Komiksowe premiery - październik 2021 - Gigant Extra, Kajko i Kokosz, Fisztaszki i Asteriks

W tym roku do końca nie było wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier, więc trudno zauważyć wśród październikowych premier komiksowych efektu festiwalu. Ciekawych tytułów jest sporo, ale część komiksów przygotowanych na festiwal pojawiło się już we wrześniu. Fani kaczych opowieści natomiast szczególnie wypatrują jednego tomu, który niczym Filip z konopi pojawił się w zapowiedziach.

KOMIKSY DISNEYA W POLSCE 

 • 19 października - Gigant Poleca Extra 3 Agenci i detektywi II. Opowieści niesamowite - 19,99 zł -  SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Drugi tom Agentów i detektywów, kryminalnej serii Giganta, zawiera wiele interesujących historii, w tym dwa komiksy z cyklu I racconti di Edgar Allan Paperoe, opowieść o myszogrodzkich policjantach autorstwa Faraciego i Cavazzano L'ispettore Manetta in: 2 piedipiatti in fuga, a także klasyczny komiks Carpiego o londyńskiej przygodzie Mikiego Topolino, Minni e il tesoro della corona. Nie brakuje też wielu innych historii o tematyce kryminalnej i detektywistycznej, choćby pochodzących z cyklu o Kaczej Agencji Wywiadowczych Asów. Łącznie tom zawiera ponad 300 stron komiksów i jest wydany w formacie A5. Więcej informacji o wydaniu znajdziecie w osobnym tekście. Tom dostępny w przedsprzedaży na Egmont.pl.

KOMIKSY DISNEYA W USA

 • 28 września - Wizards of Mickey 5 - 16,00$ - POLECAMY!
  Yen Press przez dłuższy czas miał spore opóźnienia, ale teraz ruszyli z kopyta i okamgnieniu wydali piąty tom serii Czarodzieje i ich dzieje, tak że nawet redakcja Kaczej Agencji Informacyjnej nie zauważyła jego premiery. Amerykanie dotarli już do historii tworzonych przez duet Matteo Venerus i Roberto Marini. 272-stronicowe wydanie zawiera kolejne komiksy o czarodziejach, w tym Mondimontagne i Aurora.

