Zapowiedzi disnejowskie na 2022: Miki podróżuje w czasie, kontynuacje Barksa, Witch i baśni

Na Centrum Komiksów Disneya relacjonowaliśmy na żywo zapowiedzi Egmontu na przyszły rok ogłoszone w ramach spotkania z Tomaszem Kołodziejczakiem na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier. Od ogłoszeń minęło już kilkadziesiąt godzin, więc warto je dogłębniej przeanalizować. O najgłośniejszym disnejowskim ogłoszeniu, czyli publikacji serii Czarodzieje i ich dzieje, teraz natomiast warto przyjrzeć się innym disnejowskim tytułom, ponieważ Egmont mimo zakończenia kolekcji Rosy nie zamierza zwalniać tempa.


W związku z tym, że w tym roku w listopadzie Egmont wydając Stawiłem sobie pomnik i inne historie z roku 1952 zakończy publikację komiksów Carla Barksa z początku lat 50., to na początku przyszłego roku w ramach serii Kaczogród. Carl Barks nastąpi powrót do końca lat 50. i pojawi się tom Skarb Pizarra i inne historie z lat 1958-1959 skupiający się głównie na krótszych historiach, ale zawierający też tytułowy komiks, który zainspirował twórców Poszukiwaczy zaginionej arki. Jednakże Tomasz Kołodziejczak zapewnił, że na pierwsze tomy kolekcji, z najwcześniejszymi historiami Barksa czytelnicy nie będą musieli długo czekać i pojawią się one w bliższej przyszłości. Więcej informacji można znaleźć w liście zbierającej informacje o całej kolekcji, która dostępna jest na blogu. W 2022 roku kolejne tomy serii nadal będą wydawane co kwartał, co oznacza, że cała kolejna prawdopodobnie zostanie wydana w ciągu 4 lat.

Będzie też kontynuowana seria z albumami z Mikim od Glénatu. Po trzech wydanych pod koniec tego roku albumach, w pierwszych miesiącach 2022 pojawi się Miki podróżuje w czasie, czyli komiks Dab'sa i Petrossiego opowiadający o temporalnych przygodach Mikiego, który nawiązuje do klasycznej francuskiej serii Mickey à travers les siècles. Jednakże 56-stronicowy album można czytać bez znajomości archiwalnych historii. Dab's to francuski twórca znany z serii Nino et Rébecca , natomiast Fabrizio Petrossi od lat tworzy także standardowe komiksy Disneya, jest znany chociażby z  Bitwy o Alamo z serii Pewnego razu w Ameryce i wielu komiksów z Kaczora Donalda. Egmont planuje kolejne albumy z serii, wśród nich będzie Mickey's Craziest Adventures Keramidasa i Trondheima, ale na razie wydawnictwo stawia bardziej na tomy z "malarskimi" rysunkami.

Cały czas będzie wydawane W.I.T.C.H., które obok kaczych kolekcji jest uznawane za jeden z największych sukcesów wydawniczych Egmontu. Widać, że wydawnictwo już planuje serie bardzo do przodu, ponieważ w ramach prezentacji pokazano okładkę szóstego tomu. Do tej pory wydano 3 albumy reedycji zbierającej serię w prawie 400-stronicowych tomach, natomiast czwarty został zapowiedziany na przełom roku. Oznacza to, że być może jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku pojawią się piąty i szósty tom zbierające całość trzeciego cyklu o przygodach czarodziejek, czyli Królestwo Arkhanta. Nie podano szczegółów dotyczących szybkości wydawania, ale można domyślać się, że będzie kontynuowana publikacja kolejnych tomów co kwartał.

Egmont nie zamierza też zwalniać z cyklem Klasyczne baśnie Disneya, czyli serii przedstawiającej komiksowe adaptacje filmów Disneya. Na prezentacji pojawiła się okładka Mulan, która została zaprezentowana  wcześniej w katalogu Egmontu. Wydanie ma trafić do sprzedaży na początku przyszłego roku i zawierać adaptację komiksowa animacji autorstwa Fostera, Ehrbara i Cortesa z 1998 roku, która wcześniej została wydana jako dodatek do Kaczora Donalda i w serii Disney Komiks.

Tomasz Kołodziejczak zastanawia się też nad kolejnymi cyklami z komiksami Disneya. Na razie wystartuje seria zbierająca serię Czarodzieje i ich dzieje, ale nie jest wykluczone w przyszłości pojawienie się kolekcji Romano Scarpy czy serii poświęconej cyklowi Paperinik New Adventures. W przypadku kolekcji Scarpy problemem jest długość, natomiast cykl o Superkwęku skierowany jest do ciut innego grona odbiorców, dlatego na razie postawiono na inny wybór.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont / Disney Publishing Worldwide

Komentarze

  1. Kolekcja Scrapy? W całości? No tego, odważny pomysł. Niezbyt to czuję, wiele jego Komiksów nie jest zbyt dobrych, więc jakiś dobry wybór na kilka tomów czemu nie, ale całości raczej nie widzę.

    Co do PKNA, dziwny wydaje mi się argument o "ciut innej grupie odbiorców" w końcu kolekcja Glenatu ma totalnie innych odbiorców niż inne kaczo-mysie komiksy a jest to u nas wydawane.

    Mam nadzieję, doczekać jednak wydania PKNA w Polsce.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela