Zapowiedzi Egmontu na 2020: Usagi, Lucky Luke i Supersisters [Komiksy dla wszystkich]

Wczoraj Egmont opublikował katalog zawierający zapowiedzi komiksów, które mają zostać wydane do końca roku oraz niewielką część tytułów zaplanowanych na początek przyszłego roku. O zapowiedzianych na kolejne miesiące tomach kaczych kolekcji Rosy i Barksa pisaliśmy już w osobnym tekście. W katalogu jednak pojawiło się wiele innych niezwykle ciekawych zapowiedzi, o których warto wspomnieć. Choć brak wielkich zaskoczeń, to trzeba szykować portfele na spore wydatki.
W listopadzie, miesiąc po oryginalnej premierze, po polsku pojawi się Asteriks: Złoty menhir. Jest to ilustrowane opowiadanie stworzone kilkadziesiąt lat temu przez Goscinny'ego i Uderzo, któe ostatecznie pojawi się w formie albumowej. Informacja o publikacji pojawiła się kilkanaście dni temu na blogu.
Na październik Egmont planuje premierę Kajko i Kokosz. Dzioneczek śpasów, góralskiej edycji Dzień Śmiechały. W katalogu natomiast na próżno szukać zapowiedzianych wieki temu Szkoły latania i Wielkiego turnieju po angielsku. W tym roku Egmont zamierza też skończyć wydawanie kolorowej edycji Kajtka i Koka w kosmosie. Szósty album, Dwór Apodyktusa ukaże się w sierpniu, natomiast siódmy i ostatni - Bogini moczarów w grudniu.
Na wrzesień, przynajmniej wstępnie, zostały zapowiedziane cztery nowe albumy serii nagrodzonych w konkursie im. Janusza Christy. Swoją premierę powinny mieć piąty tom Lila i Puta, serii o małoludach Macieja Kura i Piotra Bednarczyka, szósty tom Małego Liska i Wielkiego Dzika Bereniki Kołomyckiej, czwarty tom Krasnoluda Napa pod tytułem Żeni się tylko osiem razy Krzysztofa Trystuły i Macieja Jasińskiego, a także trzeci tom Mai i Minizaurów noszącego tytuł Najlepsi z najmniejszych, komiksu Kajetana Wykurza o niezwykle małych dinozaurach. 
Pod koniec roku Egmont będzie także kontynuował wydawanie serii o Lucky Luke'u. Zmieni się jednak sposób publikowania kolejnych tomów, do lipca, o czym pisaliśmy ostatnio, wydawano po 2 tomy co 2-3 miesiące, a od września będzie wydawany album co miesiąc. W taki oto sposób we wrześniu i listopadzie pojawią się kolejne albumy napisane przez Goscinny'ego, czyli 19. Rywale z Painful Gulch i 20. Billy Kid.  Natomiast na październik i grudzień zaplanowano publikację dwóch ostatnich albumów narysowanych przez Morrisa - 69. Artystę malarza i 70. Legendę Zachodu.
W taki oto sposób liczba albumów Lucky Luke'a wydanych w ramach nowej edycji dobije do 50 wraz z końcem roku. Do końca jednak daleko, ponieważ obecnie cykl składa się z 82 tomów, a kolejne nadal wychodzą. Oznacza to, że minie jeszcze parę dobry lat zanim polska edycja zrówna się z francuskim wydaniem.
Egmont kontynuuje też publikacje też dwóch innych słynnych frankofońskich serii humorystycznych. Po wydanych w pierwszym półroczu dwóch albumach Smerfów autorstwa Peyo, przyjdzie czas na nowsze historie. Smerfy na letnisku to wydany oryginalnie dekadę temu 27. album serii, natomiast Smerfy i smok z jeziora to 36. tom pochodzący z 2017 roku. Warto jednak dodać, że drugi z wymienionych komiksów jest kontynuacją niewydanego w Polsce albumu z serii Johan et Pirlouit.
Trochę dłużej na kolejne albumy będą musieli poczekać fani Yakariego. 9. album serii o młodym Indianinie - Więźniowie wyspy ukaże się w listopadzie, a 10. Wielka wyspa dopiero w przyszłym roku. Warto dodać, że najnowsze albumy zarówno Smerfów jak i Yakariego będą wydane w wyższej cenie okładkowej wynoszącej 24,99 zł.
Zostały także zapowiedziane kolejne tomy trzech serii z linii Komiksy są super, w ramach której są wydawane frankofońskie komiksy humorystyczne w potrójnych porcjach. Dziwi data premiery trzeciego tomu Ernesta i Rebeki pod tytułem Na ratunek. Zgodnie z informacjami z wcześniej opublikowanego katalogu dziecięcego miał on się ukazać w czerwcu tego roku. Czyżby przesunięcie na przyszły rok związało się z tym, że wydawnictwo boi się w tym momencie wydać komiks opowiadający o dziewczynce i wirusie?
We wrześniu natomiast pojawi się kolejny tom Ptysia i Billa - Pamiętniki Billa. Siódme zbiorcze wydanie będzie zawierało albumy 17-19 stworzone przez Jeana Robę. Natomiast na przyszły rok planowany jest ósmy tom pod tytułem Przygody Billa, który będzie zawierał albumy 14-16 humorystycznej serii. Natomiast w sierpniu powinien się ukazać drugi tom Kamili i koni - Mistrzowie, czyli komiksach o miłośniczkach koni tworzonej przez Lili Mésange oraz Stefano Turconiego.