KOMIKSY DLA WSZYSTKICH 

 • 27 września - Detektyw Miś Zbyś na tropie 7: Czemu pani się uparła, żeby spotkać dinozaura? - 34,90 zł
  Seria o misiu detektywie od lat zbiera doskonałe recenzje. Teraz do sprzedaży trafiła całkowicie nowa opowieść duetu Jasiński/Nowacki, w której bohaterowie muszą zająć się małym dinozaurem, który trafił do ich biura w bardzo tajemniczych okolicznościach.
 • 6 października - Mika i wyjec - 29,90 zł
  Komiks dla najmłodszych czytelników współtworzony przez Berenikę Kołomycką, autorkę serii Malutki Lisek i Wielki Dzik, oraz Agatę Loth-Ignaciuk opowiada o małej dziewczynce, która musi skonstrontować się z różnymi przedmiotami znajdującymi się w pokoju.
 • 13 października - Emilka Sza 1: Jak wiele to "nic"? - 34,99 zł  - POLECAMY!
  Komiks stworzony przez Macieja Kura (autora m.in. Lila i Puta) oraz Magdalenę "Meago" Kanię. Komediowa historia o młodym mimie, który zaprzyjaźnia się niewidomą gitarzystką, nie raz potrafi doprowadzić do salw śmiechu, ale też i wzruszyć. 64-stronicowy album zawiera nie tylko komiksy, ale też dodatki.
 • 13 października - Kajko i Kokosz: Złota Kolekcja 1 - 99,99 zł - SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Pierwszy tom składającej się z sześciu albumów kolekcji poświęconej serii Janusza Christy o przygodach dzielnych wojów.Premierowe wydanie zbiera rozpoczynającą cykl historię Złoty puchar, która po raz pierwszy od czasu publikacji w Wieczorze Wybreża znajduje się w wersji oryginalnej, a nie z przerysowanymi lub wyciętymi paskami. Tom jest wydany w twardej oprawie z płóciennym grzbietem oraz posiada liczne dodatki. Przykładowe plansze z publikacji są dostępne na blogu.
 • 13 października - Lucky Luke 76: Samotny jeździec - 24,99 zł
  Oryginalnie wydany w 2012 roku album, który został napisany przez Tonino Benacquiste'a i Daniela Pennaca, a narysował go Achdé. Jest to jeden z niewielu komiksów o samotnym kowboju narysowanych przez następcę Morrisa, który nie został wydany w Polsce. W historii ponownie samotny kowboj musi ścigać Daltonów.
 • 13 października -  Najwybitniejsi Naukowcy 5:  Newton. Grawitacja w akcji - 24,99 zł
  Cykl stworzony przez hiszpańskiego twórcę Jordiego Bayarriego opowiada o najznamienitszych postaciach nauki, a każdy z tomów jest opatrzony posłowiem autorstwa dr. Tomasza Rożka. Październikowy tom serii opowiada o jednym z ojców współczesnej fizyki
 • 13 października - Przygody wielkiego Iznoguda 4 - 99,99 zł -  SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
  Kolejny tom wydania zbiorczego serii o niecnym wezyrze chcącym zostać kalifem w miejsce kalifa będzie zawierał najprawdopodobniej albumy 13-16, które w większości powstały po śmierci Goscinny'ego i zostały zarówno napisane i narysowane przez Tabary'ego. Gigantyczna ilość nieszablonowego humoru gwarantowana.
 • 13 października - Siostry Niezapominajki 1: Sen Sary - 39,99 zł - POLECAMY!
  Komiks autorstwa Di Gregorio i Barbucciego (niegdyś pracującego nad komiksami Disneya, w tym W.I.T.C.H.) opowiada o trzech siostrach, ich mamie i tajemnicy sprzed lat. Jest to zaledwie początek serii, której drugi tom całkiem niedawno ukazał się na francuskim rynku.
 • 13 października - Smerfy 38: Smerfy i bociany - 24,99 zł
  Wydany zaledwie parę miesięcy temu we Francji najnowszy 38. tom serii o niebieskich ludzikach. W nowej przygodzie stworzonej przez Alaina Josta, Thierriego Culliforda i Miguela Díaz Vizoso Smerfy udają się do czarodzieja Omnibusa. 
 • 27 października - Fistaszki zebrane 1: 1950 - 1952 (II wydanie) - 74,90 zł - SZCZEGÓLNIE POLECAMY!
 • 27 października - Fistaszki zebrane 25: 1999-2000 - 69,90 zł
  Czytelnicy od lat prosili Naszą Księgarnię o wznowienie pierwszych tomów Fistaszków i w końcu to nastąpi. Wraz z przedostatnim tomem kolekcji zbierającej jeden z najsłynniejszych pasków komiksowych w historii pojawi się też wznowienie dawno niedostępnego pierwszego tomu. Cykl opowiadający o Snoopym, Charlie i reszcie bohaterów stworzony przez Charlesa M. Schultza złotymi zgłoskami zapisał się w historii komiksu. Każde wydanie liczy ok. 350 stron i poza paskami komiksami zawiera wstęp i biografię autora.
 • 27 października - Pamiętniki Wisienki  5:  Od pierwszych śniegów do Perseidów - POLECAMY!
  Komiks Jorisa Chamblaina i Aurélie Neyret w ramach opowieści o nastoletniej dziewczynce łączy ze sobą komedię z dramatem, dodając do tego przygodowe i kryminalne wątki oraz nietypową formę łączącą komiks z pamiętnikiem. Jest to ostatni tom serii, ale nie ostatnia wizyta u Wisienki. Recenzja wcześniejszych albumów jest dostępna na blogu.
 • 28 października - Asteriks 39: Asteriks i Gryf - 22,99 zł - POLECAMY!
  Tego samego dnia co w Francji i w innych krajach Europy do sprzedaży trafi całkiem nowa opowieść o Galach, którą stworzyli znani z wcześniejszych albumów Jean Yves-Ferri i Didier Conrad. Na razie nie ujawniono wiele informacji o albumie, ale z udostępnionych prasie materiałów wynika, że bohaterowie wyruszą na wyprawę do jakiegoś odległego kraju. 
 • 29 października - Historia wyssana z sopla lodu - 49,99 zł - POLECAMY!
  Pierwsze wydanie od lat komiksu, który Tadeusz Baranowski stworzył wraz z Jeanem Dufaux. Na potrzeby tej historii polski rysownik próbował swoich sił z realistyczną kreską, jednakże jest to jeden z niewielu przykładów tego typu historii w karierze autora.

Jeżeli kojarzycie, że w październiku zostanie wydany komiks pasujący do jednej z powyższych kategorii, a nie został on wymieniony - napiszcie o nim w komentarzu.
Polskie komiksy kupicie m.in. w gildia.pl, aros.pl, empik.com, taniaksiazka.pl czy gandalf.com.pl. Natomiast amerykańskie komiksy kupicie m.in. w atomcomics.pl (zeszytówki), bookdepository.com (wydania zbiorcze).

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont, Yen Press, Kultura Gniewu i Ongrys

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru