczesnej wschodniej Ukrainy i zachodniej Rosji, wówczas zamieszkiwanych przez Sarmatów. W sercu przygód będzie Gryf, czyli mitologiczne stworzenie będące połączeniem orła i lwa, które stanowi ważny symbol dla spotkanych przez bohaterów Sarmatów. Opowieść będzie toczyła się dookoła pokazanego na okładce posążka Gryfa, używanego przez lokalnego szamana, który jest symbolem oporu Sarmatów przed Rzymianami i Juliuszem Cezarem chcącym podbić ich tereny.

Za nowy album Asteriksa odpowiadają ponownie Jean-Yves Ferri (scenariusz) i Didier Conrad (rysunki), którzy podkreślają, że po raz pierwszy przygoda Galów będzie aż w takim stopniu rozgrywała się pośród śniegów. Zresztą widać to już po udostępnionych przykładowych grafikach.  Asteriks i Gryf jest też albumem szczególnym z innego powodu, ponieważ jest to pierwszy komiks o Galach wydany po śmierci Alberta Uderzo w marcu 2020 roku. Nie zapominają o tym jego następcy: Albert pozwalając nam tworzyć nowe przygody zaufał nam, że szanujemy wartości postaci, które stworzył z René Goscinnym, Z wielkimi emocjami kontynuujemy pod jego nieobecność misję, którą nam powierzył. Mamy nadzieję, że nowy album zachwyci czytelników.

Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów - premiera nowego Asteriksa nie będzie wydarzeniem ograniczonym tylko do Francji, lecz komiks szybko pojawi się w wielu innych wersjach językowych. W kilkunastu europejskich językach komiks pojawi się pod koniec października, a już dziś zostały zaprezentowane lokalne wersje okładce. Komiks po polsku możecie zakupić w przedsprzedaży m.in. na Egmont.pl. Łącznie premierowy nakład nowego Asteriksa będzie wynosił pięć milionów egzemplarzy.


Źródło ilustracji: materiały prasowe

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Poleca Special 2024-02 "Letnie klimaty" - zapowiedź - słynny komiks Castiego!