W tym roku Egmont wystartował też z nową linią komiksów dla dziewczynek. W ramach niej obecnie są wydawane serie Pamiętniki Wisienki i Śledztwa Enoli Holmes, których trzecie tomy trafią do sprzedaży pod koniec roku. Wisienka powróci w październiku w tomie Ostatni z pięciu skarbów autorstwa Joris Chamblaina i Aurélie Neyret, natomiast w listopadzie pojawi się kolejna przygoda Enoli Holmes stworzona przez Serenę Blasco.
Do nich we wrześniu dołączy całkiem nowa seria - Czarolina. Pierwotnie, o czym pisaliśmy wcześniej, seria Sylvii Douyé i Paoli Antisty rozgrywająca się w świecie pełnym fantastycznych stworzeń miała zadebiutować w czerwcu. Ostatecznie pierwszy tom serii pod tytułem Pewnego dnia zostanę fantastykolożką! ukaże się we wrześniu, a drugi tuż przed świętami. Każdy z tomów zostanie wydany w cenie okładkowej 34,99 zł.
W katalogu nie mógł zostać zapowiedziany kolejny tom Sisters Cazenove i Willema, ponieważ polskie wydanie zrównało się z francuskim oryginałem, lecz Egmont przygotował pewną niespodziankę. W listopadzie do sprzedaży trafi spin-off - Supersisters. Tom z superbohaterskimi przygodami Wendy i Marine będzie kosztować 49,99 zł, więc albo zostanie wydany w lepszym standardzie, ale będzie podwójnym wydaniem.
W sierpniu swoją premierę będzie miał Myszart w Wenecji, drugi tom serii Gradmira Smudji o mysim Mozarcie. Jest to na razie ostatni album wydany oryginalnie. W 2021 roku do sprzedaży trafi kolejny tom Gwiezdnego zamku Alexa Alice'a, wyjątkowej serii mocno inspirowanej dziełami Juliusza Verne'a. Album nie został jeszcze wydany oryginalnie, więc na jego premierę trzeba będzie trochę poczekać.
Pewnym zaskoczeniem jest zapowiedź kolejnego tomu Cliftona, choć de facto nie jest to kolejny tom, lecz wcześniejszy. Do tej pory Egmont wydał albumy stworzone przez Bedu, De Groota i Rodrigue. Teraz zostało zapowiedziane wydanie zbiorcze zawierające najwcześniejsze przygody byłego brytyjskiego pułkowika, które stworzył w latach 60. Raymond Macherot. Tom ukaże się w 2021 roku.
Egmont kontynuuje także wydawanie dwóch serii pasków komiksowych. W październiku ukaże się czwarty tom Fibi i jednorożec pod tytułęm Galopem przez święta, który zbiera ok. 200 humorystycznych komiksów Dany Simpson o zabawnych przygodach małej dziewczynki oraz jednorożca. Historie stworzono na przełomie 2013 i 2014 roku.
W trochę wolniejszym tempie będzie się ukazywać Garfield. We wrześniu ukaże się ósmy tom Tłustego kociego trójpaku, a dopiero w przyszłym roku kolejny, dziewiąty tom. Każde wydanie zawiera prawie 300 stron zabawnych przygód kota uwielbiającego lazagne. Zapowiedziane tomy będą zawierać odcinki oryginalnie wydane w latach 1990-1994.
Po zapowiedzianym na lipiec drugim tomie Usagi Yojimbo: Poczatek seria Stana Sakaiego wróci do późniejszych historii. We wrześniu pojawi się piąty tom Usagi Yojimbo: Saga, a w grudniu, tuż przed świętami, szósty. We wrześniowym wydaniu pojawią się historie oryginalnie wydane w Spotkaniach ze śmiercią, Matce gór i Opowieść Tomoe, natomiast w grudniu ponownie pojawią się komiksów z tomów Most łez, Powrót czarnej duszy i Polowanie na lisa. Oba tomy będą liczyły ok. 600 stron i zostaną wydane w cenie okładkowej 89,99 zł.
Pod koniec pojawią się także dwa kolejne tomy Czwórki z Baker Street, serii o młodych detektywach, pomocnikach Sherlocka Holmesa, autorstwa Dijana, Legranda i Etiena. W sierpniu do sprzedaży trafi piąty album, a październiku szósty. Obecnie we Francji zostało wydanych osiem albumów, więc prawdopodbnie brakujące wydania pojawią się po polsku na początku przyszłego roku.
Egmont nie zamierza zwalniać z komiksami ze świata Minecraftu. W październiku zostanie wydany tomik Na pastwę modów, natomiast w grudniu pojawi się drugi tom głównej serii. Pierwszy tom do sprzedaży trafił w lutym tego roku, a jego autorami są Sfé R. Monster i Sarah Graley. Zgodnie z planami wydawnictwa Dark Horse, kontynuacja ma w USA trafić do sprzedaży w październiku, a zaledwie dwa miesiące później pojawi się jej polska edycja.
Natomiast w październiku do sprzedaży trafią dwa kolejne komiksy z serii Papieże w historii. Pierwszym z nich będzie Święty Piotr. Zagrożenie dla Cesarstwa Rzymskiego, stworzony przez Pata Pernę i Marca Jaillouxa, drugim Klemens V. Ofiara Templariuszy. Pierwsze dwa albumy z serii - o Janie Pawle II i Leonie I Wielkim, ukażą się nakładem Egmontu w maju.

Czego jednak zabrakło w katalogu? Nie ma Kajko i Kokosza we wydaniach zbiorczych, kolejnych komiksów z serii My Little Pony - Przyjaźń to magia, trzeciego tomu Iznoguda, wydania Gnata z dodatkowymi komiksami, nowych serii z konkursu im. Janusza Christy czy.. komiksów ze świata Gwiezdnych Wojen, w całości. Pewnie każdy chciałby też więcej serii z komiksami Disneya, ale na razie trzeba na to poczekać.
Źródło ilustracji: materialy prasowe - Egmont Polska

Komentarze

 1. Spowolnienie wydawania Garfielda to wielki zawód :(.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Rewelacyjnie się to czyta. Mam nadzieję że mimo spowolnienia, nie planują przedwczesnego zakończenia sprzedaży :(

   Usuń
  2. Dla mnie to jest dramat. Przyznaję, że Garfield jest (był?) takim trochę lekarstwem w obecnych czasach, zwłaszcza dla kilku osób z rodziny. Z cyklu obstawiałem czerwiec, wrzesień to porażka. Następny tom w przyszłym roku to już szkoda słów. Co do przyszłości - akurat temu wydawnictwu kompletnie nie wierzę jeżeli chodzi o utrzymanie ciągłości.

   Usuń
 2. Szkoda że Gnata nie ma :-/

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałbym zapytać, o co chodzi z wydaniem zbioryczym Kajko i Kokosza? Jest szansa, aby ukazały się wszystkie części w jednym tomie w twardej oprawie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno były plany na jakąś zbiorczą edycję w twardej oprawie, ale dotyczyły one raczej kilku tomów. Na razie nie są znane żadne szczegóły.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar